ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همه چیز در مورد موزه تاریخ طبیعی در دهلی نو

موزه تاریخ طبیعی در دهلی نو یکی از موزه های مشهور و قدیمی در کشور هندوستان بود که در شهر دهلی نو قرار داشت، این موزه به طور عمده در زمینه محیط زیست و نمونه هایی از حیوانات بود. این موزه در سال 1972 تاسیس شد و در  26 آوریل 2016 به دلیل آتش سوزی از بین رفت.

موزه ملی تاریخ طبیعی (NMNH) متمرکز بر طبیعت است که در دهلی نو واقع شده است. این موزه در سال 1972 تأسیس شد و در سال 1978 افتتاح شد و این موزه تحت نظر وزارت محیط و جنگل های دولت هند بود. این موزه در جاده بارخامبا در Tansen Marg در مرکز دهلی نو واقع شده است و در امتداد سفارت نپال، نزدیک ایستگاه مترو کانتکت قرار دارد. در تاریخ 26 آپریل 2016، ساختمان موزه و کل مجموعه آن با آتش سوزی نابود شد.

مأموریت موزه ملی تاریخ طبیعی  ارتقاء آموزش در زمینه های زیست محیطی بود، هم موزه ملی تاریخ طبیعی  در پایتخت و هم موزه های منطقه ای تاریخ طبیعی در سایر نقاط کشور؛ برای ارائه منابعی مانند اختصاص وام مدرسه برای مدارس در زمینه آموزش های زیست محیطی و برای هماهنگی پروژه های تاریخ طبیعی با سایر سازمان های ملی و بین المللی و انجام تحقیقات تاریخ طبیعی فعالیت می کنند.

همه چیز در مورد موزه تاریخ طبیعی در دهلی نو

تاریخچه

موزه ملی تاریخ طبیعی در سال 1972 در جشن 25 سالگی استقلال هند ایجاد شد. هندریا گاندی، نخست وزیر هند گفت که هند نیاز به چنین موزه ای "برای ارتقاء آگاهی در مورد محیط زیست" دارد. پس از چند سال توسعه ساختمان و نمایشگاه ها، موزه ملی تاریخ طبیعی  در سال 1978 در روز جهانی محیط زیست (5 ژوئن) افتتاح شد.

به دنبال گزارش منفی دولت در سال 2012 در مورد وضعیت بد این ساختمان،  در ژوئیه 2015، برنامه ریزی برای انتقال موزه به با مبلغ 2.50 میلیارد (یا 25.3 میلیون پوند) صورت گرفت.

همه چیز در مورد موزه تاریخ طبیعی در دهلی نو

تخریب

در اوایل صبح روز 26 آوریل 2016، یک آتش سوزی در موزه رخ داد و کل مجموعه را نابود کرد. ش سوزی که در ساعت 01:30 در طبقه ششم ساختمان در فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعتی هند (FICCI) که در موزه قرار دارد، شروع شده بود، در نهایت به طبقه دوم رسید و تمام نمایشگاه های موزه را قبل از رسیدن ماموران آتش نشانی تخریب کرد. حدود 200 آتش نشان و 35 موتور آتش نشانی به موزه اعزام شدند؛ آنها بیش از سه و نیم ساعت برای خاموش شدن آتش تلاش کردند. شش نفر که در ساختمان به دام افتاده بودند، بعدا به بیمارستان منتقل شدند زیرا در اثر استنشاق دود دچار مسمومیت شده بودند.

علت آتش سوزی هنوز ناشناخته است، هرچند گسترش آتش از طریق نمونه های موزه و کارهای چوبی طبیعی است.

همه چیز در مورد موزه تاریخ طبیعی در دهلی نو

نمایشگاه ها

نمایشگاه های موزه ملی تاریخ طبیعی  بر روی گیاهان، حیوانات و دارایی های معدنی هند متمرکز شده و به چهار گالری اصلی نمایشگاه تقسیم می شوند: «سلول: واحد اساسی زندگی»، «حفاظت»، «معرفی تاریخ طبیعی» و «شبکه طبیعت: اکولوژی». این موزه دارای مجموعه ای گسترده از فیلم هایی در مورد حیات وحش، حفاظت و به طور کلی محیط زیست است، و همچنین نمونه های بیولوژیکی، از جمله نمونه هایی از موجودات گیاهخوار، فسیل های دایناسور و حیوانات داشت. گالری هایی نیز وجود داشت مبنی بر تکامل زندگی، حفظ طبیعت، زنجیره غذایی و نمایش گیاهان و جانوران. فسیل 160 میلیون ساله یک ساروپود و تاکسیدرمی بعضی حیوانات نیز بخشی از مجموعه این موزه بودند.

موزه همچنین دارای یک اتاق دیسکاوری بود که به طور خاص برای کودکان طراحی شده بود، جایی که بازدید کننده می توانست نمونه های تعیین شده را بهتر ببیند. تورهای هدایت شده و منابع ویژه ای برای بازدیدکنندگان معلول نیز در دسترس بوده است. نمایشگاه های خاصی شامل فسیل ساروپود، "مجموعه ای از تخم مرغ پرنده هایی از جمله شتر مرغ" و "حیواناتی از جمله گربه سانان مختلف بزرگ" نیز وجود داشتند. این موزه همچنین فسیل های تخم دایناسور را از دره نارمادا، گجرات گرفته بود.

 همه چیز در مورد موزه تاریخ طبیعی در دهلی نو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آرا دهلی نو هند

هتل کوالیتی سوا گراند دهلی هند

هتل دوبلتری بای هیلتون نیو دهلی - مایار ویهار هند

هتل پارک پلازا نیو دهلی هاری ناگار هند

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد