ویترکتومی چیست

شاید این کلمه را از دوستان و اقوام شنیده یا جایی خوانده باشید. ویترکتومی نوعی عمل جراحی بر روی چشم است. در طی این عمل جراح ( بخش مایع ژله مانند درون چشم) را برداشته و با محلول سالین جایگزین می کند. چرا باید ویترکتومی انجام دهم؟ برای دیدن، نور باید از میان چشم عبور کند و به شبکیه شما برسد. (شبکیه بافت انتهای چشم است که حساس به نور است و اطلاعات را به مغز می فرستد.)

 

ویترکتومی چیست

بیماری های مختلف می تواند باعث شود مایع وتیره کدر شده و یا با خون پر شود. این مساله باعث می شود نور نتواند به طور مناسب به شبکیه برسد و باعث مشکلات بینایی می شود. حذف و جایگزین کردن وتیره می تواند باعث حل این مشکل شود. گاهی شبکیه از بافت اطراف خود عقب نشینی می کند، با انجام ویترکتومی جراح می تواند به شبکیه شما دسترسی پیدا کرده و ان را تعمیر کند.

مشکلات چشمی که با انجام ویترکتومی قابل درمان هستند:

-آسیب به رگهای خونی در شبکیه

-عفونت درون چشم

-اسیب های جدی چشمی

-چین خوردگی شبکیه 

ویترکتومی چیست

جراحی ویترکتومی:

ویترکتومی می تواند از یک تا چندین ساعت به طول بیانجامد. مدت زمان این عمل بستگی دارد که، جراح در حال درمان کدام مشکل چشمی شماست. برای انجام ویترکتومی متخصص روش زیر را انجام خواهد داد:

-ایجاد برش در لایه خارجی چشم

-برش بخش سفید چشم(ملتحمه)

-برداشتن بافت اسیب دیده از چشم

بعد از حذف مایع وتیره، جراح درمان هایی که نیاز دارید را انجام خواهد داد. ممکن است جراح حباب گاز به درون چشم شما تزریق کند تا شبکیه را در جای خود نگه دارد. حباب گاز بعدا از بین خواهد رفت. قبل از پایان عمل، جراح چشم شما را با محلول سالین یا روغن سیلیکانی پر میکند. روغن سیلیکانی بعد از طی عمل دیگری خارج می شود. ممکن است احتیاج به بخیه داشته باشید ولی اکثر افراد نیازی به بخیه ندارند.

بهبودی بعد از عمل:

اگر بعد از عمل به خانه رفتید باید سر خود را در حالت معینی قرار دهید تا حباب گاز درون چشم هایتان در جای مناسب نگه داشته شود و شبکیه را تقویت کند. چشم هایتان قرمز و دردناک خواهد شد و دید شما تا از بین رفتن حباب گاز بهتر نخواهد شد. تا حذف کامل حباب گاز سوار هواپیما نشوید، افزایش فشار می تواند باعث ایجاد مشکلات چشمی برای شما شود.

 

ویترکتومی چیست

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

زوفا چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

یک رژیم غذایی نرمال شامل چیست

گردشگری سلامت چیست

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد