مسجد نور و رنگ در شیراز، مسجد نصیرالملک

این مکان به دلیل استفاده از کاشی های فوق العاده به رنگ صورتی به عنوان "مسجد صورتی" نیز شناخته می شود و گفته می شود که بیشترین بازدید کننده ترین مسجد در ایران است. همچنین "مسجد رنگ ها"، "مسجد رنگین کمان" و "مسجد رز" نامیده می شود. این مسجد یکی از زیباترین بخشهای معماری در جنوب ایران است و در نزدیکی شاهچراغ قرار دارد. این مسجد به دلیل استفاده گسترده از شیشه های رنگی، جزئیات ریز و استفاده از المان های معماری سنتی، مانند طراحی (پنج تایی) در سقف آن شناخته شده است. مسجد دارای حیاط وسیع در سمت شمال است.

پربازدید ترین ها در شیراز

جزئیات مسجد نصیرالملک

در ورودی، یک قوس بزرگ وجود دارد که با کاشیهای رنگارنگ مقرنس تزئین شده است. در طبقه دوم، در هر دو طرف قوس، کاشی های رنگی شگفت انگیز بر روی دیوار وجود دارد. دو سالن دعا دارد.سالن غربی دارای یک محراب کاشی کاری با 12 ستون حک شده و پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ، کاشی های رنگارنگ در سقف و دیوارها و دارای 7 درب چوبی است. این سالن یکی از زیباترین سالن های دعا در مساجد ایران محسوب می شود. سالن نمازخانه شرقی یا سالن زمستانی برای جلوگیری از نور مستقیم خورشید طراحی شده و بنابراین سالن را خنک نگه میدارد. این سالن با تزئینات آجری زیبا پوشیده شده است. آنچه که این مسجد را منحصر به فرد می کند، زیبایی سحر آمیز و رنگارنگ آن و بسیاری از پنجره های شیشه ای رنگارنگ است که داخل را به یک سرزمین عجایب رنگی تبدیل کرده است.

انعکاس نور در مسجد نصیرالملک

جلوه نور خورشید صبحگاهی از طریق شیشه رنگ آمیزی، داخل آن را با اشکال رنگارنگ پر می کند، که این مسجد را بسیار زیبا می کند. شما می توانید منتظر بمانید وحرکت این اشکال را زمانی که به طور باشکوهی از یک طرف مسجد به سوی دیگر حرکت می کند تماشا کنید. بیشتر بازدید کننده ها صبح زود (از ساعت 9 صبح تا 11:00 ) برای دیدن انعکاس نور بر روی زمین، دیوارها، آرک ها می آیند. بازسازی، حفاظت و نگهداری این بنای تاریخی توسط بنیاد ناصر الملوک ادامه دارد وهنوز هر روز پذیرای ستایش کننده گان است. 

پربازدید ترین ها در شیراز

خانه شاپوری عمارت 100 ساله شیراز

خانه تاریخی شاپوری متعلق به اوایل سلطنت پهلوی در ایران است. این خانه زیبا در مرکز شهر شیراز واقع شده است. دارای ۸۴۰ متر مربع زیربنا و ۴۶۳۵ متر مربع حیاط باغ و ۲ راه پله است.این ساختمان در منطقه مرکزی قدیم شیراز به نام انوری ساخته شده است. عمارت شاپوری توسط ابوالقاسم محمدی، معمار شناخته شده شیراز طراحی شده و از ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ ساخته شده است. صاحب این بنا عبدالصاحب شاپوروی یکی از تاجران بزرگ شیراز بود.این ساختمان منحصر به فرد و بسیار خلاقانه است. خانه شاپوری و باغ نمونه هایی ارزشمند از زمان خود هستند و نشان دهنده نوآوری و خلاقیت طرح ها، نما ها و سازه ها هستند. نوآوری هایی که در ساختار این باغ اعمال شده است، آن را به یک باغ ایرانی-اروپایی تبدیل کرده است. بعضی از ویژگی های ارزشمند خانه شاپوری،نمای دکوراسیون غربی (عمده)، ستون های گرد و طراحی شده، کاشی کاری با طرح Archaemenids در ایوان بالا است. بازدید از این بنا برای عموم مردم آزاد است و یک رستوران، کافه و نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری استان فارس دراین بنا وجود دارند.این عمارت به عنوان یک ساختمان ملی در سال ۲۰۰۰ با شماره ۲۷۸۱ ثبت شد.

پربازدید ترین ها در شیراز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

هتل پارس شیراز

هتل پرسپولیس شیراز

هتل چمران شیراز

هتل هما شیراز

هتل پارسیان شیراز