وبا چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

وبا چیست؟
وبا چیست؟

وبا نوعی بیماری عفونی است که از طریق باکتری با عنوان ویبریوکلرا منتقل می شود. این بیماری اولین بار در یکی از مناطق آفریقا دیده شد و به همین دلیل به نام آن منطقه مشهور است.

بیماری وبا به دلیل ایجاد اسهال و استفراغ شدید، به سرعت موجب کم آبی بدن شده و به دلیل از دست رفتن آب و املاح معدنی بدن، در طول چند ساعت، ممکن است منجر به مرگ شود.

علل ابتلا به بیماری وباوبا چیست؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، عامل ایجاد بیماری وبا، باکتری با نام ویبریوکلرا است. این باکتری موجب ایجاد سمی با عنوان CTX در روده کوچک شده و این سم به سرعت به دیواره روده می چسبد. در واقع عامل اصلی ابتلا به وبا همین سم است.

متاسفانه باکتری ناقل بیماری وبا، از طریق آب آلوده و فرد مبتلا به سرعت منتقل می شود. همچنین این باکتری از راه تماس با اسهال یا استفراغ شخص آلوده، وسایل شخصی فرد آلوده مانند حوله، لیوان یا... ، دست دادن با فرد آلوده و سبزیجات و میوه های آلوده به راحتی منتقل می شود.

علاوه بر موارد یاد شده، تعدادی عوامل نیز وجود دارند که در ابتلا به بیماری وبا می توانند نقش داشته باشند. این عوامل عبارتند از:

1- کاهش سطح اسید معده: کاهش سطح اسید معده که خود در اثر عوامل مختلفی رخ می دهد، می تواند در ابتلا به بیماری وبا موثر باشد. چرا که با کاهش سطح اسید معده، محیط برای زندگی و رشد و نمو باکتری وبا فراهم می شود.

2- گروه خونی O: طبق آمار سازمان سلامت جهانی، بیشتر افرادی که به وبا مبتلا می شوند؛ گروه خونی O دارند. البته هنوز به طور دقیق مشخص نشده است چرا احتمال ابتلا این گروه خونی به وبا بیشتر است.

3- مصرف صدف حلزونی خام: این عامل زمانی در ابتلا به وبا تاثیرگذار است که حلزون ها در آب آلوده به باکتری وبا رشد کرده باشند.

علائم و نشانه های ابتلا به بیماری وبا در بزرگسالانوبا چیست؟

اولین، مهمترین و بارزترین نشانه ابتلا به وبا در بزرگسالان، شروع اسهال ناگهانی، تهوع و استفراغ شدید و به دنبال این دو کم آبی شدید بدن می باشد.

همچنین در اثر کم آبی شدید بدن، نشانه های ثانویه ای نیز بروز می کنند که عبارتند از:

- خستگی بیش از اندازه
- گودی ناگهانی زیر چشم
- خشکی شدید دهان
- بروز چین و چروک های پوستی
- احساس تشنگی شدید
- کاهش ادرار
- کاهش فشار خون
- ضربان نامنظم قلب
- تغییر مزاج

علاوه بر این کم آبی شدید بدن، می تواند موجب از دست دادن مواد و املاح معدنی خون شود. همین عامل موجب برهم خوردن تعادل الکترولیتی بدن می شود. در پی این عارضه عضلات فرد دچار گرفتگی شدید می شود و در صورتی که به سرعت تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است بیمار دچار شوک شود.

علائم و نشانه های ابتلا به وبا در کودکان

علائم ابتلا به وب در کودکان نیز تقریبا شبیه به علائم بزرگسالان است. اما کم آبی شدید در کودکان خود می تواند منجر به خواب آلودگی شدید، تب، تشنج و حتی کما شود.

نحوه تشخیص بیماری وبا چگونه است؟وبا چیست؟

معمولا پزشک پس مشاهده علائم بیماری و معاینه بیمار، برای اطمینان از وجود باکتری وبا در بدن، درخواست آزمایش مدفوع می کند. با انجام این تست، بیماری فرد به سرعت و با قاطعیت مشخص می شود.

راه های درمان بیماری وبا، کدام است؟وبا چیست؟

پس از اطمینان از ابتلا بیمار به وبا، پزشک اقداماتی در جهت افزایش مایعات بدن و درمان کم آبی بدن انجام می دهد تا توسط آنها بتوان اسهال و استفراغ فرد را کنترل و در نهایت درمان کند. این اقدامات عبارتند از:

1- مصرف محلول خوراکی رهیدراتاسیون
2- استفاده از محلول تزریقی رهیدراتاسیون
3- تجویز آنتی بیوتیک
4- تجویز مکمل روی

شایان ذکر است، متاسفانه بیماری وبا بسیار کشنده است، چرا که به سرعت موجب از دست رفتن آب و مایعات بدن شده و با بر هم زدن تعادل الکترولیتی بدن، می تواند در عرض چند ساعت منجر به مرگ شود.

با توجه به دلایل فوق، بهتر است با دیدن نشانه های اولیه ان بیماری به سرعت به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرد.

همچنین عوارض ناشی از بیماری وبا خود می تواند مشکلات جدی برای سلامتی فرد ایجاد کند. این مشکلات عبارتند از:

- کاهش شدید قند خون
- کاهش سطح پتاسیم خون
- نارسایی کلیوی

چگونه از ابتلا به وبا جلوگیری کنیم؟وبا چیست؟

از آنجایی که باکتری وبا، بسیار سرسخت است و به راحتی در خارج ازط بدن موجود زنده و انسان می تواند به حیات خود ادامه دهد؛ عدم رعایت نکات بهداشت فردی و سایر موارد بهداشتی، به سرعت موجب انتقال این باکتری به انسان شده و در پی آن علائم بیماری بروز می کنند.

از این رو برای پیشگیری از ابتلا به بیماری وبا، رعایت نکات زیر الزامی می باشد:

- شستن صحیح دست ها
- مصرف آب سالم. در صورتی که از سالم بودن آب اطمینان ندارید، آن را جوشانده و سپس مصرف کنید.
- اجتناب از مصرف مواد غذایی خام
- اجتناب از مصرف لبنیاتی که از سالم بودن آنها اطمینان ندارید.
- خودداری از مصرف سبزیجات خام و میوه های نشسته
- عدم تماس با مدفوع یا سایر لوازم افراد آلوده به باکتری بیماری

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

مد چیست؟

انسولین چیست؟

بیماری اسکولیز چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد