هموروئید یا بواسیر چیست؟


به متورم شدن یا بیرون زدگی رگ‌های وریدی (که در مجرای مقعدی به کنترل مدفوع کمک می‌کنند) بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid) گفته می‌شود.
هموروئید بسیار شایع است و تقریبا هر سه نفر از چهار بزرگسالان حداقل یک بار در زندگی خود، هموروئید را تجربه کرده اند. در برخی موارد بواسیر بدون علائم است، اما در موارد دیگر موجب خارش، ناراحتی و خونریزی می شوند.
گاهی اوقات ممکن است یک لخته در یک هموروئید (هموروئید ترومبوز) ایجاد شود. این لخته ها خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک باشند و گاهی اوقات برای درمان، نیاز به انهدام و تخلیه دارند.
ممکن است بواسیر در اثر تنش در طی حرکات روده یا افزایش فشار روی این رگها در دوران بارداری به وجود امده باشد. هموروئید ممکن است در داخل رکتوم قرار گیرد (هموروئید داخلی)، یا ممکن است زیر پوست در اطراف آنوس (هموروئید خارجی) ایجاد شود. هموروئید داخلی معمولا بدون درد است، حتی زمانی که موجب خونریزی می شود.
خوشبختانه، برای درمان هموروئید گزینه های مناسبی در دسترس است. بسیاری از بیماران می توانند از تسکین دهنده ها یا درمان های خانگی و با در تغییر شیوه زندگی با بیماری خود مبارزه کنند.

هموروئید یا بواسیر چیست؟
علائم بیماری بواسیر
ممکن است علائم و نشانه های هموروئید شامل موارد زیر باشد:
• خونریزی بدون درد در طی حرکات روده: ممکن است بیمار مقادیر کمی خون را در کاسه توالت یا دستمال توالت مشاهده کند
• خارش یا سوزش در ناحیه مقعد بیمار
• درد یا ناراحتی
• تورم در اطراف مقعد بیمار
• وجود توده ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد

هموروئید یا بواسیر چیست؟
انواع بیماری بواسیر
هموروئید داخلی
این نوع از بواسیر در داخل رکتوم قرار دارد. معمولا بیمار قادر به دیدن این هموروئید نیست و حتی نمی تواند آن را احساس کند و به ندرت ناراحتی ایجاد می کند. اما در هنگام عبور مدفوع موجب فشار یا سوزش می شود و در بیشتر موارد منجر به آسیب و خونریزی می شود.
در برخی از موارد هموروئید دچار افتادگی می شود که با عنوان هموروئید پرولاپس شناخته شده و در این مورد تحریک پذیر و دردناک است.
هموروئید خارجی
این نوع از بواسیر زیر پوست در اطراف مقعد ظاهر می شوند و با تحریک هموروئید خارش یا خونریزی ایجاد می شود.
ممکن است فرد بیمار به طور همزمان هر دو نوع هموروئید را داشته باشد
هموروئید ترومبوز
در این نوع از بیماری، خون وارد یک هموروئید خارجی می شود و یک لخته (ترومبوز) تشکیل می دهد که درد شدید، تورم، التهاب و یک توده سخت در نزدیکی مقعد و محل خروج مدفوع ایجاد می کند.
چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
خونریزی در طی حرکات روده شایع ترین علامت هموروئید است. پزشک با انجام معاینه فیزیکی و سایر آزمایش های لازم، هموروئید را تائید و یا رد می کند.
اگر خونریزی مقعدی ناشی از هموروئید باشد، به خصوص اگر بیمار بیش از 40 سال داشته باشد. خونریزی رکتال ممکن است منجر به سایر بیماری ها، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد شود.
اگر خونریزی همراه با تغییرات در عادات روده باشد و یا اگر مدفوع تغییر رنگ یا تغییر انسجام داشته باشد، با پزشک خود مشورت کنید. این نوع مدفوع می تواند نشانه ای از خونریزی گسترده ای در جاهای دیگر دستگاه گوارش باشد.

هموروئید یا بواسیر چیست؟
علل ابتلا به هموروئید
رگهای اطراف مقعد تمایل به کشش تحت فشار دارند و ممکن است بر اثر این کشش برآمدگی و یا تورم در آن رخ دهد. این رگهای متورم شده(هموروئیدها) می توانند بر اثر علل زیر ایجاد شده باشند:
• تنش در طی حرکات روده
• نشستن طولانی مدت در دستشویی
• اسهال مزمن یا یبوست
• چاقی
• بارداری
• مقاربت از راه مقعد
• رژیم غذایی کم فیبر
عوارض جانبی
عوارض هموروئید بسیار نادر هستند اما شامل موارد زیر می شوند:
ابتلا به کم خونی: در موارد بسیار نادر، خونریزی مزمن ناشی از هموروئیدها باعث کم خونی می شود که در این موارد بدن بیمار به اندازه کافی گلبول قرمز خون، برای حمل اکسیژن به سلول های خود را ندارد.
اگر خونریزی داخلی بدون هیچ گونه درمانی قطع شود، ممکن است هموروئید "آسیب دیده" باشد و همین امر موجب ایجاد درد بسیار شدید در ناحیه مقعد بیمار می شود.

هموروئید یا بواسیر چیست؟
جلوگیری از هموروئید
بهترین راه برای جلوگیری از هموروئید این است که مدفوع خود را نرم نگه دارید، به طوری که مدفوع به راحتی عبور می کند. برای جلوگیری از هموروئید و کاهش علائم هموروئید، این نکات را دنبال کنید:
1- برخورداری از رژیم غذایی با فیبر بالا
برخورداری از یک رژیم غذایی سرشار از فیبر (مانند خوردن میوه ها، سبزیجات و دانه های بیشتر) موجب تسریع مدفوع می شود و حجم آن را افزایش می دهد و همین امر به بیمار کمک می کند تا از تنش هایی که باعث ایجاد هموروئید می شود جلوگیری کند. همچنین برای جلوگیری از مشکلات گاز معده، مقدار کافی فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
2- نوشیدن مقدار کافی از مایعات
برای نرم نگه داشتن مدفوع هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر (به جای الکل) بنوشید.
3- استفاده از مکمل های فیبر
مقدار فیبر توصیه شده برای زنان حدود 25 گرم در روز و برای مردان 38 گرم می باشد.
مطالعات نشان داده است که مکمل های فیبر مانند متاموسیل و سیتریکل موجب بهبود علائم کلی و خونریزی ناشی از هموروئید می شود. این مکمل ها موجب نرم شدن مدفوع و تنظیم اجابت مزاج نیز می شوند.
اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید، حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر در روز بخورید. در غیر این صورت، مکمل ها می توانند باعث ایجاد یبوست شوند.
4- عدم اعمال فشار بیشتر برای عبور مدفوع
فشار آوردن به مقعد و نفس کشیدن در هنگام تلاش برای عبور مدفوع باعث ایجاد فشار بیشتری در رگهای رکتوم پایین می شود و هموروئید را وخیم تر می کند.
5- ورزش
برای کمک به جلوگیری از یبوست که می تواند در اثر ایستادن یا نشستن طولانی مدت رخ دهد و کاهش فشار روی رگ های مقعد، به طور منظم و مستمر ورزش کنید. همچنین ورزش منظم و مستمر موجب کاهش وزن شده که همین اضافه وزن می تواند یکی از دلایل ایجاد هموروئید باشد.
6- عدم نشستن طولانی مدت در دستشویی
از نشستن طولانی مدت در توالت اجتناب کنید چرا که موجب افزایش فشار بر روی رگ های انتهای مقعد شده و مشکل هموروئید را ایجاد کرده و یا تشدید می کند.
7- پرهیز از برداشتن اشیای سنگین
برداشتن اشیای سنگین موجب افزایش فشار بر روی رگ های انتهای مقعد شده و مشکل هموروئید را ایجاد کرده و یا تشدید می کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

داخلی یا خارجی؟ مسئله این است

خواص دارویی گیاه زرک یا ریشه زرشک کوهی

خواص دارویی جو دو سر یا یولاف

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد