ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وضعیت انرژی در ایران


کشور ما، ایران، علاوه بر داشتن منابع نیروی انسانی و معدنی و طبیعی سر شار از انرژی است. به طوری که بدون شک می توان ایران را سرزمین انرژی دانست. ایران از لحاظ منابع نفتی در رتبه سوم و از حیث منابع گازی در رتبه ی دوم بین تمام کشور های دنیا قرار دارد. همچنین علاوه بر منابع تجدید نا پذیر زیاد دارای منابع تجدید پذیر زیادی است. البته از آن جایی که اقتصاد کشور مان مبتنی بر نفت است پس می توان گفت ایران سرزمین به هدر دادن انرژی ها است.


منابع گاز و نفت کشور:


طبق تراز نامه ی انرژی بر آورد هیدرو کربنی ایران دومین دارنده ی ذخیره های نفت و گاز است. می توان گفت میزان حجم گاز کشور برابر مجموع کشور های آمریکا، کانادا، چین و آفریقا و اروپا البته به جز روسیه است. نکته جالب در این خصوص این است که فقط 13 درصد از مناقطی که احتمال می دادند گاز و نفت در آن جا وجود داشته باشد، بررسی شده است. هم چنین ایران تا 50 سال آینده نفت و تا 200 سال آینده گاز( حتی در صورت کشف نکردن منابع جدید ) دارا خواهد بود.

 

وضعیت انرژی در ایران


منابع انرژی تجدید پذیر کشور:


انرژی های تجدید پذیر در ایران دارای پتانسیل بسیار بالایی برای تولید می باشند. از جمله این انرژی ها می توان به انرژی آب و باد و خورشید اشاره کرد. ظرفیت استفاده از انرژی برق آبی 95 درصد و بدون آلودگی می باشد. از طرفی با توجه به محاسبات و مطالعات توسط دکتر بهادری نژاد می توان فهمید که با استفاده ی تنها 1 درصد از مساحت کل کشور می توان کل انرژی تمام شهر های ایران را توسط انرژی خورشیدی تولید کرد. هم چنین ایران علاوه بر انرژی های خورشید و باد و آب، از انرژی زمین گرمایی هم بر خوردار است.


مصرف فرآورده های نفتی در ایران:


همان طور که می دانید میزان مصرف نفت در ایران دو برابر دیگر کشور ها است و مصرف انرژی خانگی، صنعتی و حمل و نقل بسیار زیاد است. از این رو ایران کشور اسراف انرژی هاست. اگر به همین روش ادامه دهیم تا 15 سال آینده دیگر نفتی برای صادر کردن نداریم و باید نفت برای مصارف داخلی استفاده شود.


فرصت های پیش رو در بخش انرژی:


اگرچه ایران کشور دوم در زمینه صادرات نفت و گاز است ولی در حال حاضر تکنولوژی لازم برای استخراج، انتقال، توزیع و تبدیل ندارد و جایگاه ویژه ای بین دیگر کشور ها ندارد. مثلا کشور ژاپن و کره با این که فاقد منابع نفت و گاز هستند ولی در زمینه تکنولوژی مواد حرف اول را می زنند.

 

وضعیت انرژی در ایران


کاربرد نانو تکنولوژی در انرژی:


اگر نانو در صنعت انرژی به کار رود، مزایای زیر را دارد:


1- باعث کمک به تسهیل و آسانی برداشت و استخراج نفت خام و کاهش هزینه می شود.
2- با به کار گیری عایق های پیشرفته ی نانویی موجب جلوگیری از به هدر رفتن و تلفات انرژی می شود.
3- با ساخت تجهیزات مقاوم تر مثل ساخت مته های حفاری با پوشش نانویی باعث افزایش طول عمر و استحکام، نسبت به تجهیزات معمولی می شود.
4- با استفاده از پوشش های نانویی روی سطح لوله های انتقال موجب جلوگیری از خوردگی و طول عمر لوله ها و در نتیجه هزینه ی کمتر می شود.

 

وضعیت انرژی در ایران


بهینه سازی مصرف فرآورده های نفتی:


با توجه به مصرف بالای سوخت و انرژی می توان با بهینه سازی یعنی با استفاده از نانو کامپوزیت ها در ساخت بدنه خودرو، اضافه کردن نانو ذرات به سوخت و اضافه کردن نانو ذرات به روغن موتور در استفاده از سوخت، صرفه جویی کرد.
نانو الماس افزودنی ای است که به عنوان ضد سایش و ضد اصطکاک شناخته می شود. اگر آن را به روغن الفین اضافه کنیم، موجب کاهش اصطکاک و در نیجه کاهش استفاده از روغن موتور می شود.


تاثیر نانو در بخش انرژی:


1- با اضافه کردن این نانو ذرات به روغن موتور و بنزین، در مجموع می توان تا 1 میلیارد صرفه جویی کرد.
2- هم چنین با کاهش استفاده از سوخت، آلودگی هوا و تولید گاز های گلخانه ای کمتر شده و دیگر تهدیدی برای شهروندان به حساب نمی آید.

 

وضعیت انرژی در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد