نگاهی به کتاب تاریخ ایران مدرن

اگر چه آبراهامیان با نوشتن کتاب "تاریخ ایران بین دو انقلاب" دین خود را به تاریخ معاصر می پردازد، اما باید گفت برای کمی مختصرتر و جامع تر دانستن، کتاب تاریخ ایران مدرن هم مورد نیاز کسانی است که به خواندن تاریخ ایران معاصر علاقه دارند. بازه ی زمانی تاریخ ایران بین دو انقلاب شامل عصر مشروطه تا عصر انقلاب اسلامی است اما این کتاب سعی می کند از روزهایی که تاریخ ایران، مدرن شدن را شروع کرد تا روزی که نوشتنش به پایان رسید بررسی کند. کتاب تاریخی که آغازش با احمدشاه قاجار باشد و پایانش با محمود احمدی نژاد نه آغاز خوشی دارد و نه پایان خوشی. اما آبراهامیان به زیبایی می گوید ایران با گاو و گوسفند و گاری وارد عصر جدید شد و با یک برنامه ی بلند پروازانه ی هسته ای از آن خارج شد. برای همین مهم است که بدانیم ایران در چه بازه هایی توانست جهش های بزرگی انجام دهد.

نگاهی به کتاب تاریخ ایران مدرن

به گمان آبراهامیان جهش های ایران در سه دوره رخ داده است. اول دوران مدرنیزاسیون رضاشاه، دوم زمان افزایش قیمت نفت در زمان پهلوی دوم و سوم دوران سازندگی در جمهوری اسلامی. البته از نظر آبراهامیان این ها تنها جهش های اقتصادی بودند و باید جهش های سیاسی که یکی در دوران مصدق و دیگری در دوران اصلاحات بود را مد نظر قرار داد. این کتاب کمی از مدل تحلیل چپ کتاب ایران بین دو انقلاب فاصله می گیرد و سعی می کند تحولات را به چهارچوب تحولات اقتصادی محدود نکند.

تاریخ ایران مدرن با چیزی نزدیک نصف کتاب ایران بین دو انقلاب اجمال و اختصار بیشتری دارد. برای همین گزینه ی بهتری برای مطالعه ی تاریخ ایران معاصر است. از سوی دیگر فهرست بلند اسامی و جدول های تحلیلی ایران بین دو انقلاب در این کتاب وجود ندارد و خواندنش برای عموم افراد ساده تر است.

نگاهی به کتاب تاریخ ایران مدرن

این کتاب توسط نشر نی و مترجم اختصاصی آثار یرواند آبراهامیان چاپ شده و باید گفت سانسورهای بسیار کمی هم دارد. تنها موارد سانسور این کتاب نسبت به متن اصلی وقایع سال 67 و اعدام اعضای سازمان مجاهدین خلق است و مقدمه ای که در ابتدای کتاب آمده و شخصیت های مهم و تاثیرگذار ایران را به اختصار معرفی کرده است.

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: تاریخ ایران مدرن

نویسنده: یرواند آبراهامیان

مترجم: محمد ابراهیم فتاحی

انتشارات: نشر نی

تعداد صفحات: 352

قیمت: 25000 تومان

 نگاهی به کتاب تاریخ ایران مدرن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

راهنمای سفر به مالزی

هتل ایران اصفهان

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر