ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هنر نه گفتن را یاد بگیرید

هنر نه نگفتن را یاد بگیرید
نه گفتن اصلا ساده نیست مخصوصا برای خود ما و دیگران که همیشه وقت خود را صرف مهارت بله گفتن می کنیم. معمولا در مذاکرات همیشه به دنبال آن هستیم که پاسخ مثبت از طرف مقابل دریافت کنیم. البته واقعیت این است که پاسخ مثبت شنیدن فقط یک طرف قضیه است و توانایی نه نگفتن به خواسته های فرد مقابل طرف دیگر مذاکره است. به طور کلی پاسخ منفی، به معنی رد کردن خواسته‌های طرف مقابل، رد کردن ایده‌ها، آرزوها و نیز عدم برآورده کردن اولویت‌های طرف مقابل است. به همین دلیل، در اکثر گفتگوها و مذاکره‌ها، نه گفتن، پایان یک گفتگو نیست. بلکه آغاز یک مذاکره است

 جمله هایی کلیدی برای نه گفتن

1- الان خودم اولویت های دیگری دارم، نمی توانم این کار را انجام دهم
- اگر سرتان خیلی شلوغ است و درگیر درخواست یا پیشنهاد کسی شدید، خیلی ساده به او بگویید که مشغول کاری هستید و امروز وقت ندارید که این کار را انجام بدهید. بیان این جمله باعث می شود فرد بیشتر متوجه شود که شما گرفتار هستید.

2- من در حال  انجام کاری هستم و الان زمان مناسبی نیست.  بهتر است در زمان دیگری  دوباره ارتباط برقرار کنیم
خیلی وقت ها شما مشغول کاری هستید و ناگهان یکی از دوستانتان از شما کمک می خواهد که به او کمک کنید. اول به او بگویید که امروز زمان مناسبی نیست و به او زمان دیگری پیشنهاد دهید تا متوجه بشود شما قصد کمک کردن به او دارید ولی الان وقت کافی ندارید.


3- مشتاق به انجام آن هستم، ولی…

هنر نه نگفتن را یاد بگیرید
این جمله جادویی به فرد این حس را منتقل می کند که شما ایده او را دوست دارید فقط الان زمان خوبی نیست و در فرد  حس بد ایجاد نمی شود.


4- اجازه بده ابتدا درباره ی آن فکر کنم، بعدا به تو خبر خواهم داد
اگر دوست دارید آن کار را انجام دهید ولی همین الان نمی خواهید به او  بله بگویید از این جمله استفاده کنید. این جمله به فرد این مطلب را منتقل می کند که شاید در آینده نزدیک بخواهید، پیشنهاد او را قبول کنید.

5- این ملاقات آن چیزی نبود که من نیاز داشتم اما یقینا درخواست شما را در نظر خواهم داشت
اگر در حال انجام یک معامله هستید ولی آن چیزی  نیست که شما می خواستید؛ حتما این جمله بالا را به کار ببرید تا فرد بداند این معامله برای شما مناسب نیست. مگرنه ممکن است ساعت ها این مذاکره طول بکشد. این جمله به طرف می فهماند که هیچ ایرادی درباره ی پیشنهادش وجود ندارد.

6- من بهترین فرد برای کمک در این مورد نیستم. چرا به شخص دیگری درخواستت را مطرح نمی کنی

هنر نه نگفتن را یاد بگیرید
اگر شخصی از شما درخواستی دارد که شما نمی توانید آن را اجرا کنید. با گفتن جمله بالا به او بفمانید که شما شخص مناسبی برای او نیستید و باید این موضوع را به فرد دیگری بگوید.

7- نه، نمی توانم
راحت ترین و ساده ترین راه برای نه گفتن استفاده از جمله ی بالا است. با گفتن این جمله بدون درنگ خیلی ساده و سریع فرد می فهمد که شما علاقه ایی به ادامه مذاکره ندارید. وقتی هنر نه گفتن را یاد گرفتید، متوجه می شوید که چقدر کار ساده ایی است. در نتیجه شما وقت بیشتری برای انجام کارهایی که برای شما مهم تر هستند، خواهید داشت.

هنر نه نگفتن را یاد بگیرید
شما این حق را دارید بگویید نه!
- به هر کاری که تمایل به انجام آن نیستید.
- هر چیزی که شما را اذیت می کند.
- به افرادی که قصد سوء استفاده از شما را دارند.
- به عقایدی که در واقعیت درست نیستند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

موزه هنر آجارا گرجستان

موزه‌ هنر ملی کاتالونیا بارسلونا

گالری هنر در بهشت پاتایا تایلند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

میخک را بهتر بشناسید

خواص درمانی نعناع فلفلی را بیشتر بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد