نکاتی که در زمان ریختن قطره در چشم باید رعایت کنید - 4.7 out of 5 based on 3 votes

نکاتی که در زمان ریختن قطره در چشم باید رعایت کنید

نکاتی که در زمان ریختن قطره در چشم باید رعایت کنید

عجله نکنید:
 یکی از شایع ترین اشتباهاتی که افراد در حین قطره ریختن در چشم خود انجام می دهند، عجله کردن است. چشم ما ظرفیت نگهداری تنها یک قطره را دارد، بنابراین اگر با عجله تعداد زیادی قطره در چشم خود بریزید، بقیه آن از چشم سرازیر می شود و هدر می رود.
به دستور العمل دقت کنید. اگر 4 قطره از یک دارو هر 6 ساعت یک بار باید در چشم ریخته شود. به این معنی نیست که هر چهار قطره را باید در یک زمان در چشم هایتان بریزید.
در رابطه با ترکیب کردن قطره ها دقت کنید:
اگر قرار است، چند قطره چشمی متفاوت را هم زمان در چشم خود بریزید. بین آنها فاصله زمانی بیاندازید. حداقل 30 دقیقه فاصله زمانی بین ریختن هر قطره باید در نظر گرفته شود. تداخل قطره ها ممکن است باعث سوزش و ریزش اشک چشم ها شود و اثر بخشی را کاهش دهد. اگر قرار است از هر قطره چشمی یک بار در روز استفاده شود، شما کل روز را برای ریختن سایر قطره ها در اختیار دارید.

                                                                                                          
فراموش نکنید:
مانند هر داروی دیگری، استفاده از قطره ها طبق نسخه بسیار مهم است. نباید ریختن قطره های چشمی را فراموش کنید. برای اینکه ریختن قطره را فراموش نکنید، مثلا می توانید قطره ها را در آشپزخانه نگهدارید و بعد از ریختن قطره آن را به اتاق خود ببرید تا در ادامه روز به یاد داشته باشید که قطره را استفاده کرده اید یا باید استفاده کنید.
اگر یک بیمار با آب سیاه که هر روز باید قطره ی چشمی برای کنترل فشار چشم خود استفاده کند، نمی تواند به یاد بیاورد که قطره را ریخته یا باید حالا در چشم خود بریزید. بهتر است قطره را استفاده کند، زیرا در این بیماران کنترل فشار چشم مساله مهمی است و بهتر این است که یک قطره اضافه استفاده شود تا این که اصلا در یک روز هیچ قطره ایی ریخته نشود.

نکاتی که در زمان ریختن قطره در چشم باید رعایت کنید
تاریخ انقضا:
همواره تاریخ انقضای داروها و قطره ها را بررسی کنید. اگر تاریخ انقضای دارویی گذشته باشد باید با متخصص خود تماس بگیرید و راجع به آن  با او صحبت کنید. اگر بعد از درمان قفسه ای از داروهای تاریخ نگذشته برای شما باقی مانده است، فقط لازم است این قطره ها را در جای مطمینی نگه دارید. اما هرگز بدون مشورت دوباره با متخصص سراغ این قطره ها نروید. می توانند برای شما مشکل ساز شوند. برخی از قطره های دارویی ۲۱ روز پس از باز شدن غیرقابل مصرف می شوند اما به طور کلی هر قطره ای یک ماه پس از باز شدن باید دور انداخته شود. اگر پس از گذشت تاریخ انقضا، از قطره ای استفاده شود می تواند موجب بروز عوارض مختلفی همچون حساسیت، عفونت و غیره شود.
دوباره بررسی کنید:
همیشه قطره ای را که قرار است در چشم خود  بریزید، دوباره بررسی کرده و روی آن را بخوانید تا مطمین شوید داروی اشتباهی را استفاده نمی کنید. در بسیاری از موارد، افراد قطره گوش را اشتباهی در چشم خود ریخته اند، این مساله گاهی می تواند خطر ناک شود.

نکاتی که در زمان ریختن قطره در چشم باید رعایت کنید
چگونه قطره ها را در چشم بریزید:
- ابتدا سر خود را به عقب خم کنید.
-  پوست پلک تحتانی را با انگشت اشاره پایین بکشید تا یک فضا ایجاد شود.
- قطره را داخل این فضا بیندازید، بدون اینکه نوک قطره چکان با چشم یا پلک شما تماس یابد. (به منظور جلوگیری از آلوده شده ظرف قطره)
- چشمان خود را ببندید (پلک نزنید) و نقطه ای که پلک به بینی وصل می شود را فشار دهید و این عمل را برای 2 تا 3 دقیقه ادامه دهید.
- قبل از بازکردن چشمها، قطره جذب نشده و اشک را از پلکهای بسته با دستمال کاغذی تمیز پاک کنید. سپس چشم هایتان را باز کنید.
- چنانچه بایستی بیش از یک نوع قطره را در یک زمان استفاده کنید. قبل از استفاده از قطره دوم 3 تا 5 دقیقه صبر کنید.
چه موقع  به متخصص مراجعه کنید:
بیاد داشته باشید که هر گونه حساسیت دارویی را باید به چشم پزشک معالجتان اطلاع دهید. هر دارویی میتواند باعث ایجاد حساسیت شود، حتی قطره های ساده که احتیاج به نسخه ندارند چون بهر حال حاوی مواد شیمیایی هستند. گاهی اوقات داروهائی هستند که ممکن است در گذشته برای شما مشکل ساز بوده اند. مهم است که هر گونه واکنش حساسیتی را که در گذشته داشته اید به متخصص بگویید. واکنشهای حساسیتی نسبت به قطره های چشمی معمولا باعث ایجاد خارش، تورم و ایجاد دانه های قرمز در اطراف چشم می شوند. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض، برای مصرف قطره های چشمی حتماً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

نکاتی که در زمان ریختن قطره در چشم باید رعایت کنید

 

4.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (3 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند