ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ورزش های سنتی و باستانی ایران


ایرانیان در دوران قبل بیشتر به ورزش های جنگی در میدان می پرداختند. هرودوت هم گفته است که ایرانی ها، از بین 5 تا 20 سالگی به فرزند های خود سه چیز را می آموزند. اسب سواری، تیر اندازی، راستگویی

 

ورزش های سنتی و باستانی ایران


و همچنین استرابون هم می گوید که ایرانیان در ورزش، هدف اخلاقی و نظم و ترتیب ویژه ای دارند.
گزانفون می گوید که کودکان ایرانی تا سن 16 سالگی، تیر و کمان را می آموزند. ایرانی ها شکار را ورزش عمومی ساخته اند که با استادی تمام بدنبال شکار می روند. و برای آماده شدن جنگ، هیچ ورزشی را مثل شکار نمی دانند.

 

ورزش های سنتی و باستانی ایران


فردوسی بزرگ می گوید:
به درگاه چون گشت لشگر افزون/ فرستاد بر هر سویی رهنمون
که تا هرکسی را که دارد پسر/ نماند که بالای کند بی هنر
سواری بیاموزد و رسم جنگ/ به گرز و کمان و تیر خدنگ

 

ورزش های سنتی و باستانی ایران


یکی دیگر از هدف های ایرانی ها برای آماده شدن جنگ، کشتی گرفتن بوده است. گزنفون می گوید: ایرانیان به علت علاقه به کشتی و نیرومندی همواره در میدان های کارزار، به جنگ تن به تن روی می آورند. جایگاه ورزش های باستانی و پهلوانی در شاهنامه و داستان های اساطیری مانند داستان های زیر به وفور دیده می شود: جنگ رستم با دیو سفید، کشتی گرفتن رستم و سهراب، جنگ بیژن و هومان، جنگ بهرام چوبینه با کوت سردار رومی و کشتی و جنگ های سمک عیار و حسین کرد.

 

ورزش های سنتی و باستانی ایران


کشتی گیری: در ایران، مقامی مثل جهان پهلوان مقام بزرگی بوده است. که بعد از مسابقات کشتی و پیروزی فرد، این مقام به او داده می شد. ورزش باستانی کشتی گیری، نسل به نسل منتقل گشت و حتی سعدی در کتاب گلستان خود، از کشتی به عنوان ورزشی که 360 فن دارد یاد می کند.
بعد از حمله مغول به ایران، کشتی گیری که جایگاه خود را از دست داده بود، مجدد به اوج خود رسید.

 

ورزش های سنتی و باستانی ایران


با توجه به گسترش فرهنگ و ورزش کشتی گیری، نظر اوکتای قاآن به این ورزش جلب شد و مانند شاه پیشین ایران، این ورزش را گسترش داد. و با گسترش کشتی گیری و فرهنگ پهلوانی، نام و آوازه پهلوانان در تمامی کتاب ها در زمان اوکتای آورده شد. و می توان در کتاب های تاریخ جهانگشای جوینی و مجمع التواریخ، مشاهده کرد. همچنین نام پهلوان پوریای ولی در کتاب تاریخ منظم ناصری، آورده شده است. در تاریخ آل مظفر، می توان از پهلوان اسد کرمانی که با شاه اتابک فارس جنگید و پیروز شد و پهلوان خرم خراسانی، پهلوان شرف الدین طالب، پهلوان طغانشاه و پهلوان علیشاه نام برد. از برگترین پهلوانان ایران می توان پهلوان یوسف ساوی را نام برد که آیین پهلوانان ایرانی را، از ایران به هند برد و در آن جا گسترش داد. و این پهلوان در تمام سرزمین هند، این آیین باستانی را رواج داد و کشتی گرفت و همه را بر زمین زد و بعد از آن با سلطان محمد شاه بهمنی جنگید و پیروز شد و در پایان، در بیجار پور هند به پادشاهی رسید. و ملقب به عادلشاه گردید. لقب جهان پهلوان در دوره های صفویه، زندیه، قاجاریه، و در دوره های مختلف پا بر جا گشت. و تمام این ها آیین زورخانه و گود را، توسط جانشینان خود به تمام کشور ها توسعه دادند. می توان از پهلوان بزرگی همچون، پهلوان مذاقی عراقی که شاعر بوده و پهلوان بیک قمری، امیر لشگر شاه طهماسب اول صفوی بوده و پهلوان یزدی، پهلوان اکبر خراسانی، پهلوان محمد صادق بلور فروش و پهلوان سید حسین رزاز نام برد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد