پل علفی معروف کشور پرو - 4.0 out of 5 based on 1 vote

پل علفی معروف کشور پرو

در دنیا پل های معلق زیادی وجود دارد اما این بار موردی را به شما معرفی می کنیم که با "علف" ساخته شده است. این پل عجیب حدود 36 متر طول دارد و کاملا از جنس گیاه می باشد. نام این پل "Q’eswachaka" بوده و در کشور پرو، در آمریکای جنوبی قرار دارد.
پل Q’eswachaka بر روی دره ای در کوه "gorge" و در منطقه کوهو (Quehue) واقع شده و بومیان منطقه را از روی رود آمپوریماک عبور می دهد. این پل هر ساله توسط محلی ها در فصل بهار (فصل گرم تر شدن هوا و رویش مجدد گیاهان) بازسازی می شود. عرض این پل را طوری در نظر می گیرند که یک نفر به راحتی بتواند از آن عبور کند.

پل علفی معروف کشور پرو

پل علفی معروف کشور پرو

کاربری پل معلق پرو

ساختن این پل بیش از سه روز وقت می برد و در پایان، مراسم دعا، جشن و شادی برگزار می شود. در واقع می توان گفت ساخت این پل جزو مراسمات و سنت های این مردم است.
این پل به جهت بر قراری ارتباط بین روستاهای دو طرف رودخانه است و با وجود گسترش روستاها، همچنان جزو پل های مهم ارتباطی به شمار می رود. این پل در گذشته در قلمرو امپراطوری قدرتمند "اینکاها" بوده که پادشاهان آنها بر تعداد زیادی از کشورهای آمریکای جنوبی حکمرانی می کردند که پرو نیز جزو کشورهای تحت سلطه آنها بوده است. اینکاها، جاده ای 25 هزار مایلی برای رفت و آمد ساخته بودند که این پل نیز بخشی از جاده محسوب می شد.

پل علفی معروف کشور پرو

پل علفی معروف کشور پرو
پیشینه و اهمیت پل معلق پرو
"باریرو" (Barreiro) معاون مدیر تحقیقات در مورد مسیرها و پل های دوران امپراتوری اینکاها بیان کرد که: "اینکاها جاده سازی را بخشی از وظیفه ی خود می دانستند و عقیده داشتند که جهان را پس از مدت ها هرج و مرج سازماندهی خواهند کرد".
اینکاها تا قرن شانزده میلادی بسیار قدرتمند بودند ولی اسپانیایی ها آنها را شکست دادند، حاکمان جدید راه سازی را ‏ادامه داده و بسیاری از مسیرها را ایجاد کردند، ام باز هم پل های زیادی در طی جنگ از بین رفتند.
این پل علفی و معلق برای بومیان بسیار قابل احترام بوده و عبور از روی آن را پایبندی به عقاید و سنت های دیرین خود می دانند. هرچند که پل های آهنین زیادی در آنجا وجود دارد ولی آنها به دلیل پایبندی به سنت ها از روی همین پل گیاهی عبور می کنند. این پل در سال 2013 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد. باریرو در ادامه گفت: "دیدن این پل جذاب انسان را به 500 سال قبل می برد و می توان فرهنگ کهن مردم پرو را به وضوح تماشا کرد".


پل علفی معروف کشور پرو

پل علفی معروف کشور پرو
چگونگی ساخت پل معلق
چگونگی ساخت این پل نسل به نسل به اهالی روستا منتقل شده و تغییرات بسیار کمی نسبت به گذشته در آن ایجاد شده است. ابتدا باید علف های قد بلند جمع آوری شوند، سپس با طناب به یکدیگر بافته می شوند و نهایتا طنابی سنگین حاصل می شود. این طناب های سنگین که کابل نامیده می شوند، باید به طور مناسبی نصب شده و در مکان مورد نظر قرار بگیرند. دو سر طناب اصلی به سنگ های بزرگی و هر طناب کوچکتر به کابل های بزرگ وصل می شود. در نهایت پل معلق علفی شگفت انگیزی پدید می آید. قسمت کف پل نیز با الیاف محکم و چوب های باریک بافته می شود.


پل علفی معروف کشور پرو

پل علفی معروف کشور پرو
پل معلق پرو باب طبع گردشگران
این پل معلق امروزه بازدیدکنندگان زیادی دارد. به طوری که بومیان هر سه سال آن را بازسازی می کردند ولی به دلیل حضور توریست ها باید هر ساله پل را بازسازی کنند.
پل علفی معروف کشور پرو

پل علفی معروف کشور پرو

 

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

مطالب مشابه

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

پل صلح گرجستان

پل هوایی لنکاوی مالزی

پل گالاتا استانبول

پل بسفر استانبول

۱۰ کشور با بدترین سیستم آموزشی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر