وضعیت گیاهان دارویی خراسان

در خراسان 2400 گونه های مختلف گیاهی وجود دارد که تعداد 300 الی 400 نوع آن گونه داوریی محسوب می شود. طبق تخمین و آمارها حدود سرانه مصرف گیاهان دارویی در سال نیم کیلو گرم می باشد، که این مقدار بسیار کمتر از مصرف آنها نسبت به داروهای شیمیایی است و باید نسبت به آنها فرهنگ سازی شود.

وضعیت گیاهان دارویی خراسان
بنابراین کشت گیاهان دارویی یکی از اصولی ترین روش های فرهنگ سازی بوده و می تواند تاثیر زیادی را برای همه افراد به خصوص کشاورزان و زارعینی که درآمد سالانه ناچیزی از دیگر محصولات دارند، با کشت و اهلی کردن و بومی شدن این گیاهان داشته باشد.

وضعیت گیاهان دارویی خراسان
همچنین کشت گیاهان دارویی می تواند یک نوع خرده مالکی برای زارعین محسوب شود که از این طریق به درآمدهای بیشتری در مورد کشت محصولات خود دست یابند.  زیرا که بر طبق آمارها حدود سطح زیر کشت گیاهان دارویی در حدود 170000 هزار هکتار است و از نظر وزنی هم حدود 85000 تن گیاه دارویی در کشور تولید می شود.

وضعیت گیاهان دارویی خراسان
استان خراسان در تمامی کشور مقام نخست در تولید گیاهان را به خود اختصاص داده است که در این میان زعفران و زیره جزو بیشترین گیاهان زیر کشت این استان می باشند.

وضعیت گیاهان دارویی خراسان
با توجه به پیش نیازهای داروها به گیاهان دارویی و همچنین کاهش نزولات آسمانی نظیر باران و تامین هزینه های اولیه بهتر است که گیاهانی را در وهله اول تولید کنیم که کمترین میزان نیاز به آب و خاک غنی شده را داشته باشند، زیرا منابع طبیعی بستر اولیه گیاهان دارویی می باشند. متاسفانه بیش از 85 درصد مواد اولیه مورد مصرف در عطاریها و حتی شرکت های فن آوری از رویشگاههای طبیعی برداشت می شوند، که همین نیاز ما را به کشت گیاهان دارویی و تامین آنها برای مواد اولیه در آینده نیز ترغیب می کند. همچنین کشت گیاهان دارویی باعث جلوگیری از فرسایش خاک به منظور ایجاد شیارهایی برای محصولات دیگری نظیر جو و غلات می گردد.

وضعیت گیاهان دارویی خراسان
چون در اکثر مواقع گیاهان دارویی چند ساله و حتی بعد از کشت نیز به صورت دائمی و خودرو نیز می رویند، به همین منظور منطقه خراسان یکی از بهترین مناطق برای کشت گیاهان دارویی می باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی مصرف نارگیل تایلندی

نارنج و خواص دارویی آن

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

خواص دارویی آلبالو

خواص دارویی آووکادو

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر