همه چیز در مورد شبه جزیره یوکاتان در مکزیک - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

همه چیز در مورد شبه جزیره یوکاتان در مکزیک

شبه جزیره یوکاتان بین خلیج مکزیک و دریای کارائیب واقع شده است. این شبه جزیره دارای مناطق باستانی بسیار معروفی در سراسر جهان است. در این مکان شما می­توانید از امکاناتی مانند مناظر عاشقانه، استراحتگاه ­ها، سواحل زیبا، غذاهای خوشمزه، مستعمراتی عجیب و غریب و تعطیلاتی به یاد مادنی برخوردار شوید. شبه جزیره یوکاتان یک منطقه در جنوب شرقی مکزیک است که از ایالت¬های مکزیک یوکاتان، کامپچه و کینتانا روو تشکیل شده است. یوکاتان خانه تمدن مایا بود قبل از آن که توسط کنکیویاستادورس اسپانیایی در قرن 16 فتح شود. اکثر مردم یا همه آنها بومی مایا هستند و در بسیاری از نقاط زبان مایا را هم چون زبان اسپانیایی صحبت می­ کنند.

 معمولاً علاوه بر زبان اسپانیایی زبان های دیگری نیز صحبت می ­شود. تا اواسط قرن 20 بیشتر تجارت شبه جزیره با بقیه مکزیک توسط دریا بود. علاوه بر این بسیاری از گردشگران برای فرهنگ جالب این منطقه به این شبه جزیره سفر می­کردند. غذاها و سنت­های این شبه جزیره توجه تمامی جهانیان را به خود جلب کرده بود. طعم­های متنوع این غذاها طرفداران زیادی داشت.  از سایر نقاط مکزیک مردم تعطیلات خود را در این منطقه برای صرف کردن غذاهای یوکاتانی می­ گذراندند. در اواخر قرن بیستم یوکاتان به مکزیک پیوست. به ویژه مناطقی از ساحل کارائیب به عنوان چانچون و چتیومال که بسیاری از مردم از نقاط دیگر کشور برای استفاده از فرصت­ های اقتصادی به این مناطق سفر می­ کردند. در این شبه جزیره بیشترین رشد مربوط به توانایی جذب گردشگر بود.

یوکاتان دارای یک تاریخ فرهنگی غنی است. یوکاتان معروف به ویرانه­ های باستان مایا است. بر خلاف آن چه بعضی از مردم فکر می­ کنند فرهنگ مایا هرگز ناپدید نمی ­شود و هنوز هم بسیار زنده است، زیرا اکثر یوکاتان هنوز عمدتاً از قومیت مایا هستند. با توجه به این که مردم محلی به عنوان مردم کشور مکزیکی پذیرفته شده­ اند اما امروزه هنوز هم فرهنگ مایا برجای خود باقیست و مردم میلی به پذیرش سایر فرهنگ ­ها ندارند. در طول حکومت استعماری و پس از استقلال یوکاتان به دلیل انزوا از لحاظ فرهنگی متمایز از بقیه مکزیک بوده است. با اولین راه آهن و تاسیس بزرگراه می توان تنها از نظر فیزیکی این شبه جزیره را به کشور مکزیک متصل دانست. اما هم چنان فرهنگ مردم همان مایا باقی مانده است. قبل از آن بیشتر تجارت دریایی با کوبا، اسپانیا و بقیه مکزیک بود.

این منطقه تاریخ سستی داشته است. تمدن مایا در شبه جزیره یوکاتان بیش از یک هزار سال پیش از آن که یوکاتان توسط اسپانیایی ­ها در سال 1500 فتح شود رشد کرد. پس از پیروزی اسپانیا این منطقه دچار یک سیستم استعماری در فرهنگ و مسائل اجتماعی شد و به نوعی زیر سلطه اروپاییان رفت.  مایاهای اصیل فرصت بروز دادن فرهنگ خود را از دست دادند. استقلال این شبه جزیره در سال 1821 قبل از پیوستن به مکزیک در سال 1823 اعلام شد. استقلال برای دومین بار در سال 1841 اعلام شد. این منطقه به مدت هفت سال مستقل باقی مانده و حتی با انصراف از سوی ایالات متحده (با این لایحه حتی مجلس نمایندگان را پاکسازی کرد) رو به رو شد. در سال 1847 جنگی در این منطقه رخ داد. پس از جنگ یک دولت مستقل از مایاها روی کار آمد و بخش بزرگی از کینتانا را کنترل کرد که تقریباً از تیولوم تا مرز بلیز بود. این منطقه در ابتدای قرن بیستم در مکزیک دوباره ثبت شد. یوکاتان دارای یک اکوسیستم متمایز به عنوان یک شبه جزیره گسترده سنگ آهک است. از لحاظ زیست محیطی، این شبه جزیره بسیار متفاوت از بقیه مناطق گرمسیری مکزیک است و بیشتر شبیه به شمال گواتمالا و بلیز است که همه در همان شبه جزیره و در جغرافیای مرکزی امریکا قرار دارند. یکی از ویژگی­ های منحصر به فرد این شبه جزیره منظره سنوتس می­ باشد.

 سنوتس دارای غارها و استخرهای آبی بسیار عجیبی است که توسط فرسایش آهک تشکیل شده ­اند. این غارها و استخرهای آبی می تواند از چاه ­های آب­های کوچک تا غارهای بزرگ طبیعی متنوع باشند. آنها یکی از چند منبع قابل اعتماد آبی برای مایا در طول دوران خود بوده ­اند. در حالی که نقش دقیق آنها هنوز با برخی از ابهامات مواجه است و باقی مانده (هر دو حیوان و انسان) در برخی از آنها نشان می ­دهد نقش مهم مذهبی دارند. در حالی که برخی از سنوتس بسته به دلیل اهمیت مذهب، فرهنگی و یا باستان شناسی آنها بسته شده ­اند. برخی از این غارها و استخرهای آبی را می توانید با راهنمایی و اندکی شنا کردن ببینید.

  • زمین شناسی منطقه

     این شبه جزیره یک قفسه سنگی آهکی وسیع و مسطح با یک لایه نازک از خاکستر است. دریاچه­های کوچکی در این شبه جزیره وجود دارد و بیشتر رودخانه­ها عمدتاً زیرزمینی هستند. سنگ آهک متخلخل در این منطقه گودال­هایی که منبع اصلی آب برای این منطقه هستند را ایجاد کرده است. این شبه جزیره بسیار کم ارتفاع و دارای آب و هوای گرمسیری یاست. یوکاتان سال هاست که دارای آب و هوایی بسیار گرم و مرطوب است.

  • فرهنگ شبه جزیره یوکاتان

     این میهن مایا است که شهرها و مراکز تشریفاتی آن را در دوران باستان ساخته­ اند و هنوز این منطقه را یک منطقه متمایز از نظر فرهنگی می­دانند. زبان یوکیتک مایا هنوز هم در اینجا همراه با اسپانیایی صحبت می­ شود.

  • سواحل

     شبه جزیره یوکاتان برای دوستداران ساحل بهشت ​​است. در سواحل یوکاتان می ­توانید ماسه­ های سفید و شگفت آوری با آبی فیروزه­ای را مشاهده کنید. کانکون در ایالت کینتانا روئو محبوب­ترین مقصد مکزیک است. هتل­های مدرن و استراحتگاه­ها، رستوران­ها، کلاب­ های شبانه و مراکز خرید و هم چنین سواحل زیبا و فرصت­های زیادی برای تمرین ورزش­های آبی برای استفاده شما فراهم است. تولیدی صنعتی مایان فولاد ریویرا در امتداد خط ساحلی این ناحیه قرار دارد. کسانی که قصد دارند در کنار تفریح از صنعت نیز بازدید کنند و چیزهای جالبی یاد بگیرند می توانند به این سواحل سفر کنند.

  • شهرهای مستعمراتی

     اولین و پرجمعیت ترین شهری که باید به آن اشاره کرد مریدا است. مریدا پایتخت ایالت یوکاتان دارای ساختمان­ های استعماری زیبا و یک زندگی فرهنگی پر جنب و جوش است. از دیگر شهرهای این ناحیه می توان به والادولید اشاره کرد. والادولید در نزدیکی چچن ایتزا، برای دیدار از کنوانوستا د سان برناردینو که به عنوان یک قلعه دو برابر شده است، ارزش دیدن دارد. شهر کمپچه در ایالت کمپچه یک منطقه ثبت شده میراث جهانی یونسکو است. کمپچه یک شهر محاصره کننده محسوب می­شد زمانی که بندر اصلی شبه جزیره بود و از دزدان دریایی رنج می­برد.

  • مکان­ های باستان شناسی

     شبه جزیره یوکاتان به برخی از مکان ­های مهم باستان شناسی مکزیک نزدیک است. مایا شهرهای قابل توجهی ساخته و بازدید کنندگان بسیاری هر ساله برای بازدید از این شهرها در این منطقه حاضر می­ شوند تا به معماری خیره کننده این منطقه تحسین بگویند. چیچن  اتزا، یوکسمال، کوبا و تیولام تنها چند مکان جالب برای بازدید هستند. کشف مکان­ های باستان شناسی مایا شبه جزیره یوکاتان هنوز ادامه دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد