همه چیز در مورد ویروس پاپیلوم HPV

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV ( که به انگلیسی: Human Papillomavirus) ) نامیده می شود. یکی از مهم ترین عفونت های منتقله از راه جنسی است. این ویروس میتواند از طریق تماس جنسی پوست به پوست منتقل شود. از این ویروس 100 نوع وجود دارد که اکثر افراد مبتلا به آن از وجود این ویروس بی خبرند چون ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته باشد. تحقیقات نشان داده است  به قدری این ویروس شایع است که 50 درصد افرادی که روابط خارج از چارچوب دارند به این بیماری دچار میشوند. تقریبا این زگیل میتواند در نواحی مختلف دست و پا ایجاد شود. این ویروس به شکل زگيلی  که به صورت ضايعات گوشــتي خاكستري رنگ در ناحيه دستگاه تناسلي مردان و زنان ديده مي شــود و شايع ترين بيماري ويروسي است كه مي تواند از راه تماس جنسي منتقل شود. این زگیل در نواحی مرطوب تناسلی قرار می گیرد و در برخی موارد انقدر ریز وکوچک هستند که با چشم قابل شناسایی و دیدن نیستند. این ویروس به شدت مسری هستند و به راحتی می تواندبه پارتنر فرد بیمار منتقل شود و ایجاد بیماری کند.

 اگرچه زگیل‌ها در منطقه‌ی تناسلی بسیار شایع است، می‌تواند در گلو هم ایجاد شود، به این وضعیت نادر، پاپیلپماتوسیس تنفسی می‌گویند. گاهی اوقات این غده‌ها بر روی صدا تأثیر گذاشته، باعث گرفتگی می‌شود. برخی از انواع این ویروس میتوانند در ایجاد بیماری های دهانه رحم ، سرطان مقعدو سرطان آلت تناسلی دخیل اند. بســياري از زگيل هاي داخل واژن بدون علامت هســتند و گاهي تنها علامت آنها خونريزي به دنبال رابطه جنسی است.

در مردان معمولا زگيل ها در نوك آلت تناســلي ديده مي شوند ولي در تنه آلت تناسلي، روي كيســه بيضه و اطراف و داخل مقعد هم مي توان آنهــا را يافت. گاهي چند زگيل به هم پيوســته و ظاهري شبيه به گل كلم پيدا ميكنند. اگر دهان فرد با ناحيه تناسلي فردي كه به ويروس پاپيلوماي انســاني آلوده است، تماس داشته باشد، زگيل ها داخل دهان و حلق نيز ايجاد مي شــوند. داشــتن رابطه جنســي با افراد متعدد، ابتلا به يك بيماري مقاربتي ديگر مثل ســوزاك، داشتن رابطه جنســي با فردي كه از سابقه وي اطلاع درســتي نداريد و شروع روابط جنسي از ســنين پايين تر از عوامل خطرسازي هستند كه احتمال ابتلا به زگيل هاي تناسلي را افزايش مي دهند.

 اما برای تشخیص آن در ابتدا باید به پزشک متخصص مراجه کنید سپس پزشک از شما میخواهد که نگاهی به اندام تناسلی خود بیاندازید اگر توانستید برجستگی و یا زگیل را مشاهده کنید قدم بعدی درمان برداشته می شود. در برخی موارد پزشک از بدن نمونه گیری میکند که درخانم ها از روش پاپ اسمیر استفاده میشود. در روش دیگری برای تشخیص ، درتستی آزمایشگاهی که در آن سلول‌هارا با خراش دادن گردن رحم تهیه می‌کنند و آنها را از نظر حضور DNA ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) بررسی می‌نمایند. امکان دارد این ویروس باعث تشکیل توده‌های بافتی غیرطبیعی (به‌عنوان مثال زگیل) شود و تغییرات دیگری را در سلول‌ها ایجاد نماید. ممکن است آلودگی دراز مدت به تیپ‌های خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی باعث ایجاد سرطان گردن رحم شود. همچنین اگر زگيل ها داخل واژن يا دهانه رحم فعال باشند، ممكن است زايمان طبيعي را مشكل كنند. در اين صورت عمل سزارين توصیه می شود . در برخی موارد ممکن است ویروس بدون هیچ علائمی ناپدید شود و اثری از آن نباشد اما همیشه پیشگیری بهتر است درمان است.

 بهترین راه برای این نوع ویروس پیشگیری از آن است بدین ترتیب واکسنی در سال 2006 براي پيشــگيري از عفونت با ويروس پاپيلوماي انساني نوع ۶٬۱۱٬۱۶ و ۱۸ به نام گارداسیل Gardasil توسط FDA سازمان غذا و داروي آمريكا ساخته شد که هم براي زنان و هم براي مردان مورد تاييد قرار گرفت.  که امروزه زنان از اين واكســن به صورت گسترده استفاده میكنند. اما در ایران ما متاسفانه این واکسن  تحت پوشش طرح گسترش ایمن‌سازی در کشور نیست و قیمت آن برای سه دوز ۷۸۵ هزار تومان است.

بنابراین از نظر قیمت کمی بالاست و متاسفانه بیمه‌ها هم آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. این واکسن سه دوز دارد؛ تزریق اول، دو ماه بعد از تزریق اول و شش ماه بعد از تزریق اول. اما بازهم در وهله اول برای پیشگیری از این بیماری بهتر است که شرکای جنسی قبل از برقراری هرگونه رابطه از سلامت جسمی و جنسی خود آگاه شوند و بهداشت را رعایت نمایند. همچنین استفاده از کاندوم نیز خطر ابتلا شدن به این بیماری را کاهش میدهد. از طرفی بهتر است که خانم ها قبل از ازدواج از سلامت جسمی شریک خود آگاه شوند و اگر احتمال بروز این بیماری را در خود دیدند حتما قبل از ازدواج واکسن بزنند. البته باید متذکر شویم که كساني كه واكســن مربوطه را مي زنند نبايد بي پروا تماس هاي جنســي مشكوك داشــته باشند زيرا واكسن فقط ســوش ۶ تا ۱۶ را حمايت مي كند و فرد مي‌توانم به رغم تلفیح واکسن٬ به سوزش های دیگر HPV یا بيماري هاي مقاربتي ديگر آلوده شود.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر