نیکوتین تا چه زمانی در بدن باقی می ماند؟

نیکوتین تا چه زمانی در بدن باقی می ماند؟
دو ساعت  بعد از استعمال نیکوتین، بدن حدود نیمی از نیکوتین وارد شده به بدن را حذف کرده، این بدان معنی است که نیمه عمر نیکوتین حدود 2 ساعت است. وقتی نیکوتین وارد بدن می شود به 20 نوع ماده مختلف شامل کوتینین، آناباسین و نور نیکوتین تبدیل می شود. در نهایت این مواد با ادرار از بدن خارج می شود. متخصصین با انجام تست نیکوتین، سطح نیکوتین و سایر تولیدات آن را در بخش هایی از بدن مثل:
- ادرار
- خون
- مو
- ناخن
- بزاق مشخص می کنند.
حدودا 2 هفته طول می کشد  تا خون فردی که سیگار می کشد مشابه فردی شود که سیگار مصرف نمی کند و برای ادرار حدود چند هفته طول می کشد تا به حالت عادی برگردد. نیکوتین در موها برای مدت بیشتری باقی می ماند.
هرچقدر فرد بیشتر سیگار بکشد، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا نیکوتین از بدن خارج شود.
- در افراد بالای 65 سال خارج کردن نیکوتین زمان بیشتری طول می کشد.
- خارج شدن نیکوتین در زنان سریع تر از مردان است، بخصوص اگر آنها قرص های ضد بارداری مصرف کنند.
- در افرادی که بیشتر سیگار می کشند، بدن برای خارج کردن نیکوتین زمان بیشتری احتیاج دارد.
در صورت مصرف نیکوتین چه اتفاقی می‌افتد؟

نیکوتین تا چه زمانی در بدن باقی می ماند؟
وقتی توتون و تنباکو استعمال می‌شود، نیکوتین موجود در آن‌ها توسط شش‌ها جذب شده و به سرعت وارد گردش خون می‌گردد و بدین وسیله خود را به مغز رسانده و در تمام بدن منتشر می‌شود. این فرآیند خیلی سریع رخ می‌دهد. پس از اولین پک به تنباکو،  در واقع تنها ۱۰ الی ۱۵ ثانیه زمان کافی است که نیکوتین به مغز برسد. نیکوتین همچنین می‌تواند از طریق غشاء مخاط دهان (وقتی به صورت جویدنی مصرف می‌شود) یا بینی (وقتی به شکل استنشاقی مصرف می‌شود) و یا حتی از طریق پوست (برچسب‌های نیکوتینی) جذب شود.
نیکوتین هم می‌تواند اثر محرک روی بدن داشته باشد و هم اثر کند کننده. بلافاصله بعد از ورود نیکوتین به مغز به دلیل افزایش ناگهانی قند خون و افزایش ضربان قلب، فشار خون و ریتم تنفس، بدن در حالت تحریک قرار می‌گیرد. همچنین نیکوتین، به‌طور غیرمستقیم باعث آزاد سازی دوپامین در سلول‌های مغزی می‌شود که با ایجاد احساس لذت رابطه دارد. این واکنش تقریباً در تمام مواد یکسان بوده و عامل اعتیادزایی مواد از جمله نیکوتین نیز به همین اثر آن‌ها برمیگردد. در مقابل، نیکوتین در برخی افراد می‌تواند بسته به سطح برانگیختگی سیستم عصبی فرد مصرف‌کننده و همچنین میزان نیکوتین مصرف شده، تأثیر کند کننده یا مخدر داشته باشد.
چه مدتی طول می کشد تا نیکوتین از بدن پاک شود؟

نیکوتین تا چه زمانی در بدن باقی می ماند؟
افردی که در روز 5 عدد سیگار یا تعداد کمتری استعمال  می کنند، علائم شدید فیزیکی ناشی از نیکوتین را نشان نخواهد داد زیرا بدن آنها وابستگی کمتری  به نیکوتین دارد. البته از نطر احساسی آنها به نیکوتین وابسته هستند.
علائم تخلیه نیکوتین در طی چند روز یا چند هفته اول بسیار بدتر است. هفته اول معمولا دشوار تر است و علائم در طول چند هفته کاهش می یابد.
آیا اثرات نیکوتین روی زنان و مردان یکسان است؟

نیکوتین تا چه زمانی در بدن باقی می ماند؟
طبق تحقیقات انجام شده، زنان و مردان عادات رفتاری متفاوتی در مصرف نیکوتین دارند و شاید تفاوت در حساسیت آن‌ها نسبت به اثرات نیکوتین نیز به همین عامل بازگردد. زنان سیگار کمتری در طول روز می‌کشند، بیشتر به سیگارهای کم‌نیکوتین علاقه دارند و هنگام کشیدن سیگار پک عمیق نمی‌زنند. امروزه اگرچه گرایش مردان به مصرف نیکوتین به ‌ویژه سیگار کمتر از گذشته شده است؛ اما با افزایش میل به مصرف این ماده در زنان به‌خصوص دختران جوان رو به‌ رو هستیم. طبق آمارها زنان کمتر از مردان برای ترک نیکوتین اقدام می‌کنند و در صورت اقدام برای ترک نیز با موفقیت کمتری روبه‌رو می‌شوند. در واقع زنان به برنامه‌های درمانی ترک نیکوتین به ‌ویژه برنامه‌های مقابله با تمایل برای مصرف مجدد، کمتر از مردان پاسخ می‌دهند. همچنین علائم ترک نیکوتین در زنان با شدت بیشتری همراه بوده و تحمل آن‌ها دشوار است، لذا احتمال لغزش در دوران ترک برای آن‌ها بیشتر از مردان است.
زنانی که سیگار می‌کشند، معمولاً یائسگی زودرس خواهند داشت. همچنین اگر زنان سیگار را در کنار قرص‌های ضدبارداری مصرف کنند، بیشتر از  سایر سیگاری‌های در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و مغزی قرار می‌گیرند که این مسئله در مورد زنان بالای ۳۰ سال بیشتر صدق می‌کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر