همه چیز در مورد بیماری پارکینسون (2)

در این موارد اگر چه دوستان و خانواده بهترین متحدان هستند ولی گروه های حمایتی مثل پزشک و پرستار و مدد کار اجتماعی هم می تواند منبع خوبی برای اطلاعات علمی باشند بیمار و خانواده او می توانند چگونه رفتار کردن با بیماری های مزمن را از مددکار اجتماعی یا روانشناس یاد بگیرند که آنها را در این زمینه یاری می دهد.

همه چیز در مورد بیماری پارکینسون

تغذیه در بیماری پارکینسون

خوردن مواد غذایی مناسب برای هر فردی مهم می باشد اما برای بیماران پارکینسونی ضروری است. یک رژیم غذایی مغزی و متعادل که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات و غلات سبوس دار است باید مصرف شود.

خوردن غذاهایی با فیبر بالا و نوشیدن مایعات به مقدار کافی می تواند به جلوگیری از یبوست در آنها و افزایش کشش عضلانی کمک کند مواد غذایی حاوی امگا ۳ مثل ماهی و میگو در این بیماری مفید است اگر از مکمل های فیبردار استفاده می کنید باید مقدار زیادی مایعات هم در طول روز مصرف کنید در غیر این صورت به یبوست دچار می شوید و این برای بیمار دارای پارکینسون، بدتر هم هست حفظ انرژی برای فردی که بخوبی نمی تواند غذا بخورد مهم است خوردن غذای مناسب و تقریبا غذای که سفت نباشد و جویدن آنها راحت تر باشد، شامل انواع مواد غذایی از تمام گروه های غذایی ( غلات، سبزیجات، میوه، شیر و فراوردهای لبنی، گوشت و حبوبات) برای حفظ وزن لازم است.

همه چیز در مورد بیماری پارکینسون

از آنجایی که این افراد مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند. سن ، وزن پایین بدن، سیگار کشیدن و قرار گرفتن محدود در برابر نور آفتاب، مصرف کم ویتامین D و کلسیم و عدم ورزش های تحمل وزن سنگین بدن از عوامل تسریع دراین بیماری  می باشد.

به دلیل خطر افتادن افراد در بیماری پارکینسون، شکستگی استخوان به علت پوکی استخوان در این افراد ایجاد می شود؛ لذا برای حفظ سلامت استخوان ها باید رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D باشد افراد بالا ی۵۰ سال باید ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم و ۸۰۰ واحد ویتامین D را به صورت روزانه  مصرف کنند.

همه چیز در مورد بیماری پارکینسون

شیر و محصولات لبنی غنی ترین منبع کلسیم هستند. سه وعده در روز توصیه می شود در هر وعده یک فنجان شیر یا ماست و یا یک نیم انس پنیر مصرف کنید. کلسیم  منابع دیگری مانند نوشیدنی های بر پایه سویا غنی شده با کلسیم، آب پرتغال و سبزی با برگ تیره هم وجود دارد ولی به خوبی محصولات لبنی جذب نخواهد شد. ویتامین دی را می توانید از نور خورشید و یا مصرف مواد غذایی مانند پنیر و دوغ و ماست بدست آورید. یبوست در پارکینسون رایج است و پیشگیری هم در درمان یبوست بسیار مهم است. یبوست شدید می تواند منجر به انسداد روده و تهدید کننده باشد لذا خوردن غذاهای غنی از فیبر (غلات سبوسدار، میوه و  لوبیا، حبوبات و آلو ) به همراه نوشیدن مقدار زیادی مایعات بهتر است.  ورزش کنید که به حفظ تراکم استخوان ها کمک می کند. اگر با این غذاها مشکل یبوست برطرف نشد با دستور پزشک از مسهل ها ای مثل عسل استفاده کنید. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر