همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

یکی از حیوانات کوچک و خونخوار شپش است که بیشتر هم در نواحی پر موی بدن مانند موی سر زندگی می کند این حشره بال دار نیست و پرواز نمی کند و معمولا در اثر عدم رعایت بهداشت ممکن است در هر فردی و در هر سطحی از جامعه بروز کند. از شپش به عنوان یکی از معضل های بزرگ انسان از سال های دور تا کنون یاد می کنند و این موجود معمولا موجودی آزار دهنده است که ممکن است در هر قسمت از جمجه لانه گزینی کند این جانور از خون بدن انسان تغذیه می کند و نواحی پر مو مانند شقیقه بهترین محل برای زندگی شپش ها می باشد این جانور پس از بلوغ شروع به تخم ریزی در همان ناحیه می کند و بیشتر در موها تکثیر می شود. شپش های سر وشپش هایی که در نواحی پرموی بدن زندگی می کنند معمولا بدون بال هستند وطول آنها به 2تا 3 میلی متر می رسد رنگ صورتی مایل به مشکی دارند و تنوع رنگی هم در آن ها دیده می شود.

همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

 شپش ها دارای 3 جفت پا هستند که به راحتی به وسیله آنها خود را در ریشه های موها محکم می کنند و از این پاها برای خزیدن در بین موها هم استفاده می کنند معمولا این حرکت در امتداد موها می باشد. اصولا شپش ها در مناطق خشک تر راحت تر حرکت می کنند به همین دلیل است که در موهای که معمولا در اثر عدم رعایت بهداشت و حمام نرفتن به این بیماری دچار می شوند شپش بیشتر دیده می شود. شپش ها را می توان بر روی بدن بچه ها در مدارس مشاهده کرد کودکان به دلیل اینکه کمتر به نظافت خود اهمیت می دهند و نمی توانند خود را به خوبی تمیز کنند این بیماری هم در آنها بیشتر خود نمایی می کند . به همین دلیل از مهم ترین مکان هایی که در آنها این بیماری رخ می دهد در مدارس می باشد.

همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

 امکان بروز شپش در افراد با توجه به سن و محیط زندگی و همچنین شرایط زندگی افراد می تواند متفاوت باشد همه افرادی که در موهای آن شپش وجود دارد می توانند کاندیدای انتقال آن به فرد دیگری باشند معمولا شپش ها را در موهای کودکان 3تا 12 سال بیشتر از افراد دیگر می بینم یا کسانی که در روستاهای دور افتاده زندگی می کنند که از نعمت بهداشت محروم هستند و نمی توانند به راحتی حمام کنند ممکن است به راحتی به این بیماری مبتلا شوند.

همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

 هر شپش بالغ می تواند در روز حداکثر 8 تخم بگذارد و از جفت گیری تمام شپش ها حتی گاها تعداد تخم ها به 56 عدد در روز هم می رسد اندازه تخم های شپش از 3تا8 میلی متر متفاوت خواهد بود که در بیشتر آنها شبیه به دانه شن در سر مشخص می شودند. تخم ها معمولا به وسیله بزاق دهن شپش با ریشه موها متصل می شود تا زمانی که نوزاد آن از تخم خارج شود بدین گونه تخم ها، تخم های چسبنده می گویند.

 شپش ها معمولا در حدود چند سانتی پوست سر تخم گذاری می کنند این تخم ها پس از 6 تا 8 روز آماده اند تا نوزاد از آن خارج شود بعد از خروج شپش های نوزاد آنها هم پس از 3 هفته می توانند تخم گذاری کنند و هنگامی که زمان مرگ شپش ها می رسد معمولا خود آنها به راحتی از ریشه موها جدا می شوند ومی افتند. معمولا بر روی بدن انسان 3 نوع شپش مشاهده می شود . یک نوع شپش سر است که بیشتر هم در مردان دیده می شود به دلیل اینکه موهای مردان ضخیم و بلند است واین جانور می تواند بر روی موهای آنها هم رشد کند.

همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

شپش سر بیشتر به رنگ خاکستری است و بدن آنها هم به شکل کشیده می باشد. شپش یا رشک ها در نواحی مختلف پوست سر معمولا در پشت گوش ها رشد می کنند. این جانور می تواند در دمای 22تا36 درجه بدن انسان زندگی کند. خون خواری لارو های شپش پس از خروج از تخم آغاز می شود و بلافاصله پس از اینکه بالغ شوند شروع به جفت گیری کرده و باعث تخم ریزی جدید می شوند. در مدارس دخترانه به دلیل بلند بودن موی دختران و عدم نظافت درست موها یا در مهد کودک ها معمولا این موارد زیاد دیده می شود. بنابراین مراکز پیشگیری باید به والدین در مورد نظافت های کودکان ونحوه انجام آن توضیحاتی بدهند.

یکی دیگر از انواع شپش ها شپش تن است تنها تفاوتی که بین این شپش با شپش سر وجود دارد در اندازه آن است معمولا این شپش اندازه کوچک تری نسبت به شپش سر دارد و رنگ آن هم شفاف تر است . این موجود معمولا بر نه  روی خود بدن بلکه بر روی لباس های فرد و در درزهای لباس او زندگی می کند و معمولا در افرادی دیده می شوند که به صورت مداوم حمام نمی کنند و لباس های آنها به صورت صحیحی شسته نمی شود یا اینکه یک لباس به مدت زیادی استفاده نمی شود و در جایی قرار گرفته است که امکان ورود شپش به آن بوده است.

همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

یکی دیگر از انواع شپش ها شپش عانه است که همان طور که گفته شده در مردان دیده می شود این شپش معمولا تنبل تر است وحرکتی ندارد بیشتر به یک محل ثابت در بین موها می چسبد وحرکتی  نمی کند این شپش در اثر تماس جنسی منتقل می شود و اصل شناخت این شپش به گونه ای است که محل های گزش او بر روی پوست به رنگ آبی می باشد.

راه های پیشگیری و درمان شپش این است که در ابتدا هر فردی باید به صورت مستقل خود را از این جانور حفظ کند و مراقب سلامتی خود باشد ودیگر اینکه هر فردی باید به صورت منظم استحمام کند این شپش ها معمولا در مکان هایی رشد می کنند که به طور صحیح استحمام انجام نمی شود همچنین لباس هایی که دارای شپش است حتما باید به مدت 30 دقیقه جوشیده شود لباس ها را باید 30 دقیقه در آب جوش بماند تا شپش ها کاملا از بین بروند و سپس لباس ها را خشک کنید و اتو بکشید همچنین از لوازم شخصی افراد مختلف استفاده نشود.

همه چیز درباره شپش سر و نحوه درمان آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام