نیستاگموس

تصور کنید، چشم های شما به طور غیر عادی بالا و پایین و چپ و راست می روند. این نیستاگموس یا لرزش چشم نام دارد. این حرکات بصورت رفت و برگشتی یا بصورت پاندولی می باشند. در واقع نیستاگموس لرزش کره ی چشم یا نوسانات تکراری و ریتمیکه یک یا هر دو چشم است.

 

نیستاگموس

شایع ترین انواع نیستاگموس:

نيستاگموس حركتي:

از سنين 6 هفتگي تا سه ماهگي شروع مي شود. اعضاء ديگر خانواده ممكن است دچار حركات چشمي غير طبيعي مشابهي نيز باشند. حركت معمولاً افقي است. غالباً نگاه كردن بسيار نزديك به اشياء ‌يا ديدن در جهت هاي غير عادي از شدت نيستاگموس مي كاهد و بينايي را بهبود مي بخشد. خوشبختانه حركت چشم هاي بيماران باعث ديدن متحرك اشيا نمي‌شود. با دور شدن اشياء، بينايي ممكن است كاهش يابد اما با نزديكي آنها بينايي تقريباً طبيعي است. معمولاً هيچ گونه محدوديتي در پتانسيل يادگيري افراد مبتلا به نيستاگموس حركتي، وجود ندارد.

نيستاگموس حسي:

با بينايي كاهش يافته به هر دليلي همراه است. نيستاگموس حسي معمولاً در سن 6 تا 8 هفتگي شروع مي شود. چشم ها متحرك به نظر مي رسند و حركت آنها گاه تند و گاه كند است. در اغلب موارد چشم ها به طرف بالا مي چرخند و پلك ها نيز ممكن است تكان بخورند. با بزرگ شدن كودك، ‌وي ممكن است روي چشم هاي خود را بفشارد يا اين كه دست خود را جلوي آنها تكان دهد. گاهي علت بينايي كاهش يافته قابل درمان است. همچنان كه در نوزادان متولد شده با (آب مرواريد) ديده مي شود. وضعيت هاي ديگري كه به نيستاگموس حسي ‌منجر مي شوند، ممكن است قابل درمان نباشند. با اين حال، شناخت علت زمينه اي براي پيش بيني وضعيت كودك در آينده از اهميت ويژه اي برخوردار است. 

 

نیستاگموس

علت نیستاگموس:

این مشکل می تواند نشانه ای از یک بیماری چشمی یا دیگر شرایط پزشکی باشد. شما ممکن است با نیستاگموس متولد شده باشید یا بعدا دچار آن شوید. در برخي از بيماران ممکن است همزمان با نيستاگموس، انحراف چشم نيز وجود داشته باشد. از علت های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- به ارث رسیدن از پدر و مادر

- آب مروارید یا انحراف چشم

- بیماری هایی مانند سکته یا ام اس

- آسیب به سر

- زالی

- مشکلات داخلی گوش

- مصرف الکل و مواد مخدر

علایم نیستاگموس:

چشم های شما بدون کنترل حرکت می کنند. ممکن است حرکت اهسته یا سریع باشد. ممکن است فقط یک چشم یا هر دو چشم گرفتار شوند. ممکن است شما مجبور شوید سر خود را به صورت عجیبی کج کنید. کج کردن سر به شما در تمرکز بهتر کمک می کند و با کج کردن سر، دید شما واضح تر شود. در بچه هایی که دارای نیستاگموس هستند، دید تار به نظر می رسد. اما انها اطراف را لرزان نمی بینند. البته اگر شما در بزرگسالی دچار نیستاگموس شده باشید، شرایط متفاوت خواهد بود. نیستاگموس می تواند روی دید شما اثر بگذارد. دید شما در تاریکی کم خواهد بود و چشم هایتان به نور حساس می شود و در تعادل دچار مشکل می شوید. در حالت خستگی و استرس این شرایط بدتر می شود. 

 

نیستاگموس

تشخیص:

اگر تصور می کنید، شما یا بچه هایتان علایم نیستاگموس را دارید به متخصص مراجعه کنید. امکان دارد تست های زیر را انجام دهد:

- ازمایش گوش

- ازمایش نورولوژی

- ام آر آی مغز

- سی تی اسکن مغز

- ثبت حرکات چشم

امکان دارد، متخصص از شما بخواهد برای مدت 30 ثانیه دور صندلی بچرخید و سپس متوقف شده و به یک شی خیره شوید. اگر شما نیستاگموس داشته باشید، چشم هایتان ابتدا اهسته در یک مسیر و سپس به سرعت در مسیر دیگری حرکت می کنند.

درمان:

- اگر در بزرگسالی دچار نیستاگموس شده باشید، با انجام کارهای ساده تاثیرات آن کمتر خواهد شد. گاهی فقط لازم است که داروی خاصی یا نوشیدن الکل و مصرف مواد را متوقف کنید.

- استفاده از عینک یا لنز تماسی می تواند دید شما را بهتر کند اما نیستاگموس را درمان نمی کند.

- جراحی ماهیچه ی چشم می تواند گزینه ای برای درمان نیستاگموس باشد و گاهی این جراحی دید را بهتر خواهد کرد. بعضی دارو ها می تواند علایم را در بزرگسالی کاهش دهد اما در بچه ها تاثیری نخواهد داشت. 

 

نیستاگموس

چگونه با نیستاگموس زندگی کنیم؟

از کتاب هایی با فونت درشت استفاده کنید. فونت مورد استفاده در کامپیوتر، تلفن و تبلت را افزایش دهید. اگر بچه ی شما نیستاگموس دارد، عروسکهای بزرگ و رنگی برای او تهیه کنید تا راحت تر آن را ببیند. از عروسک هایی که صدا ایجاد می کنند و خاص هستند، استفاده کنید.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر