همه چیز درباره آپاندیسیت

التهاب آپاندیس یک بیماری اورژانسی است که معمولا خود را به صورت بسیار حاد و ناگهانی بروز می دهد به این بیماری در علم پزشکی آپاندیسیت گفته می شود. معمولا این بیماری نیاز به درمان فوری دارد و در صورت عدم درمان معمولا ممکن است حتی به مرگ فرد منجر شود. گاها در اثر این حالت عفونی، آپاندیس می ترکد و مواد عفونی به حفره شکم راه می یابند در این حالت اگر فرد به سرعت جراحی نشود میمیرد زیرا علائم آن به این صورت است که این مواد وارد محیط صفاق خواهند شد ودر نتیجه تنها می تواند با آنتی بیوتیک های قوی نسل 3 و 4 درمان شود واگر به سرعت در درمان او اقدام نکنند فرد می میرد.

آپاندیس عضوی است در انتهای روده به طول 3تا 7سانت که در افراد مختلف طول آن متفاوت می باشد. این زائده در ابتدای روده بزرگ قرار دارد وگاها به دلیل انسداد آن توسط قسمتی از مدفوع به حالت های عفونی دچار می شود ودقیقا هیچ کس عملکرد درست آپاندیس را نمی داند اما معمولا این بخش را به عنوان بخشی دخیل در ایمنی بدن به عنوان مرکز استقرار سلول های ایمنی بیان می کنند . معمولا آپاندیس تا زمانی که عفونی نشود هیچ عارضه شدیدی را ایجاد نمی کند اما به محض عفونی شدن باید به طور کامل برداشته شود. معمولا عواملی مانند جمع شدن مدغوع وانسداد آپاندیس به دلیل گرفته شدن توسط قطعه ای از مواد خارجی می تواند باعث التهاب شود و هر نوع ماده ای که بتواند روده را مسدود کند می تواند از عوامل ایجاد کننده آپاندیست باشد.

معمولا از علائم اولیه این بیماری می توان به حالت های مانند از دست دادن اشتها وتورم شدید شکی ،درد در ناحیه روده ها اشاره کرد همچنین به دلیل گرفتاری روده بزرگ امکان دفع گاز های شکمی را این افراد ندارند ممکن است در موارد بروز شدید این بیماری فرد به طور کلی اشتها خود را از دست دهد این افراد که به این بیماری مبتلا شده اند باید به طور کلی از مصرف مواد غذایی مانند سبزی ومیوه جات پرهیز کنند تا جایی که هیچ گونه سبزی در این دوران نباید مصرف شود. همچنین موادی که باعث ایجاد یبوست می شوند را به هیچ عنوان نباید مصرف کنند ایجاد یبوست معمولا در این افراد ممکن است به پاره شدن آپاندیس ختم شود. از جمله علائم دیگر آن می تواند به درد های مبهم شکمی در ناحیه فوقانی شکم و در زیر معده اشاره کرد همچنین در مراحل پیشرفته بیماری ممکن است فرد به استفراغ های شدید هم دچار شود.

معمولا پس از تشخیص پزشک برای این بیماری تا پیش از عمل به فرد توصیه می کند که هیچ چیز سنگینی نخورد خوردن چیزهای سنگین امکان پارگی آپاندیس را بیشتر می کند همچنین از قرص های برای این افراد استفاده می کنند که مسهل باشد و باعث اسهال در این افراد شود تا هم زودتر دفع روده انجام شود هم اینکه از تجمع مواد در روده و امکان پارگی آپاندیس جلوگیری شود. معمولا افراد هرگونه از این علائم را که دیدند باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند.

 معمولا تشخیص آپاندیسیت برای پزشکان گمراه کننده است در اغلب اوقات آپاندیس به صورت اشتباه مورد تشخیص قرار می گیرد در حالی که اصلا التهابی در آپاندیس وجود ندارد و به اشتباه برداشته می شود در این حالت معمولا به این آپاندیس، آپاندیس معصوم گفته می شود ولی پس از اینکه آپاندیس باز شد باید حتما برداشته شود وامکان برگشت را ندارد و برای شناسایی این بیماری معمولا با استفاده از نقاط ملتهب بیماری را شناسایی می کنند همچنین آزمایشاتی مانند معاینه مقعد و آزمایش ادرار می تواند در شناسایی این بیماری موثر باشد. گاها این بیماری با درد های مانند عفونت های کبد و کیسه صفرا یا عفونت های تخمدان در زنان اشتباه گرفته می شود که معمولاالتهاب این بخش را با سونوگرافی به صورت دقیق مشخص می دهند. همچنین سی تی اسکن از روده ها هم می تواند تا حدود زیادی کمک کننده باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

طرز تهیه چیز کیک شکلاتی

همه چیز در مورد چاودار

آپاندیسیت

درباره قشم

درباره یزد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر