ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همه چیز در مورد دریای شمال

      دریای شمال یک دریای وسیع و زیبا در شمال قاره ی اروپا و قسمتی از اقیانوس اطلس می باشد. این دریا با شرق نروژ و دانمارک، غرب اسکاتلند و انگلستان و جنوب آلمان، هلند، بلژیک و فرانسه هم مرز است. دریای شمال از طریق کانال انگلیسی در جنوب و دریای نروژی در شمال، به اقیانوس متصل شده است.

     طول دریا بیش از نه صد و هفتاد کیلو متر یا شش صد مایل است و عرضی برابر با پانصد و هشتاد کیلو متر یا سی صد و شصت مایل دارد. پس می توان دریافت که سطح و مساحت این دریا در حدود پانصد و هفتاد هزار کیلو متر مربع یا دویست و بیست هزار مایل مربع می باشد. حجم آب این دریا حدود پنجاه و چهار هزار کیلومتر مکعب است. حد اکثر عمق این دریا هفت صد متر اما عمق متوسط آن نود و پنج متر می باشد.

      از نکته های جالب توجه دریای شمال این است که این دریا سرد ترین دریا در جهان است. متوسط دمای این دریا در فصل تابستان هفده درجه ی سانتی گراد یا شصت و سه درجه ی فارنهایت و متوسط دمای فصل زمستان در این دریا شش درجه ی سانتی گراد یا چهل و سه درجه ی فارنهایت است. الگوی اصلی جریان آب در این دریا در جهت عقربه های ساعت در امتداد لبه ها می باشد.

     ساحل دریای شمال دارای تنوع در ویژگی های زمین شناسی و جغرافیایی است. در این دریا صخره های بلند و شگفت انگیز در ساحل های شمالی و سواحل شنی و تپه ها در ساحل های جنوبی واقعا خیره کننده و جذاب هستند. درون این دریا جزیره های بزرگ،  برخی مجمع الجزایر های معروف از جمله شت لند، اورکنی و جزایر فریسی به چشم می خورند که از لحاظ گردشگری مناطق پر بازدیدی هستند.

      ار نظر تاریخی، این منطقه در گذشته با مناطق بزرگ یخ و یخچال ها تحت پوشش قرار گرفته بود. حدود بیست هزار سال پیش یخ ها ذوب شده و دریای شمال به وجود آمد. در گذشته امپراتوری های رومی و وایکینگ ها هر دو سرزمین های مشابه خود را در سر تا سر این منطقه گسترش دادند. سرزمین های هانسا، هلند و امپراتوری بریتانیا نیز از طریق دریای شمال به تجارت بین المللی می پرداختند.

     در دهه های اخیر اهمیت دریای شمال به صورت چشم گیری افزایش یافته. اقتصاد در این دریا رونق پیدا کرده و فعالیت های گسترده ای نظیر ماهی گیری و حمل و نقل در آن بیش ار پیش به وجود آمدند. منابع طبیعی نیز مانند سوخت های فسیلی و انرژی باد کمک زیادی به اقتصاد منطقه کردند. قابل ذکر است که بیش از پنج درصد ماهی های قاره ی اروپا از این دریا ماهی گیری می شوند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد