همه چیز در مورد کاخ گلستان تهران (1)

کاخ گلستان یکی از مکان های تاریخی است که در شهر تهران قرار گرفته است. این بنا در دوره های مختلفی بازسازی و تعمیر شده ات. معماری کاخ گلستان یکی از جذابترین معماری ها در ایران است. هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این آثار منحصر به فرد به تهران می آیند. این بنا در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد. بعد از گذشت زمان این کاخ کمی فرسوده شد و ناصر الدین شاه قاجار آن را بازسازی کرد. ناصرالدین در آن زمان ها به کشورهای خارجی بسیار سفر می کرد. به همین دلیل تغییراتی که در کاخ انجام داد برگرفته از این سفرها بود.

در کاخ گلستان اتفاقات مهم کشوری رخ داد. تاج گذاری پهلوی اول و دوم، انقلاب مشروطه از وقایع مهمی است که در کاخ گلستان رخ داده بود. در این بنا آثار هنری بسیاری موجود است که می توان تعدادی از این آثار را نام برد: تخت مرمر، سنگ قبر ناصرالدین شاه، نقاشی ها کمال الملک بارزترین و ماهرترین نقاش ایران است. همچنین از آثار هنرمندان خارجی و داخلی نیز در این بنا موجود است. گردشگرانی که برای دیدن کاخ گلستان به تهران می آیند به طور حتم از تالار آیینه و عمارت بادگیر نیز دید می کنند، زیرا این آثار هنری در جهان یکتاز است.

همه چیز در مورد کاخ گلستان تهران

برای رفتن به کاخ گلستان باید از میدان ارگ به سمت خیابان پانزد خرداد حرکت کنید. برای رسیدن به این بنا می توانید از تاکسی و یا اتوبوس ها استفاده کنید. ولی بهترین راه ارتباطی مترو می باشد این راه سریعترین راه به کاخ گلستان می باشد و تنها ۵ دقیقه پیاده روی دارد. ایوان تخت مرمر یکی از آثار زیبای کاخ گلستان می باشد. برای ورود به این مجموعه باید بلیت تهیه کنید. بلیت این مکان و موزه های موجود برای خانواده شهید و ایثارگران نیم بها می باشد ولی به غیر از ایام تعطیلی این امر مهیا است. حتی دانش آموزان و دانشجویان به همراه استاد خود و با تعیین وقت قبلی می توانند از بلیت های نیم بها استفاده کنند.

همه چیز در مورد کاخ گلستان تهران

حوضخانه

حوضخانه یکی دیگر از بناهایی است که در زمان قاجار پایه ریزی شده است. این مکان در طبقه همکف تالار عاج ساخته شده است. ناصر الدین شاه حوضخانه را برای خود به عنو اتاق تابستانی تعبیه کرده است. در فصل تابستان آب قنات از داخل آب نما به درون حوض وارد می شد. این مسیر باعث خنک ماندن آب قنات در فصل تابستان می شد.

تالار عاج

این تالار با نام سفره خانه نیز شناخته می شود. این بنا در زمان ناصرالدین شاه به عنوان جایگاهی برای جمع آوری هدایای پادشاهان خارجی ساخته شده بود. در زمان رضا شاه مکانی برای برگزاری ضیافت های شاهان شد. یکی از تابلو های ملک شعرا بهار که در این تالار قرار دارد. این تابلو با قلمی زیبا طرح سفر خانه را بعد و قبل تعمیر به نمایش گذاشته است.

همه چیز در مورد کاخ گلستان تهران

تالار سلام

تالار سلام موزه ای زیبا و ارزشمند است. این بنا در زمانی ساخته شد که ناصر الدین شاه از سفر کشور های خارجی بازگشته بود. ناصرالدین شاه که در آن زمان محو موزه های خارجی شده بود تصمیم ساخت این بنا را داد. بعد از این تصمیم ساخت تالار آیینه، سرسرا و اتاق موزه نیز رقم خورد. این بناهای زیبا توسط حاج ابوالحسن معمارباشی ساخته شد. این معمار مشهور ترین معمار ایرانی در آن زمان بود. یکی از اتفاقات مهمی که در این تالار رخ داد تاجگذاری محمدرضا شاه بود.

همه چیز در مورد کاخ گلستان تهران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل تهران مشهد

هتل آپارتمان گلستان مشهد

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر