ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همه چیز درمورد جزیره ی هرمز

موقعیت جغرافیایی جزیره

این جزیره در دهانه ی تنگه ی هرمز و با مساحتی معادل 42کیلومتر مربع در 8 کیلومتری شهر بندر عباس قرار دارد. این جزیره که در اصل گنبدی نمکی است بیشتر از 6 هزار نفر جمعیت دارد و تنها منطقه ی قابل سکونت آن روستایی است که روستای هرمز نامیده می شود. جزیره ی هرمز به دلیل این که منابع معدنی و چشم اندازهای طبیعی بسیاری را از جمله سنگ ها و کانی ها،خاک های خوراکی،صخره ها، سواحل، جنگل ها و نمکزار ها را در خود جای داده است از نظر اقتصادی و گردشگری اهمیت فراوانی دارد تا جایی که این جزیره را عروس سرخ پوش هرمزگان و بهشت زمین شناسی ایران لقب داده اند.

با توجه به اطلاعاتی که از تاریخ به دست آمده است این جزیره در ابتدا لارون نام داشته که پس از حمله ی وحشیانه ی قوم مغول به جزیره ی دیگری که هرمز نام داشت لقب گرفت. حاکم هرمز برای نجات از دست مغولان به لارون می آید و در آنجا سکونت می کند و رفته رفته نام لارون رابه هرمز تغییر می دهد. این شهر با داشتن موقعیت جغرافیایی عالی به یک پایگاه تجاری و بازرگانی با هدف توسعه ی ارتباطات تجاری با کشورهای دیگر تبدیل می شود. با شروع رقابت های استعماری، پرتغالی ها که در پی کسب قدرت هستند در 500 سال قبل این جزیره را تصرف می کنند و هرمز نزدیک به 30 سال به دست پرتغالی ها اداره می شد تا این که شاه عباس صفوی در قرن 17 میلادی پرتغالی ها را از جزیره بیرون می کند و پایگاه تجاری را به گمبرون(بندرعباس) انتقال می دهد. بعد از این جابه جایی هرمز که به گونه ای موقعیت تجاری قبل خودرا از دست داده است دچار بحران می شود.

نوع شغل و زندگی ساکنان هرمز

در مورد شغل ساکنین جزیره باید بگوییم که حرفه ی اصلی این افراد ماهیگیری است و به جز مردان، زنان نیز به ماهیگیری می پردازند و علاوه بر آن در زمینه ی هنرهای دستی مانند توربافی,حصیر بافی و...مشغول فعالیت هستند. برخی از ساکنان جزیره به علاوه ی ماهیگیری در رستوران ها،بازارهای محلی و فروشگاه ها نیز فعالیت می کنند.هرمز با توجه به وسعت زیاد و جمعیت فراوانی که دارد متاسفانه با محدودیت هایی در زمینه ی بهداشتی و درمانی روبه رو است و افزایش گردشگران و استفاده ی نامناسب از منابع و چشم اندازها،جزیره را دچار مشکلاتی کرده است. با وجود محدودیت های اشاره شده این جزیره باز هم پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است و نمی توان طبیعت بکر و زیبای آن را نادیده گرفت. در ادامه ی بحث با تعدادی از جاذبه های دیدنی این جزیره آشنا می شویم.

قلعه پرتغالی ها

این قلعه که در زمان اشغال هرمز توسط پرتغالی ها ساخته شده یکی از بزرگترین قلعه های استعماری تاریخ محسوب می شود که با وجود فروریختگی های مکرر باز هم بخشی از آن در امان مانده است. این قلعه در ابتدا به عنوان یک کلیسا برای پرتغالی ها ساخته شده و معماری آن هم برگرفته از سبک معماری بومی منطقه بوده که بعدها با وجود بارش های فراوان و از بین رفتن سقف از آن به عنوان آب انبار استفاده می کردند و چندین آب انبار دیگر نیز در کنار آن ساختند و از آن جایی که تنها منبع ذخیره ی آب آشامیدنی جزیره آب انبار های این قلعه است شیوه ای خاص در معماری آن بکار برده اند تا آب جمع شده ی باران به راحتی قابل ذخیره و تصفیه باشد.

به عنوان بخش های داخلی این قلعه می توان به زندان، تالارها، برج های نگهبانی و ... اشاره داشت. برج های نگهبانی قلعه ارتفاعی حدود 12 متر دارند و دیوارهای قلعه که ممکن است قطر آنها تا 3 متر نیز برسد به طور مستحکمی ساخته شده اند.

همه چیز درمورد جزیره ی هرمز

خاک های خوراکی

در قسمتی از جزیره و در منطقه ی وسیعی خاک هایی در رنگ های متنوع یافت می شود که از خواص دارویی و خوراکی برخوردارند. قسمت عمده ی این خاک ها به رنگ سرخ هستند و کوهی را در 200 متری جنوب جزیره تشکیل داده اند که به عنوان چاشنی در غذاها و به خصوص ماهی استفاده می شوند.این خاک علاوه بر استفاده در خوراکی ها در صنایعی مانند رنگ سازی نیز کاربرد دارند. به علاوه ی این کوه خاکی، در منطقه ای دیگر ساحلی وسیع به چشم می خورد که ساکنان هرمز با استفاده از خاک های رنگی جزیره نقش هایی را بر روی زمین به وجود آورده اند و آن را فرش خاکی هرمز می نامند.

این فرش دارای نقش هایی از حیواناتی مانند پرندگان،لاک پشت ها و همچنین اساطیر جزیره است که فرهنگ بومی جزیره را زنده می کند. اخیرا بارندگی ها باعث شده که خاک قسمت هایی از این فرش از بین برود و به دریا ریخته شود که با مشورت های صورت گرفته، مسئولان محیط زیستی جزیره قصد دارند بعد از هر بار طراحی فرش با کشیدن روکشی روی آن از نابودی فرش جلوگیری کنند. سالانه جشن های باشکوهی در مناسبت های مختلف در این مکان برگزار می شود و تماشاگران زیادی از نقاط دور یا نزدیک از آن دیدن می کنند.

همه چیز درمورد جزیره ی هرمز

موزه ی ناد علیان

در سرتاسر جزیره ی هرمز که سرشاز از زیبایی و شگفتی است موزه ای که بستری برای فعالیت های فرهنگی هنری و اقتصادی است با کوشش های دکتر احمد نادعلیان در سال 1395 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. این موزه درابتداخانه ای ویران و متروکه بود که با تلاش های اهالی هنر و استاد نادعلیان در سال 1388  به عنوان یک هنرمندسرا شناخته شد و بعد از آن نیز باایجاد ساختار ها و طراحی های جدید و نوسازی به شکل یک موزه در آمد. در این موزه هنرمندان با استفاده از خاک های رنگارنگ جزیره طراحی ها، تابلوها و آثار هنری متفاوتی خلق کرده اند همچنین دیوارهای ورودی موزه نیز به دست این هنرمندان عزیز با خاک نقاشی شده است و چشم اندازی ناب ایجاد کرده است.

همه چیز درمورد جزیره ی هرمز

با تاسیس این موزه، دکتر نادعلیان علاوه بر سهم مهمی که در حفظ هنر و فرهنگ بومی منطقه داشت توانست اشتغال زایی را برای ساکنان این جزیره فراهم کند چرا که با تاسیس این موزه زنان و دختران توانستند توانایی های خودشان را در زمینه های مختلفی مانند حصیر بافی، طراحی، سوزن دوزی بر روی لباس ها و نقاشی را در معرض نمایش بگذارند و آنها را به فروش نیز برسانند. موزه ی نادعلیان درتمامی ساعت های شبانه روز پذیرای گردشگرانی است که قصد تماشای این گنجینه ی زیبا را دارند.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار هرمز کیش

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

جزیره مرجان پاتایا تایلند

جزیره فی فی پوکت تایلند

جزیره جیمز باند پوکت تایلند

جزیره ناخا نوی پوکت تایلند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد