ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پرنده نگری در ایران

خوشبختانه اخیرا توجه به سفرهای خاص و هدفمند در کشورمان افزایش یافته که راه را برای بومگردی هموار می کند. سفرهایی هدفمند مانند تور پرنده نگری در تالاب میانکاله، بازدید از جنگل راش که از بقایای جنگل های باستانی هیرکانی است وموردهای دیگر مانند بازدید از دره راگه که یکی از سه ژئوپارک ثبت شده در ایران است.

 

پرنده نگری در ایران (۱)
پرنده نگری ورزشی پرهیجان و مفرح همراه با آموزش علمی و مسئولانه در طبیعت است که در سالهای اخیر تعداد علاقه مندان آن در ایران افزایش داشته است. در اوائل دهه نود شمسی پرنده نگری بعنوان یک رشته جدید، محدود به فعالیت افراد محدودی از متخصصان و دوستداران طبیعت بود اما با تلاش آنها و با استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنتی و ارائه آموزش های مستمر از طریق این سایت ها و جذب افراد علاقه مند، امروزه به یک ورزش سودمند و فراگیر و از همه مهمتر به عنوان روشی برای آموزش و جذب مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست به طور مسئولانه تبدیل شده است.

 

پرنده نگری در ایران (۱)
پرنده نگری شاخه ای در حال رشد از بوم گردی یا اکوتوریسم ، و یکی از پرطرفدارترین انواع ” گردشگری ِ با هدف خاص ” به حساب می آید .بررسی هایی که در کشورهای مختلف انجام شده است نشان داده است که معمولا قشر تحصیلکرده ی جامعه به این زیرشاخه بوم گردی علاقه دارند.
خوشبختانه رشته پرنده نگری نوعی از بوم گردی است که تجهیزات زیادی نیاز ندارد و می تواند در حین انجام سایر برنامه های طبیعت گردی هم اجرا شود. علاوه بر این ها، پرنده نگری رشته ای نسبتا کم هزینه تر از طبیعت گردی است. برای شرکت در این شاخه همه چیزی که به آن احتیاج دارید یک راهنمای خوب و یک دوربین چشمی است، با بودجه ای بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می توانید یک دوربین دو چشم نسبتا مناسب برای فعالیت های آماتور تهیه کنید.
شرکت در برنامه های پرنده نگری حسی شبیه به شکار کردن دارد. البته پرنده نگری هیچ گونه آسیبی به پرندگان نمی رساند و کم آسیب ترین نوع بومگردی است. زمانی که پرنده ای را به عنوان اولین تجربه خود تماشا می کنید، از لذت بخش ترین لحظات در پرنده نگری است و علاوه بر تماشای آن، با توجه به نشانه هایی زیادی مانند صدا، رنگ، اندازه، رفتار و موقعیت زمانی، می توانید گونه پرنده را به درستی تشخیص دهید. 

 

پرنده نگری در ایران (۱)
اخیرا علاقه ی فزاینده ای نسبت به برگزاری و شرکت در برنامه های طبیعت گردی با هدف خاص (مانند پرنده نگری) در کشورمان ایجاد شده است. اما در حال حاضر سهم ایران از در آمد میلیاردها دلاری در این نوع گردشگری تقریبا صفر است در حالی است که درآمد ایالات متحده از این صنعت در سال گذشته بیشتر از ۸۰ میلیارد دلار بوده است.

بهترین زمان برای برگزاری تورهای پرنده نگری در ایران، فصل بهار و پاییز است. نیمه اول فصل بهار و بویژه اردیبهشت ماه زمانی است که پرندگان شروع به پیدا کردن جفت، ساختن لانه و مراقبت از جوجه ها می کنند و در نتیجه بیشتر در معرض دید هستند. 

 

پرنده نگری در ایران (۱)
نکته قابل توجه این است که تقریبا ۷۰ درصد از گونه های شناخته شده در ایران پرندگان مهاجرهستند و فصل تخم گذاری در ایران نیستند. اما در پاییز تعدادی بسیاری از آنان به هدف گذراندن فصل سرد به سمت ایران کوچ می کنند. شایان ذکر است که بهترین ماه‌های پرنده نگری در پاییز ماه‌های آبان، آذر و اوایل دی ماه است.)
البته مشاهده پرندگان مهاجر در ایران با مشکلات و محدودیت هایی همراه است؛ اول اینکه  به خاطر شرایط جوی نامناسب، اکثر پرندگان پناه می گیرند و دوم اینکه بسیاری از پرندگان در پوشش زمستانی هستند و پوشش تابستانی و زیبای خود را ندارند که این امر تشخیص آنها را دشوارتر می کند. بنابراین اولویت نسبت به بهاردر پرنده نگری، ورود پرندگان مهاجر برای گذراندن زمستان و در نتیجه امکان مشاهده گونه های بیشتری از پرندگان است. همچنین پرندگان کنار آب چَری مانند آبچلیک ها را در این فصل بهتر می توان تماشا کرد. به طور کلی در ایران ۵۲۳ گونه پرنده وجود دارند.

 

پرنده نگری در ایران (۱)
پرنده نگری از پتانسیل های شناخته نشده گردشگری در ایران است. ایران بیش از ۱۰۵ منطقه مهم پرنده نگری و تالاب های بین المللی را داراست مانند تالاب فریدونکنار و ذخیره گاه های محیط زیست کره مانند تالاب میانکاله و تالاب چغاخور ، ظرفیت بسیار بالایی برای تبدیل شدن به یکی ازمقاصد مهم پرنده نگری برای گردشگران دارد. همچنین در مناطق و جاذبه ای توریستی کویری ایران مانند کویر مصر ، پرندگان کویری بسیار زیبایی مانند زاغ بور به راحتی قابل مشاهده اند.
-
در "پرنده نگری" اخلاقیاتی حاکم است که "باید ها و نبایدهای پرنده نگری" گفته می شوند.
در فصل تخم گذاری (بهار) هرگز به لانه پرندگان نزدیک نشوید و اگر اتفاقی به آن نزدیک شدید آن را لمس نکنید از آن دور شوید. 

 

پرنده نگری در ایران (۱)
توصیه می شود در فصول غیر از تخم گذاری نیز به لانه پرندگان دست نزنید
برای جذب پرندگان از پخش کردن صدا استفاده نکنید. زیرا این کار ممکن است ضرر جبران ناپذیری داشته باشد تا جایی که پرنده قلمرو خود را ترک نماید.
بیش از حد به قلمرو پرندگان نزدیک نشویم این مورد به ویژه در فصل های تخم گذاری به دلیل ترسی که پرندگان از انسان دارند موجب استرس و آزار آنها می شود
اگر پرنده ای را دیدیم که نشانی مصنوعی شبیه حلقه در پا داشت سعی کنیم اطلاعات آنرا با دوربین ثبت کنیم و آن را به سازمان محیط زیست شهرمان اطلاع دهیم
غذا دادن به پرندگان در فرهنگ ها عملی خوب محسوب می شود اما از نظر ملاحظات محیط زیستی به طور کلی قابل داوری نیست.
برای از بین بردن استرس پرندگان و استفاده هر چه بیشتر از اوقات پرنده نگری سکوت را رعایت کنید و لباس های با رنگ خنثی یا هم رنگ طبیعت بپوشید. 

 

پرنده نگری در ایران (۱)
کمترین تغییر را در محیط پیرامون به وجود آوریم و یادمان باشد طبیعت گردی مسئولانه این است که در طبیعت هیچ اثری جز رد پا و عکس و خاطره از خود بر جای نگذاریم
در استفاده از دوربین های چشمی و تلسکوپ در محل های مسکونی احتیاط کنیم و توجه کنیم در افق دوربین مان حریم شخصی وجود نداشته باشد
در طبیعت ممکن است به جوجه هایی برخورد کنیم که به هر دلیلی از لانه بیرون افتادهاند. در این گونه مواقع سعی نکنید پرنده را در لانه بگدارید. این اتفاق جزئی از طبیعت است.
برای طبیعت گردی در شب از از تورافکن استفاده نکنید
اگر گونه های خاص و در معرض انقراض را می شناسید، پس از مشاهده آن ها در طبیعت از اطلاع آن به عموم بپرهیزید و حتما به سازمان ها و نهادهای حمایتی مثل سازمان محیط زیست اطلاع دهید.
از آلوده کردن محیط، آب و زیستگاه پرندگان پرهیز کنید.
برای ورود به مناطق حفاظت شده چهار گانه مجوز از سازمان محیط زیست بگیریم. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد