نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

ایران نیروگاه خورشیدی در یزد ایجاد می کند

اولین نیروگاه خورشیدی در استان یزد ایران، که به طور مشترک توسط ایران و آلمان تامین مالی می شود، در روز شنبه 3 فوریه رسما افتتاح شد. نیروگاه در مراسمی رسمی با حضور معاون رئیس جمهور ، اسحاق جهانگیری و وزیر انرژی رضااردکانیان افتتاح شد. نیروگاه خورشیدی با ظرفیت اسمی 10 مگاوات، با سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی ایران و یک سرمایه گذار آلمانی می باشد. بر اساس قرارداد های امضا شده بین طرفین درگیر، خرید انرژی تولید شده در نیروگاه خورشیدی یزد به مدت 20 سال توسط سازمان انرژی تجدید پذیر و انرژی ایران تضمین شده است.پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی در ماه ژوئن 2017 با سرمایه گذاری کلی 500 میلیارد ریال (حدود 11 میلیون دلار) آغاز شد. ایران با بزرگترین ذخایر گاز و چهارمین ذخایر نفت جهان، غول هیدروکربن جهان است. با این وجود، سیاستگذاران ایرانی بسیار مشتاق توسعه انرژی تجدید پذیر برای افزایش امنیت انرژی، کاهش وابستگی کشور به هیدروکربن ها و دستیابی به اهداف رشد در تقاضای برق هستند. توپوگرافی ایران کاملا مناسب انرژی های تجدید پذیر است و این امر برای دولت ایران بسیار واقعی و قابل قبول است. ایران آب و هوا و مناطق خشک بسیار متنوعی دارد. مناطق جنوبی، شمال غربی و جنوب شرقی ایران حدود 300 روز خورشید در هر سال دریافت می کنند و از این رو برای تولید انرژی خورشیدی منحصر به فرد هستند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط معاون علم و فناوری ریاست جمهوری ایران، دولت اولویت خاص خود را به مناطق مرکزی کشور، از جمله یزد، به دلیل آب و هوا و نزدیکی به شبکه برق کشور اختصاص داده است. با حذف تحریم ها درگذشته، شرکت های ایرانی دسترسی بیشتری به طیف گسترده ای از فن آوری های خورشیدی به طور فزاینده پیچیده و تامین مالی برای خرید و توسعه آنها داشتند. قبل از اعمال تحریم ها در بلندمدت کشور احتمالا توانایی تولید بخش قابل توجهی از زیرساخت های خورشیدی خود را در داخل کشور می توانست بدست آورد.

 

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

۲۱۷ روستای ایرانی انرژی خورشیدی تولید می کنند
بیش از دویست روستا در حال تولید انرژی خورشیدی برای تامین نیازهای انرژی خود هستند و انتظار می رود که این تعداد تا پایان سال ۹۶ (اواسط مارس 2018) به 300 برسد. نکته جالب در مورد این 217 روستا این است که ساکنان نه تنها برای برق مبلغی به دولت نمی پردازند، بلکه برق را به وزارت نیرو نیز می فروشند.بعضی از این روستاها از جمله سیچانلو در استان قزوین از ده سال پیش به این تکنولوژی مجهز شده اند. گزارش فارسی توسط IANA گفت، سیچانلو، به عنوان دوستار محیط زیست در ایران نامگذاری شده است.

 

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

دولت اکنون در حال برنامه ریزی برای خرید برق از این روستاها است. روستاها به سیستم انرژی خورشیدی به دلیل برخی ملاحظات مالی برای اتصال به سیستم برق کشور مجهز شده اند. اکثر این روستاها بسیار دور از قطب تولید برق مرکزی استان هستند. بنابراین ورود آنها به شبکه بسیار گران بود. در برخی موارد هزینه های چنین اتصالات 5 تا 9 برابر بیشتر از نصب سیستم های خورشیدی است. به همین دلیل دولت تصمیم گرفت تا آنها را با سیستم های انرژی خورشیدی تجهیز کند و اکنون این روستاها نه تنها خودشان برق تولید می کنند، بلکه می توانند برق اضافی را به دولت بفروشند.

 

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران
کارشناسان می گویند که ایرانی ها به دلیل ویژگی های جغرافیایی کشور، باید مسائل مربوط به انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی را جدی بگیرند. بر اساس گزارش سازمان انرژي تجديدپذير، با 300 روز آفتابي در طول يک سال در تقريبا دو سوم سرزمين، ايران از جمله کشورهايي است که ظرفيت بالاتري براي توليد انرژي خورشيدي دارد. این به این معنی است که کشور می تواند در هر روز بین 4.5 تا 5.5 KWH / SQM تولید کند. به گفته مقامات ایرانی، انرژی های تجدید پذیر هنوز به سبد انرژی ایران نیامده اند و سهم آنها کمتر از یک درصد است.

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

سیروس وطن خواه به عنوان رئیس مرکز توسعه فن آوری های انرژی تجدید پذیر در اداره علم و فناوری دفتر ریاست جمهوری ایران، گفت که ظرفیت تولید برق در کشور حدود 70 هزار مگاوات است که تنها 350 مگاوات از انرژی های تجدید پذیر تامین می شود. ایران می گوید قصد دارد 7500 مگاوات برق از انرژی خورشیدی تا 2030 تولید کند. که بیش از 7 برابر بیشتر از برق تولید شده در نیروگاه هسته ای بوشهر است. مطالعات نشان می دهد که هر متر مربع زمین در ایران می تواند 220 کیلو وات انرژی خورشیدی در ساعت تولید کند. این بدان معنی است که تخصیص یک درصد کل زمین کشور به سیستم انرژی خورشیدی، حدود 9 میلیون مگاوات انرژی خورشیدی در هر ساعت به ایرانیان می دهد.

 

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

بر اساس گزارش منتشر شده در ژوئن 2017 بر روی انرژی های تجدید پذیر در جهان، 39.2 درصد از نیازهای انرژی جهان، توسط نفت، 29.2 درصد از طریق زغال سنگ، 6.8 درصد از طریق برق آبی، 4.4 درصد انرژی هسته ای و 2.8 درصد انرژی های تجدید پذیر بوده است. گرچه سهم انرژی تجدید پذیر هنوز محدود است، اما آمار جدید نشان دهنده رشد مداوم است. امروزه بسیاری از کشورها از جمله کاستاریکا، دانمارک و ایسلند با تکیه بر انرژی های تجدید پذیر، بیشتر نیازهای انرژی خود را برآورده می کنند. در همین حال چین (18 درصد)، ژاپن (14 درصد)، آلمان و ایالات متحده (13 درصد) انرژی خورشیدی را برای تامین نیازهای انرژی خود در نظر گرقته اند. انرژی خورشیدی راه را برای از بین بردن آلودگی های سوخت های فسیلی هموار می کند.

 

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

در ایران، در مورد سهم انرژی های تجدید پذیر هنوز هیچ گزارشی وجود ندارد. بعضی از کارشناسان معتقدند که قیمت پایین انرژی های تجدید پذیر یکی از دلایل اصلی است که چنین انرژی در کشور هنوز توسعه نیافته است. آنها می گویند دولت ایران نیاز به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای توسعه چنین انرژی ای دارد؛ در غیر این صورت پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه صورت نخواهد گرفت. طبق آمار رسمی، برای تولید برق 1 کیلووات در استان کرمان، دولت ایران حدود 3500 دلار هزینه می کند. این بسیار پایین تر از هزینه اتصال روستاهای دور استان به شبکه سراسری برق کشور است. امروزه، بیش از 2350 خانوار روستایی در کرمان، 2400 مگاوات انرژی خورشیدی در روز تولید می کنند. استان کرمان، خوزستان و لرستان بیشترین سهم تولید انرژی خورشیدی در سراسر کشور را دارند.

 

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

نیروگاه های کوچک و بزرگ خورشیدی در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل بزرگ ارم کیش

هتل ایران کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر