وقتی رایانه روشن می شود


اگر هنگام روشن نمودن رایانه به نوشته های روی صفحه نمایش دقت کرده باشید. مطمئنا نام BIOS به چشمتان خورده است. بایوس معمول ترین نوع حافظه های فلش هستند که اطلاعات داخل آن ها با قطع منبع تغذیه الکتریکی از بین نمی رود. بایوس برگرفته از حروف اول کلماتی به معنای سیستم ورودی و خروجی مقدماتی است.
بایوس چند وظیفه متفاوت دارد که مهم ترین آن ها بارگذاری سیستم عامل است. هنگامی که شما رایانه خود را روشن می کنید و ریز پردازنده قصد اجرای اولین دستورالعمل ها را دارد، این دستورالعمل را باید از جایی دریافت کند اما نمی تواند آن ها را مستقیما از سیستم عامل دریافت کند. زیرا سیستم عامل بر روی دیسک سخت قرار دارد و ریز پردازنده نمی تواند بدون هیچ دستورالعملی به آن دسترسی پیدا کند. یکی از وظایف بایوس ارسال این دستورالعمل ها ی مقدماتی به ریز پردازنده است.

وقتی رایانه روشن می شود


هنگامی که رایانه را روشن می کنید، بایوس کارهای زیر را انجام می دهد.
1- بررسی CMOS برای تنظیمات سیستم
2- بارگذاری راه اندازی دستگاه ها و گرداننده های وقفه های سیستم
3- آماده سازی ثبات ها و مدیریت تغذیه
4- انجام آزمایش خودکار سخت افزار ها و نمایش تنظیمات سیستم
5- یافتن دستگاه راه انداز و به کار انداختن آن

وقتی رایانه روشن می شود


همان طور که گفته شد. اولین چیزهایی که بعد از روشن نمودن رایانه مشاهده می کنیم ناشی از اعمال بایوس است که هر یک مفاهیم خاصی دارند. مثل مقدار حافظه موجود بر روی سیستم ، مدل و نوع کارت گرافیکی و مادر بورد ، سرعت ریز پردازنده، نوع دیسک سخت و ... گرداننده های وقفه ها، قطعات نرم افزاری کوچکی هستند که مانند یک مترجم بین قطعات سخت افزاری و سیستم عامل عمل می کنند راه اندازهای دستگاه نیز قطعات نرم افزاری دیگری هستند که سخت و فلاپی درایو را شناسایی می کنند . بعد از بارگذاری این نرم افزار ها و مقدار دهی اولیه به ثباتها ، بایوس به بررسی سالم بودن کارت گرافیکی می پردازد. اکثر کارت های گرافیکی یک بایوس کوچک مخصوص به خود دارند که حافظه و پردازنده روی کارت گرافیکی را آماده کار می کند. در غیر این صورت معمولا در یک تراشه جداگانه روی مادربورد، اطلاعات مربوط به راه اندازی کارت گرافیکی قرار دارد که بایوس اطلعات موجود در آن را بارگذاری می کند.

وقتی رایانه روشن می شود

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر