پرواز بزرگترین هواپیمای جهان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

شرکت هواپیمایی استارتولانچ، رکورد پرواز با بزرگترین هواپیما را به نام خودش ثبت کرد. شرکت آمریکایی استراتولانچ (Stratolaunch) در سال ۲۰۱۱ توسط فردی به نام پل آلن (Paul Allen) تاسیس شد. در آزمایش اولیه استراتولانچ، این هواپیما توانست با سرعت ۷۴ کیلومتر بر ساعت روی باند فرودگاه حرکت کند. روز ۹ ژانویه دومین آزمایش صورت گرفت و این هواپیما موفق به حرکت با سرعت ۱۲۶ مایل بر ساعت (۲۰۲ کیلومتر بر ساعت) روی باند فرودگاه پایگاه هوایی و فضایی موهاوی (Mojave Air & Space Port) گردید. در آزمایش دوم، سرعت این هواپیما ۱۱۰ گره( گره (knot) که به آن گره دریایی نیز گفته می شود، واحدی برای سنجش سرعت بوده که هر گره برابر با ۱۸۵۲ متر در ساعت است) افزایش یافت. در ادامه بیشتر در مورد این خبر صحبت می کنیم.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان برای اولین بار در ساعت ۷ صبح به وقت منطقه زمانی اقیانوس آرام (۶:۳۰ شب به وقت تهران) در روز ۱۳ آوریل انجام شد. مدت زمان پرواز این هواپیما ۲ و نیم ساعت بود و این هوپیما توانست در ارتفاع ۱۷ هزار فوتی صحرای مجاوه (Mojave desert) پرواز کند. هم چنین حداکثر سرعت هواپیما تا میزان ۱۸۹ مایل در ساعت (۳۰۴ کیلومتر بر ساعت) افزایش یافت. این هواپیما با وزن 500 هزار پوند دارای ۶ موتور و ۲ مخزن سوخت بوده که برای پرتاب موشک به مدار زمین ساخته شده است. هم چنین هواپیمای استراتولانچ طوری طراحی شده که بتواند تا میزان ۳ موشک متصل به مرکز بال‌ های عظیم خود را به فضا پرتاب کند.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

طول بال های این هواپیما ۱۱۷ متر بوده و می تواند موشک‌ های فضاپیما را از ارتفاع ۳۵ هزار فوتی به فضا پرتاب کرده و موتورهای خود را روشن نماید. هدف شرکت آمریکایی استراتولانچ از ساخت و پرواز بزرگترین هواپیمای جهان این است که بتواند موشک ‌های فضایی را به دومین لایه اتمسفر فرستاده و سپس به فضا پرتاب کند. استراتولانچ قصد دارد در ابتدا، راکت ‌های پگاسوس ایکس ‌ال ساخت شرکت هوافضای Northrop Grumman را پرتاب کند. هواپیمای استراتولانچ می تواند با سه راکت که بر روی پایه ‌های بال بین بدنه‌ دوقلوی هواپیما نصب شده اند، پروار کند. البته شرکت قصد دارد که پرتابگرهای اختصاصی را بسازد که امکان حمل توسط هواپیما برای آن ها وجود داشته باشد. شرکت استراتولانچ در اواخر ماه اوت گذشته اعلام کرد که برای اولین بار در سال 2020 قرار است وسیله‌ پرتاب متوسط (Medium Launch Vehicle) با توانایی قرار دادن ۳۴۰۰ کیلوگرم محموله، در مدار نزدیک زمین پرتاب شود. 

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

به علاوه این شرکت قصد دارد مدل‌ های مفهومی از یک هواپیمای فضایی سرنشین‌ دار و همچنین مدلی سنگین ‌تر از وسیله‌ پرتابش را بسازد تا بتواند محموله ‌ای با وزن ۶ هزار کیلوگرم را در مدار زمین پرتاب کند. این وسایل پرتاب دارای موتوری به ‌نام PGA خواهند بود که با استفاده از پیشرانه‌ های اکسیژن مایع و هیدروژن مایع، ۲۰۰ هزار پوند نیروی رانش تولید خواهد کرد. پرواز بزرگترین هواپیمای جهان علاوه بر اینکه فصلی تازه در صنعت هوا فضا بوده، توانسته به خوبی از آزمایشات خارج شود. وزن این هواپیما معادل ۲۲۷ تن است و توانایی حمل وزنی بیش از دو برابر وزن خود را از طریق موشک های فضاپیما دارد. البته قبل از اینکه استرتولانچ بتواند موشک به فضا  پرتاب کند، باید آزمایش‌ های فراوانی را با موفقیت پشت سر بگذارد. هدف اولین نمایش این هواپیما در روز دهم خرداد سال گذشته، آزمایش زمینی، آزمایش موتورها، آزمایش حرکت هواپیما بر روی باند بود. این شرکت هدف های بیشتری دارد و قرار است این هواپیما در سال ۲۰۲۲ اولین موشک خود را از لایه دوم اتمسفر به فضا پرتاب کند. مطمئنا با موفقیت در این پروژه، فصلی جدید در صنعت هوانوردی و فضاپیماهای جهان ایجاد می گردد.

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

3.6428571428571 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.64 (7 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

تور مالزی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر