ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همه چیز در مورد موزه مشروطه تبریز

این موزه در خیابان شهید مطهری در غرب بازار تبریز، در راسته کوچه که جزو یکی از محله های بسیار قدیمی تبریز محسوب می شود، قرار گرفته است.

ویژگی های بنایی

این بنای دو طبقه، با درب های منبت کاری شده، پنجره هایی با شیشه های مشبک و نورگیر، حیاط و حوض خانه سرسرا می باشد.

در طبقه اول و در طبقه دوم هر یک 6 اتاق و سرسرا وجود دارد.

همه چیز در مورد موزه مشروطه تبریز

آثار تاریخی موجود در آن

از سلاح های جنگی شخصی مربوط به ستارخان گرفته تا مجسمه های شخصیت های بسیار برجسته تاریخ قیام در آن برای بازدید عموم قرار گرفته است. این تندیس ها شخصیت های افراد مشهوری هم چون ستارخان، باقرخان، میرزا مهدی کنانی که می توان گفت این موزه قبلا ملک شخصی ایشان بوده است، ثقه السلام و دیگر مجاهدین صدر مشروطیت می باشد.  

قدمت این ملک در حقیقت به 150 سال قبل بر می گردد. میرزا مهدی کنانی که در آن زمان جزو یکی از تاجران آزادی خواه زمان به شمار می رفت و ملک شخصی ایشان در آن زمان توسط معماری چیره دست با نام حاج ولی معمار طراحی و احداث شده بود را در راه آزادی خواهی و حمایت از آن در اختیار مشروطه خواهان قرار می دهد. این منزل از زمان به توپ بسته شدن مجلس، جزو یکی از مکان های با ارزش به حساب می آید.

معماری این بنا به گونه ای است که حس نوستالژی محلی بسیار با اهمیت برای سرنوشت سازی یک ملت را به شما القاء می کند. این مکان که محلی برای اجتماع بزرگان و هم فکری آنان برای تاریخ سازی ایران می شد، هم اکنون با عنوان موزه مشروطه بر روی علاقمندان باز است تا گوشه اندکی بتوانند از گذشته پرهیاهوی ایران باخبر گردند.

با توجه به نقش بزرگی که آذربایجان، به ویژه مردم تبریز در پیروزی انقلاب مشروطه داشته اند، تأسیس موزه ای برای نگه داری و ارایه آثار و یادگاری های به جای مانده از رهبران بزرگ آن انقلاب و نیز جمع آوری اسناد و مدارک و عکس های مستند مربوط به حوادث انقلاب مشروطه، در خانه مشروطه، بسیار به جا و شایسته و حتی ضروری بود.

بنابراین از سال 1375 کلیه اشیای مربوط به این دوره از تاریخ ایران از موزه آذربایجان و نیز اشیای اهدایی مردم و بازماندگان رهبران و مجاهدین انقلاب مشروطیت فراهم آمد و نخستین پایه این موزه به صورت حاضر را بنا نهاده شد.

بخشی از مجموعه آثار موجود در این موزه در سال 1341 هم زمان با تاسیس موزه ی آذربایجان و با جمع آوری اسناد و مدارک و یادگاری های مربوط به انقلاب مشروطه در ساختمان موزه آذربایجان فراهم آمده و در آنجا به نمایش گذاشته شده بود. این موزه سال ها تداوم داشت. اما ضرورت تاسیس موزه های مستقل سرانجام در سال 1375 منجر به انتخاب بنای خانه مشروطه به عنوان مناسب ترین محل برای تأسیس این موزه شد.

اینک موزه مشروطه تبریز با داشتن مجموعه قابل توجهی از عکس های مستند و تابلوهای نقاشی از تصاویر بزرگان انقلاب مشروطه و اسناد و مدارک و نامه ها و اعلامیه های مربوط به قیام و مبارزات مجاهدین مشروطه، یکی از گنجینه های منحصر به فرد کشور محسوب می شود. با اجرای طرح توسعه این موزه در آینده ای نزدیک، موزه مشروطه جایگاه شایسته خود را در این زمینه به دست خواهد آورد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

تور تبریز

تور تبریز تابستان 96

تور تبریز تیر 96

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد