همه چیز در مورد قله تید، بلندترین قله اسپانیا

قله تید یکی از محبوب ترین آتشفشان های موجود در جهان است. این قله در کشور اسپانیا قرار گرفته است و به خاطر زیبایی و اندازه آن یکی از مکان های شناخته شده در اروپا است. این قله از بیش از 8 میلیون سال پیش به وجود آمده است و امروزه مقصد توریستی مهمی برای مردم سراسر جهان محسوب می شود. امروزه این کوه آتشفشانی به راحتی قابل دسترسی است به وسیله ماشین می توان به آنجا رفت. با این حال فراموش نکنید که محل این قله در سایت یک پارک ملی است، بنابراین شما همیشه نیاز به مجوز برای بازدید از آن دارید.

  1. آخرین انفجار قله تید

اکثر مردم فکر می کنند که کوه تید آتشفشان است که مدت ها قبل خاموش شده است و در حال حاضر فعال نیست. با این حال، این یک اشتباه بزرگ است. در واقع، آخرین فوران رخ داده خیلی پیشتر از آنچه تصور می کنید بوده است. این اتفاق ناگهانی و بدون هشدار در تاریخ 18 نوامبر سال 1909 اتفاق افتاد.

با این حال، همانطور که می بینیم امروزه، تید یک آتشفشان فعال نیست. در واقع، دانشمندان آن را به عنوان یک آتشفشان خاموش توصیف می کنند، که زندگی صلح آمیز ساکنان جزیره را برای مدت زمان طولانی مختل نکرده است.

  1. بلندترین قله اسپانیا

با 3718 متر ارتفاع، قله تید بلندترین نقطه در اسپانیا است. علاوه بر این، بلندترین قله در غرب اروپا به جز کوه های آلپ است. هر صبح با طلوع خورشید، این کوه خاموش آتشفشانی یک سایه بزرگ مثلثی را در اطراف آن ایجاد می کند. اگر فرصت منحصر به فرد برای دیدار با طلوع خورشید در قسمتهای بالاتر جزیره داشته باشید، شما قادر خواهید بود که از سایه های عظیم این کوه را که از صدها مایل فاصله بر روی اقیانوس اطلس می افتد را ببینید و از آن لذت ببرید. شگفت انگیز ترین نکته این است که طول سایه آن بیش از 3٪ فاصله بین جزایر قناری و فلوریدا در ایالات متحده است!

  1. محیط بی نظیر و منحصر به فرد

جزایر قناری که به عنوان یک منطقه دارای آب و هوایی گرمسیری از جنوب و منطقه آب و هوایی نیمه گرمسیری از شمال شناخته می شود، یکی از مکان هایی است که به عنوان بهترین شرایط آب و هوایی در جهان شناخته می شود. به طور کلی گفته شده است که این جزایر از آب و هوایی بسیار شبیه به فلوریدا برخوردار است. با این حال، قله تید کاملا سرد و متفاوت از آب و هوای موجود در امتداد ساحل است. دمای آن در تمام طول سال پایین است. دمای متوسط ​​روزانه در ماه ژانویه حدود 4،1 درجه سانتی گراد و در ماه اوت 17،9 درجه سانتی گراد است، به این معنی که اگر شما بخواهید از کوه صعود کنید، حتی در تابستان، همیشه باید لباس گرم به همراه داشته باشید. شب ها معمولا سرد می شود و دمای آن بین 0.9 درجه سانتی گراد در ماه ژانویه تا 13.5 درجه سانتی گراد در ماه اوت می شود.

  1. دارای تنوع گیاهی بسیار غنی است

اگر شما یک متخصص زیست شناسی نیستید، احتمالا می توانید بگویید که تید یک منطقه بیابانی است. با این حال، در اثر خاک غنی از آتشفشان، در این دامنه های کوهی حدود 168 گونه از گیاهان قرار دارند. یکی از گیاهان برجسته در تپه های این کوه، گیاه  Echium Wildpretii است که از نظر همه کسانی که تا به حال از این منطقه دیدن کرده اند بسیار شناخته شده است. این یک گیاه علفی است که ارتفاع آن 2-3 متر است.

  1. تنوع حیوانی

هنگامی که چشم انداز وسیع تری از پارک ملی تید را می بینید، احتمالا برای شما دشوار است که تصور کنید که تعداد زیادی از گونه های حیوانی در این محل سکونت دارند. در واقع، بیش از 1400 گونه حیوانات در اینجا زندگی می کنند که حدود 40 درصد اندمیک هستند و در جای دیگری یافت نمی شوند. اکثر گونه ها حشرات هستند.

با این حال، پرندگان، جوندگان، مارمولک و بسیاری از حیوانات دیگر نیز وجود دارد. یکی از مزایای این منطقه این است که حیوانات خطرناک زیادی در این منطقه وجود ندارد. احتمالا خطرناک ترین حیوان در این منطقه زنبور است.

  1. بهترین مکان برای مشاهده آسمان شب

آیا تا به حال شنیده اید که جزایر قناری یکی از بهترین مکان های جهان هستند که بهترین شرایط را برای مشاهده ستارگان و کهکشان راه شیری ارائه می دهند؟

در واقع، برخی از شگفت انگیزترین تصاویر آسمان شب دقیقا در اینجا، در بالای قله تید گرفته شده است.

این یکی از مهمترین دلایلی است که در سال 1964، در ارتفاع 2390 متری، یکی از محبوبترین رصدخانه های بین المللی در این سیاره، یعنی Observatorio del Teide، ساخته شده است.

به دلیل شرایط بسیار خوب این منطقه، سالها بعد در جزیره همسایه، لا پالما، رصدخانه دوم، رصدخانه Roque de los Muchachos، ساخته شد.

 

  1. پوشش برف

در نقاط مختلف جهان چندین مکان وجود دارد که در مناطق استوایی قرار دارند و در سال بارش برف دارد. قله تید یکی از آنهاست و دلیل آن نیز ارتفاع بالای آن از سطح دریا است.

در ارتفاع 2371 متری ممکن است دماهای کمتر از صفر در 10 ماه از 12 ماه سال داشته باشد. تنها در ماه اوت و سپتامبر درجه حرارت آن به صفر نمی رسد.

به همین دلیل تعجب آور نیست که قله تید همیشه با پوشش نازکی از برف پوشیده شده است. عملا برف همیشه بالاترین قسمت قله تید را برای یک دوره طولانی در طول فصل زمستان پوشش می دهد.

با این حال، بارندگی در این جزیره کم است.

  1. تحت حمایت یونسکو

از سال 2007، قله تید تحت نظارت یونسکو قرار گرفته است. قله تید یک آتشفشان بسیار زیبا است و در شرایط مختلف شرایط آب و هوایی چهره بسیار بسیار متفاوتی دارد.

با این حال، زیبایی آن تنها به دلیل آن نیست که این مکان از اهمیت زیادی برخوردار است. هنگامی که حرف از علم به میان می آید، این آتشفشان اطلاعات زیادی درباره فرآیندهای زمین شناسی که در داخل زمین رخ می دهند را ارائه می دهد.

این قله در قلمروی پارک ملی تید قرار گرفته است. و یکی از سایت های سازمان میراث جهانی یونسکو با مساحتی حدود 18،990 هکتار را پوشش می دهد.

  1. سومین آتشفشان بزرگ جهان

قله تید سومین آتشفشان بزرگ در سیاره زمین پس از آتشفشان مونا لوئا و مونا کی در جزیره هاوایی است.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر