ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وضعیت محیط زیست در ایران


اگر چه حفظ و نظافت محیط زیست در قانون اساسی ما یاد شده ولی متاسفانه ایران مشکلات محیط زیست در زمینه های آلودگی هوا و آب را دارا می باشد. به طوری که از لحاظ نظافت و مشکلات محیط زیست در بین کشور های دیگر جایگاه بیست و ششم را دارد که فاجعه است.

 

وضعیت محیط زیست در ایران


آلودگی هوا


در حال حاضر یکی از مشکل های زیست محیطی کشور ما، آلودگی هوا است. این مشکل در کلان شهر هایی مثل اصفهان، مشهد، تبریز و مخصوصا تهران دیده می شود. هرساله آلاینده هایی مثل مونو اکسید کربن، هیدرو کربن ها، اکسید های نیترژن، دی اکسید گو گرد و ذرات معلق وارد شهر تهران می شود. ایران در برخی موارد تمیز ترین و در برخی موارد آلوده ترین کشور شناخته می شود. مثلا میزان دی اکسید گوگرد در ایران بسیار زیاد است و ایران را به رتبه اول آلودگی در خصوص این آلاینده تبدیل کرده است. ولی درباره ی دی اکسید نیترژن جزو تمیز ترین کشور ها است. باید این توجه را داشته باشیم که ایران نسبت به سال 2000 به علت رشد جمعیت و استفاده از وسایل دود زا، آلوده تر شده است.

 

وضعیت محیط زیست در ایران


آلودگی منابع آب


به علت رشد روز افزون جمعیت نیاز ما به آب در بخش های شرب، شست و شو، کشاورزی و غیره بیش تر شده است. بنا براین وظیفه ما این است که از منابع آب ها حفاظت کنیم و منابع جدیدی مثل استفاده از آب های سطحی حاصل از باران و غیره ایجاد کنیم. منابع آلاینده ی مهم در سطح کشور شامل پساب های شهری، صنعتی، کشاورزی و فاضلابی می باشد.

 

وضعیت محیط زیست در ایران


1- پساب های شهری

با توجه به آمار و ارقام کل پساب های کشور شامل بخش شهری و روستایی می باشد که سهم پساب های شهری نسبت به پساب های روستایی بیش تر است. حال دفع این پساب ها و فاضلاب ها از دو روش سطحی و زیر زمینی انجام می شود که روش دفع بیش تر از راه دفن کردن و زیر زمینی صورت می گیرد.
دفع این فاضلاب ها در روش زیر زمینی از طریق چاه های جاذب، شبکه ی آبراهه ها، رود خانه های موجود صورت می گیرد. به علت بالا بودن سطح آب های زیرزمینی و عدم تصفیه آن موجب نا سالم شدن آب های مصرفی و شرب می شود و آلودگی منابع آب را به همراه خودش می آورد.


2- پساب های صنعتی

تعداد کارگاه ها و کار خانه های صنعتی در سطح کشور بسیار بوده و باعث می شود حجم آب مصرفی توسط این کارخانه ها متقابلا زیاد باشد. از بین این کارگاه ها تنها 9 درصد دارای قابلیت سیستم خنثی سازی فاضلاب هستند و تنها دو دهم درصد دارای شبکه فاضلابی هستند. به علت تعدد و پراکنده بودن واحد های صنعتی و هم چنین داشت ترکیبات شیمیایی و سمی و وجود عناصر آلی و سنگین در فاضلاب ها خسارات وارد شده به محیط زیست توسط فاضلاب های صنعتی به مراتب بیش تر از فاضلاب خانگی می باشد. در صورت عدم تصفیه و جدا سازی باعث آلودگی آب و خاک و محیط زیست می شود.


3- پساب های کشاورزی

یکی از اساسی ترین مصرف کننده آب در کشور بخش کشاورزی است که حدود 94 درصد از منابع آب به این قسمت تعلق دارد. با توجه به گستردگی زیاد زمین های کشاورزی کشور، استفاده ی نادرست از منابع اب و همچنین استفاده از کود های شیمیایی و سم ها برای دفع آفت ها باعث آلودگی خاک و آب می شود.
در طول این سال های اخیر متاسفانه مصرف کود و سم های دفع آفت رو به افزایش بوده، در صورتی که در کشور های توسعه یافته این روند رو به کاهش و استفاده از آن ممنوع می باشد.
علاوه بر آلوده شدن منابع، به علت چرخه محیط زیست و استفاده از گیاهان کاشته شدن در مزارع سمی باعث جمع شدن بیولوژیکی این سم ها در بدن حیوانات و انسان هامی شود که خطرات بسیاری برایشان دارد. هم چنین ابیاری نادرست و زه کشی نادرست موجب آلودگی و شور شدن منابع آبی می شود.

 

وضعیت محیط زیست در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد