ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همه چیز در مورد جزیره من، جزیره ای در نزدیکی بریتانیا

جزیره من که گاهی به عنوان مان (Mann Manx: Mannin) نیز نامیده می شود، وابسته به بریتانیا و در دریای ایرلند بین بریتانیا و ایرلند واقع شده است. حکومت دولت آن با ملکه الیزابت دوم است که دارای عنوان پروردگار مان شناخته شده است و توسط یک فرمانده ستوان برگزیده شده است.

اقتصاد

بیمه و قمار آنلاین 17 درصد تولید ناخالص داخلی این جزیره را تولید می کند و به دنبال آن فناوری اطلاعات و ارتباطات و بانکی با 9 درصد است.

این جزیره از 6500 سال قبل از میلاد مسیح مسکونی شده است. نفوذ فرهنگی ژئول در قرن پنجم میلادی آغاز شد و زبان مانس، شاخه ای از زبان های گالی می باشد. در قرن نهم، نورسلمان پادشاهی جزایر را تأسیس کرد. مگنوس سوم، پادشاه نروژ، پادشاهی من بین سالهای 1099 و 1103 بود.

در سال 1266، این جزیره پس از اینکه توسط نروژ اداره می شد، توسط بخشی از اسکاتلند نیز تحت حکومت بود. پس از یک دوره حاکمیت متناوب توسط پادشاهان اسکاتلند و انگلستان، این جزیره تحت فرمانروایی فئودالی انگلیسی در سال 1399 قرار گرفت. فرمانروایی بریتانیا در سال 1765 به دست آمد، اما این جزیره هرگز بخشی از پادشاهی بریتانیای کبیر یا جانشینان آن نشد و همچنان دولت خود را حفظ کرد.

در سال 1881 پارلمان جزیره من، تینوالد، تبدیل به نخستین قانون اساسی ملی در جهان شد تا به زنان حق رای دادن در انتخابات عمومی را داد، اما در صورتی که این زنان ازدواج کرده باشند. در سال 2016، جزیره من جزء میراث جهانی سازمان یونسکو از نظر ذخائر بیوسفر ثبت شد.

نام

نام این جزیره من الن وانین است: شکل کوتاهی که اغلب در انگلیسی استفاده می شود، من، از Manx مشتق شده است، هر چند گاهی اوقات نام آن به عنوان مرد نوشته شده است. اولین فرم ثبت شده نام این جزیره مانکس منو یا مانا است.

فرم قدیمی ایرلندی نام ان نیز Manau یا Mano است. سوابق قدیمی ویلز آن را به عنوان "منو" نامگذاری کرده است و همچنین "مناو گویدودین"، نام یک ناحیه قدیمی در شمال بریتانیا نامگذاری شده است. قدیمی ترین مرجع معروف به اطلس جزایر آن را مونا، در لاتین می نامد؛

جغرافیای جزیره من

جزیره من در وسط دریای شمال ایرلند واقع شده است، تقریبا به طور مساوی در انگلستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند (نزدیکترین) و ولز (دورترین) قرار دارد. این جزیره 52 کیلومتر (32 مایل) طول دارد و وسعت عرضی آن 22 کیلومتر (14 مایل) می باشد. این منطقه حدود 572 کیلومتر مربع (221 کیلومتر مربع) دارای مساحت می باشد. علاوه بر جزیره من، این جزیره شامل جزایر کوچکی است که در آن قرار دارند: چاله فصلی، جزیره سنگ مرغ که در آن فانوس دریایی بدون سرنشینی قرار دارد، جزیره سنت پاتریک و جزیره سنت مایکل. دو تا از این ها توسط جاده های دائمی به جزیره اصلی متصل می شوند.

محدوده تپه های آن در شمال و جنوب از یک دره مرکزی جدا شده اند. در مقابل آن نیز دشت شمالی نسبتا مسطحی است که عمدتا از ذخایر حاصل پیشرفت یخبندان از غرب اسکاتلند در زمان های سردتر از اکنون، حاصل شده است. سواحل شلینگ در نقاط شمالی قرار گرفته است. این جزیره دارای یک کوه بلندتر از 600 متر (2000 فوت)، به نام اسنافل با ارتفاع 620 متر (2،034 فوت) می باشد. بر طبق گفته های قدیمی، از بالای این کوه می توان شش قلمروی پادشاهی را مشاهده کرد: آن ها عبارتند از من، اسکاتلند، انگلستان، ایرلند، ولز و هیون. برخی از نسخه ها یک پادشاهی هفتم دریایی به نام یا نپتون را اضافه می کنند.

جمعیت

در سرشماری سال 2016، سکنه جزیره من 83،314 نفر بود که 26997 نفر در پایتخت جزیره داگلاس و 9،128 نفر در روستای مجاور اونچان اقامت داشتند. این جمعیت بین سال های 2011 و 2016 کاهش یافته است.

سرشماری

سرشماری کامل جزیره من که اخیرا در سال 2016 برگزار شد، از سال 1821 انجام می شود و سال 1962 با سانسور موقت معرفی شده است. از سال 1966، این سرشماری تغییراتی یافته است. سرشماری سال 2001 توسط بخش امور اقتصادی خزانه داری تحت مجوز قانون سرشماری 1929 انجام شد.

آب و هوا

جزیره من دارای آب و هوای اقلیمی معتدل می باشد. میانگین بارش باران ​​در سرتاسر جزایر بریتانیا بیش از حد متوسط است، زیرا جزیره من به اندازه کافی از باد های جنوب غربی برای رطوبت تولید استفاده می شود. میانگین بارش باران در اسنافل بالاتر است، در حالی که در حدود 1900 میلی متر (75 اینچ) در سال است. در سطوح پایین تر آن می تواند در حدود 800 میلی متر (31 در) در سال باشد. بالاترین دمای ثبت شده در 28 دسامبر 28.9 درجه سانتیگراد (84.0 درجه فارنهایت) در تاریخ 12 ژوئیه 1983 بود.

دولت 

بریتانیا مسئول دفاع از این جزیره است و در نهایت مدیریت و نمایندگی این جزیره را در جلسات بین المللی به عهده دارد، در حالی که پارلمان و دولت این جزیره بر تمام مسائل داخلی نظارت دارد.

ساختار اجتماعی و سیاسی

پارلمان این جزیره، ادعا می کند که از سال 979 یا قبل از آن، به طور مداوم در حال کار بوده است، و این بدین معنی است که آن را قدیمی ترین اداره مستمره در جهان می دانند، گرچه شواهد حاکی از تاریخ بسیار قدیمی تری است. تینوالد یک مجلس دوجانبه یا مجلس نمایندگان است که شامل مجلس کلیدی (به طور مستقیم توسط رأی عمومی با سناریوی رای دهی 16 ساله) و شورای قانونگذاری (شامل اعضای غیرمستقیم و غیرقانونی) می باشد. این دو نهاد همچنین در جلسه مشترکی به نام دادگاه تینولد ملاقات می کنند.

هیئت اجرایی شامل دولت شورای وزیران است که از اعضای مجلس کلیدی تشکیل شده است. و این هیئت در حال حاضر (2017) توسط وزیر امور خارجه هدایت می شود. وظایف معاونت ریاست جمهوری توسط یک فرماندار انجام می شود.

روابط خارجی و امنیت

از لحاظ تاریخی، انگلستان از مسائل خارجی و دفاعی آن مراقبت کرده است و قدرت فوق العاده ای برای تصویب قانون در جزیره دارد. با این حال، در سال 2007، جزیره من و بریتانیا توافقنامه ای را امضا کردند که چارچوبی برای توسعه هویت بین المللی جزیره من ایجاد کرد. هیچ شهروند مستقلی در من وجود ندارد. شهروندی تحت قانون انگلستان است و مردم من به عنوان شهروندان بریتانیایی طبقه بندی می شوند. جزیره من هیچ عضویت و وابستگی به اتحادیه اروپا ندارد و در خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) قرار دارد.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل رامادا دی ام ای تایلند

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

هتل ای اف آکوا پارک باکو

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد