ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همه چیز در مورد موزه مردم شناسی مشهد

این موزه در سال 1385 در سالروز ولادت با سعادت کریمه اهل بیت حضرت علی بن موسی الرضا در مکان حمام مهدی قلی بیک با عنوان موزه مردم شناسی آستان قدس رضوی تاسیس گردید. این حمام که بر جای مانده از دوران صفویه است، امروزه به نمادی از جلوه آداب و رسوم و سنن، اعتقادات گذشته تبدیل شده و با هدایای بی نظیر دوستداران خاندان اهل بیت مزین گردیده است.

همه چیز در مورد موزه مردم شناسی مشهد

موقعیت فعلی این حمام در ضلع بیرونی سردر غربی صحن جامع حرم امام رضا (ع) واقع شده که مشرف به مقبره امیر ملک شاه می باشد. البته سمت دیگر این حمام به بازار بزرگ فرش فروشان منتهی می گردد، که می توان از خیابان اندرزگوی 13 به آن رسید.

این بنا با متراژ 2000 متری خود لقب بزرگ ترین حمام ایران را به خود گرفته است. سازه اصلی این بنا از جنس آجر، سنگ، شیشه، فلز و کاشی و... می باشد که در هنگام طلوع و غروب خورشید باعث رقص نور بی نظیر در محوطه درونی حمام به ویژه قسمت سربینه آن می شود. علت این نور پردازی ها به علت ارتفاع بسیار زیاد کف حمام تا سقف آن گزارش شده که باعث چرخش نور خورشید در قسمت رختکن می گردد.

همه چیز در مورد موزه مردم شناسی مشهد

فضای درونی حمام به بخش های مختلف تقسیم بندی گردیده که هر یک عهده دار وظیفه ای خاص بوده اند. این مکان ها که تنها نقش اصلی رعایت بهداشت بر آن منسوب نشده بلکه از لحاظ طبی و آداب و رسوم هم مکان ویژه ای به حساب می آمده اند. رفتارهای اجتماعی، دینی، بهداشتی که در این محل برگزار می شده از قبیل، حمام زیارت، حمام زایمان، حنابندان، ختنه سوران، آرایش و پیرایش و....

 بخش های مختلف این حمام شامل:

سربینه یا رختکن: این بخش دارای گچ بری های 28 لایه می باشد که 13 تای آن با نقوش رنگی تزیین شده اند.

 قدیمی ترین این نقاشی ها مربوط به دوران صفویه و جدیدترین آن ها به دوران قاجار باز می گردند. موضوعات این نقوش اغلب به داستان های حماسی مربوط به شاهنامه، افسانه های رایج بین مردم و تصاویری از نمای محله های قدیمی شهر مشهد باز می گردد.

همه چیز در مورد موزه مردم شناسی مشهد

هشتی: بعد از رختکن وارد میاندر یا همان هشتی می شویم. که به عنوان محل متصل کننده سربینه و گرم خانه ها به شمار می رفت. همانند استخرهای کنونی محل هشتی دارای حوضچه کوچکی از آب سرد بوده که بعد از گذشتن از آن افراد به سربینه می رسیدند.

گرم خانه: بعد از هشتی وارد گرم خانه یا همان محل اصلی استحمام می شویم. خزینه در قسمت غربی آن قرار گرفته است.

تون یا آتش خانه: این محل که در پشت گرم خانه جای گرفته، محل اصلی گرمایش حمام و روشن کردن آنش به حساب می آمده است.

چاله حوض یا همان استخر آب: محلی برای شنا کردن افراد بعد از استحمام بوده  است.

علاوه بر تمامی بخش های موجود در این موزه که برای بازدید عموم می باشد از برخی ظروف مورد نیاز برای استحمام در آن دوران در کنار این فضاها استفاده گردیده است به عنوان مثال بادکش حمام، لگن، لگنچه، پارچ و آفتابه

وسایل آرایشی مورد استفاده از جمله: انبر مخصوص فر کردن مو، جعبه آینه، زیر پایه های مخصوص مراسم حنابندان، ...

پوشاک که نشان دهنده نوع لباس های مرسوم در بین اهالی خراسان بوده از قبیل: انواع پاپوش، انواع تن پوش ها، ...

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور مشهد

هتل اترک مشهد

هتل اطلس مشهد

هتل اعیان مشهد

هتل الغدیر مشهد

هتل الماس مشهد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد