همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم

روش های مختلفی از جمله آزمایش و سونوگرافی برای تشخیص بارداری استفاده می شوند. اما بی بی چک (baby chek) سالهاست به عنوان یک روش فوری تشخیص حاملگی به کار میرود. هر خانمی امکان دارد در طول زندگیش از بیبی چک استفاده کرده باشد. و از آنجایی که آسان ترین، ارزان ترین و قابل دسترس ترین وسیله برای تست بارداری محسوب می شود. بنابراین، بی بی چک یک واژه آشنا و شناخته شده برای همه خانم هاست. اما خانم ها سوالات زیادی درباره بی بی چک دارند و معمولا این سوالات درباره تفسیر و نحوه استفاده از بی بی چک است.

 

همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم

چطور بی بی چک بارداری را مشخص می کند؟ 
این نوع تست، که به تست بارداری خانگی یا همان بی بی چک معروف است. به این صورت است که اگر در ادرار هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی باشد تست را مثبت نشان می دهد. HCGفقط در صورت حاملگی در ادرار وجود دارد. این هورمون زمانی در بدن خانم ها آزاد می شود که تخمک بارور به خارج از رحم یا دیواره رحم شما متصل شده باشد. یعنی همان بارداری. بهترین زمان استفاده از بی بی چک صبح ها می باشد زیرا غلظت این هورمون در صبح ها بیشتر از بقیه روز است. بی بی چک ها نتیجه یکسانی  دارند اما طریقه استفاده از آنها متفاوت است.

 

همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم
 
انواع مختلف بی بی چک و طریقه استفاده
1. بی بی چک نواری
در این نوع بی بی چک ادرار در یک ظرف (می توانیم از یک ظرف یکبار مصرف برای این کار استفاده کنیم) جمع آوری میشود. حتما ظرفی که استفاده می کنید خشک و تمیز باشد. تا خطایی در تست رخ ندهد و سپس نوار کاغذی را از فویل خارج کرده، نوار را از انتهای رنگی به صورت عمودی نگه دارید و انتهای نوار را با فلش داخل ظرف ادرار قرار دهید، دقت کنید نوار قبل از خط MAX داخل نمونه نباشد. پس از 5 ثانیه نوار را از نمونه خارج کنید. نوار را روی سطح تمیز، خشک و غیر جذبی قرار دهید. و تا 10 دقیقه صبر کنید، تا نتیجه درست به شما بدهد. قبل از آن ممکن است یک محلول رنگی در نوار تست در حال حرکت باشد. این حالت طبیعی است. این را بدانید که بعد از 30 دقیقه تست را نباید ارزیابی شود. رنگ خط مهم نیست. ولی در عوض تعداد خط مهم می باشد. امیدواریم آن نتیجه ای که دلخواهتان است در تست بی بی چک به دست بیاورید.

 

همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم
تعداد خط های بی بی چک نشانه چیست؟

- یک خط: اگر بی بی چک به شما یک خط نشان می دهد، آزمون منفی است و شما باردار نیستید.
- دو خط: اگر 2 خط رنگی ظاهر شود، دلیل بر باردار بودن شماست، 1 خط به عنوان خط تست (T) و 1 به عنوان خط کنترل (C) می باشد که نشان میدهد آزمون مثبت است و باردار هستید. حتی اگر خطوط خیلی کم رنگ باشند، هنوز هم احتمال بارداری وجود دارد.
 نتایج نامعتبر:
اگر در تست هیچ خط کنترلی ظاهر نشود، نتایج مربوطه نامعتبر است. شاید دلیلش این باشد که نوار تست در ادرار به طور کامل قرار نگرفته است. و یا ادرار درون نوار اشباع نشده است. باید این را بدانید که این تست را حداقل بعد از 5 ثانیه از مایع خارج کنید و 2 تا 10 دقیقه منتظر بمانید. تا نتیجه حاصل شود. اگر باز هم هیچ خط کنترلی وجود نداشت، آزمون نامعتبر است و باید روز بعد آزمون را مجددا انجام دهید. این را باید بدانید که هر بی بی چک فقط یک بار باید استفاده شود. و از استفاده دوباره بی بی چکی که قبلا استفاده کردید خودداری کنید.

 

همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم
 
2. بی بی چک قطره چکانی
این مدل بی بی چک یک عدد قطره چکان در داخل بسته اش دارد. و کار به این صورت است که شما چند قطره از ادرارتان را با قطره چکان داخل حفره ی مشخص شده بریزید و 2 تا 10 دقیقه صبر کنید.در این مدل هم نتایج بدست آمده بعد از 30 دقیقه نامعتبر است. و مانند مدل قبلی یک خط نشان دهنده این است که شما باردار نیستید و دو خط نشان می دهد که شما باردار هستید، حتی اگر خط دوم ایجاد شده کم رنگ باشد.
 
3- بی بی چک مستقیم
استفاده از این این نوع بی بی چک به این صورت است که باید بی بی چک را حین ادرار، بگیرید جلوی ادرارتان و بعد از اینکه کمی ادرار را به خودش جذب کرد، 2 تا 10 دقیقه صبر کنید تا نتیجه مشخص شود، منفی و موثبت جواب مانند مورد های قبلی می باشد.

 

همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم
چه مواردی باعث می شود، بی بی چک منفی کاذب را نشان دهد:
- لقاح و بارداری یا لانه گزینی نسبت به زمانی که فکر می کردیددیرتر تشکیل شده است.
- خیلی زود اقدام به گذاشتن بی بی چک کرده اید. یعنی کمتر از 8-9 روز بعد تخمک گذاری این کار را انجام داده اید.
- داروهایی که بارداری رانشان نمی دهند مثل کاربامازپین استفاده می کنید.
- گاهی بعضی از بی بی چک ها بی اعتبار هستند و درصد خطایشان بالاست.
- اگر ادرار را به مدت طولانی بیشتر از 30 دقیقه در ظرف نگه دارید نتیجه کاذب به شما می دهد.
- یک سری تفاوت در حساسیت تستهای بارداری مختلف وجود دارد. مثلا بعضی تست ها حساس بوده و جواب را زودتر و بعضی دیگر جواب را دیرتر نشان می دهند.
- پایین بودن مقدار هورمون در خون و ادرار که به علت انجام زود هنگام صورت می گیرد.
- خطا در انجام روش انجام تست

 

همه آن چیزی که راجع به بی بی چک باید بدانیم

چه مواردی باعث می شود که بی بی چک مثبت کاذب را نشان بدهد:
- مصرف داروهایی مانند Pregnyl، Profasi، Pergonal، APL
- بیماری های مانند بیماری های تروفوبلاستیک، تومور سلول های سرطانی و برخی از کارسینوم ها ممکن است در نتیجه تست تاثیر بگذارد.
- اگر به تازگی سقطی داشته باشید. و یا به تازگی زایمان کرده اید. در این صورت سطح هورمون های بدن شما بالا است.
- مصرف دارویی مثل آمپولHCG، قرص کلردیازپوکساید، شربت پرومتازین و متادون که باعث ایجاد خطا در تست می شوند.
- بعضی از مشکلات ادراری که همراه دفع پروتئین در ادرار است. یا آلودگی باکتریای ادرار.
- اگر کیست دارید این را بدانید که بعضی از کیست ها هورمون HCG ترشح می کنند. و باعث می شود در تست بی بی چک خطا ایجاد شود.
- بی بی چک که استفاده کرده اید غیر استاندارد و با درصد حطای بالا بوده است.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل پاین بی کوش آداسی

هتل بی لی تونگ تایلند

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

راهنمای سفر به مالزی

مرکز خرید بی بی پلازا مالزی

مرکز خرید ان گی آن سیتی سنگاپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد