همه چیز درباره بیماری سفلیس

بیماری سفلیس یک نوع بیماری مقاربتی است که کمتراز بیماری های جنسی دیگر از آن یاد شده است. سفلیس بیماری است که از طریق باکتری به نام ترپونما پالیدوم که یک نوع باکتری مارپیچی شکل است،ایجاد می شود. این باکتری فقط در حضور میزبان زنده می ماند و بدون حضور میزبان نمی تواند زندگی کند. برای اولین بار دو دانشمند به نام های فریتز شادین و اریش هوفمان در سال 1905 توانستند این باکتری را شناسایی کنند. این بیماری دارای چهار مرحله می باشد که شامل: مرحله اولیه، مرحله ثانویه، مرحله نهفته و مرحله سوم است.

 از علائمی که می توانیم به وجود این بیماری پی ببریم علائمی چون: سردرد، کاهش وزن و از دست دادن اشتها، وجود التهاب وبزرگ شدن غدد لنفاوی، وجود زخم و لک های قرمز رنگ، گلو درد و دردهای مفصلی و عضلانی و از دست دادن و ریزش مو به صورت نقطه ای از علائم شایع این بیماری است. در ابتدا اگر وجود هر یک از این علائم را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. برای فهمیدن ابتلا به این بیماری بهتر است که یک آزمایش خون بدهید که در آزمایش خون به راحتی میتوانید از حضور این باکتری مطلع شوید. سفلیس در مراحل ابتدایی به صورت زخم هایی سفت و بدون درد در کنار ناحیه تناسلی، مقعد و گلو و اطراف دهان قابل مشاهده است در مراحل بعدی زخم ها دردناک شده و لکه ها و دانه های قرمز رنگی پدیدار می شوند.

همچنین غدد لنفاوی درکنار این نواحی متورم می شود که ممکن است لکه های قهوه ای رنگ بر روی پاها و دست ها نمایان شود. این بیماری بیشتر درافرادی که رابطه جنسی فعال دارند مشاهده می شود. همچنین این بیماری از طریق رابطه دهانی با زخم و فراورده های خونی الوده به این باکتری نیز منتقل میشود این بیماری میتواند از طریف بند ناف به نوزاد منتقل شود پس به طور مادرزادی هم میتواند فرد را مبتلا کند. افرادی که مبتلا به این بیماری میشوند بیشتر درمعرض خطر به ابتلا به بیماری ایدز هستند. معمولا زمان بروز این بیماری در بدن از ده تا نود روز متغییر است.

 اما اگر احساس کردید که علائم این بیماری در شما ناپدید شده است باید هشیار باشید که ممکن است شما به مرحله نهفته این بیماری وارد شده باشید. 15تا20درصد افرادی در مراحل آخر متوجه این بیماری می شوند ممکن است درمان نشوند و دچار عوارض این بیماری همچون، نابینایی، از دست دادن حافظه،تخریب بافت های استخوان و دچار اختلالات قلبی و سکته های قلبی و مغزی شوند و چون این باکتری مغز را هدف قرار داده و باعث می شود فرد حالت پریشان و عصبی داشته باشد. اگر به این بیماری مبتلا شدید حتما در وهله اول به پزشک مراجعه کنید و سعی در درمان بیماری کنید و رابطه جنسی بپرهیزید. زیرا این بیماری یک بیماری مسری است و به راحتی می تواند پارتنر شما را بیمار کند. اگر هم متاهل هستید هر دوی شما باید تحت درمان قرار گیرید.

 در درمان اولیه این بیماری از پنی سیلین استفاده می شود. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، پزشک شما از آنتی بیوتیک های دیگرمانند دوکسی سایکلین و آزیترومایسین برای درمان شما استفاده می کند. برای پیشگیری از ابتلا شدن به این بیماری بهتر است که از روابط جنسی محافظت نشده بپرهیزید. اگر می خواهید رابطه جنسی دهانی داشته باشید از کاندوم استفاده کنید و هرگاه احساس زخم و بیماری در ناحیه تناسلی خود کردید همسر خود را از این موضوع آگاه کنید و به پزشک مراجعه کنید. فراید درمانی خود را کامل کنید.

بهداشت جنسی خود را رعایت کنید و از بهداشت فرد مقابل خود نیز اطمینان حاصل کنید. امروزه تحقیقات و پژوهش های زیادی برای یافتن واکسن این بیماری به صورت گسترده انجام شده است که بیشتر در مراحل آزمایشگاهی است و هنوز وارد صنعت دارویی نشده است.

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد