ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شهر ممنوعه یا موزه قصر

شهر ممنوعه که به عنوان موزه قصر نیز شناخته می‌شود در زبان چینی گو گانگ گفته می‌شود و در مرکز شهر پکن قرار دارد و به عنوان مقر حکومت‌داری 24 امپراتور در طول سلسله‌های کینگ و مینگ بین سال‌های 1368 و 1911 مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ساختمان اولین بار در طول 14 سال و در میانه حکومت‌داری امپراتور چنگزو در سلسله مینگ ساخته شد. منجمان چین باستان اعتقاد داشتند که ستاره بنفش (پلاریس) در مرکز بهشت قرار دارد و امپراتور بهشتی در قصر بنفش زندگی می‌کند؛ به‌همین دلیل  قصری که در زمین امپراتور در آن زندگی می‌کرد را شهر بنفش می‌نامیدند. وارد شدن به آن بدون اجازه امپراتور ممنوع بود. در طول زمان شهر ممنوعه بنفش تبدیل شد به شهر ممنوعه.
  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

اکنون به این مکان موزه قصر گفته می‌شود و در شمال میدان تیان‌ان‌من قرار گرفته است. این قصر مستطیل شکل، بزرگ‌ترین مجموعه قصر جهان است و فضایی بالغ بر 74 هکتار را می‌پوشاند. دور این باغ خندقی به عرض 52 متر و دیواری به ارتفاع 10 متر قرار گرفته است و این قصر دارای بیش از 8700 اتاق است. دیوار در هر طرف دارای یک دروازه است. فاصله بین درب شمالی و جنوبی این مجموعه 961 متر است، در حالی که فاصله بین درب شرقی و غربی این مجموعه 753 متر است. برج‌های خاص و دیالکتیکی در هر یک از 4 گوشه این قصر، در کنار دیوار این قصر وجود دارند. این برج‌ها دیده‌بانی به درون باغ و شهر برای کسانی که روی آن قرار می‌گیرند فراهم می‌کنند.  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

شهر ممنوعه به دو بخش تقسیم شده است. قسمت جنوبی و یا هال بیرونی جایی بود که از آن امپراتور بر کل کشور جکومت می‌کرد. قسمت شمالی و یا هال درونی جایی بود که امپراتور به همراه خانواده سلطنتی در آن زندگی می‌کردند.

تا سال 1924، یعنی زمانی که آخرین امپراتور چین از هال درونی نقل مکان کرد، 14 امپراتور سلسله مینگ و 10 امپراتور سلسله کینگ در آن قصر تاجگذاری کردند. به علت آنکه شهر ممنوعه بیش از 5 قرن محل فرمانروایی حکومت بوده است در ان اثار باستانی و عتیقه‌جات بسیاری وجود دارد. در سال 1987 سازمان جهانی یونسکو این مکان را به‌,نوان یکی از ذخایر فرهنگی جهان ثبت کرد و اکنون این مکان یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی جهان است.

شهر ممنوعه یا موزه قصر

ساخت این مجموعه قصر در سال 1407 میلادی، 5مین سال تاجگذاری یانگل، سومین امپراتور سلسله مینگ، آ؛از شد. ساخت این مجموعه 14 سال بعد و در سال 1420 پیایان یافت و سپس پایتختی امپراتوری از نانجینگ به پکن یا همان بیجینگ تغییر یافت. گفته می‌شود یک میلیون کارگر از جمله 100هزار صنعتگر برای ساخت این مجموه به مدت طولانی مجبور به انجام سنگین‌ترین کارها بودند. سنگ‌هایی که برای ساخت این مجموعه لازم بود از منطقه فنگشان استخراج می‌شدند. گفته می‌شود که در زمستان هر 50 متر آب روی زمین میریختند تا یخ بزند و سنگ‌های بزرگ روی یخ حرکت داده شوند. همچنین چوب و دیگر مواد از مکان‌ها و استان‌های خیلی دور به این مکان آورده می‌شدند.
  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

مردم چین باستان مهارت‌های قابل توجه خود را در ساخت شهر ممنوعه نشان دادند. به‌عنوان مثال دیوار قرمز شهر را در نظر بگیرید. این دیوار قطری 8.6 متری در پایین دارد که در بالا به 6.66متر کاهش می‌یافت. ساختار زاویه‌ای و مخروطی دیوار باعث می‌شود کسی نتواند از ان بالا برود. آجرها از سنگ آهک سفید و ساقه برنج ساخته می‌شدند. همچنین از ترکیباتی دارای تخم مرغ و برنج در ساخت آجرها استفاده می‌شد که موجب شده است به استحکام خیلی زیادی داشته باشند.

  

شهر ممنوعه یا موزه قصر

از آنجایی که زرد نماد خاندان سلطنتی است، رنگ اصلی در ساخت این مجموعه زرد است. سقف‌ها نیز با رنگ زرد درخشان ساخته‌شده‌اند. دکوراسیون قصر نیز با رنگ زرد رنگ‌آمیزی شده است. همچنین آجرهای کف به‌صورت خاصی به رنگ زرد درآمده‌اند. اما یک مورد استثنا وجود دارد. ونیوانگ یا کتابخانه سلطنتی، سقفی مشکی دارد. زیرا در آن زمان فکر می‌کردند سیاه نماد آب است و قادر است آتش را از بین ببرد.
این روزها دروازه‌های شهر ممنوعه بر روی توریست‌هایی از داخل و خارج از کشور باز است. در این مکان شما می‌توانید از دکوراسیون زیبا، معماری سلطنتی، سالن‌های لوکس و سلطنتی با اشیا عتیقه و ارشمندشان دیدن کنید. این موارد افرادی که در دنیای مدرن زندگی می‌کنند را بسیار به هیجان می‌آورد.

نحوه بازدید و زمان

موزه یک راه جنوب به شمال غیر مستقیم دارد. گردشگران شهر زیبای پکن صرفا می‌توانند از دروازه مریدیان وارد شوند و از دروازه‌های دیوین پرووس و یا دروازه شرقی خارج شوند. 3 تا 4 ساعت زمانی کافی برای بازدید از محور مرکزی این مجموعه است. اگر شما به کشف دیگر قسمت‌های این مقر فرمانروایی چین باستان علاقه‌مندید زمان بیشتری نیاز دارید تا از قسمت‌های شرقی و غربی مجموعه بازدید کنید.

شهر ممنوعه یا موزه قصر

قیمت بلیت برای وارد شدن به این مجموعه از ماه‌های آوریل تو اکتبر 60 یوان است و از ماه‌های نوامبر تا مارس (در زمستان) 40 یوان است. برای ورود با گالری اشیا سلطنتی باید 10 یوان پرداخت نمائید و برای بازدید از گالری ساعت دیواری و رومیزی و دستی نیز 10 یوان باید بپردازید.
برای کودکانی که قدشان زیر 1.2 متر است بلیت رایگان خواهد بود. البته به ازاء هر شخص بالغ تنها یک کودک می‌تواند به این صورت وارد شود.

کلیک ها: 7
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

همه چیز در مورد برج پکن

ستاد جدید تلویزیون مرکزی چین در پکن پروسه تلویزیون چین را در یک برج جمع کرده است. تلویزیون کشور پر جمعیت چین در این برج خلاصه خواهد شد. این برج یک آسمان خراش واقعی است. این برج شامل یک ساختار مقاوم با ستون­ های بسیار محکم است. خلاصه تلویزیون چین که شامل تمام کارکردهای تلویزیون است در این برج واقع شده است. تمامی کارکردهای تولیدی، مدیریت و مدیریت سیستم ­ها در یک مرکز تجاری در پکن واقع شده است. این ساختمان یک ساختمان سه بعدی است که تمامی طراحان مجبور به انجام یک کار خوب شده ­اند. این ساختمان یک شگفتی در تاریخ معماری جهان است.

همه چیز در مورد برج پکن

رقابت

     این ساختمان برای رقابت ساخته شده است. تلویزیون مرکزی چین که یک پخش کننده دولتی است و زیر نظر دولت چین فعالیت می­ کند قصد دارد تا در اقدامی تاریخی 22 تا 200 کانال جدید به تلویزیون این کشور اضافه کند. این گسترش کانال در این کشور بی سابقه است. این افزایش کانال کره زمین را به چالش دعوت می­کند. چنین ساختمانی باید هدفی بالا داشته باشد تا گستردگی خود را به رخ بکشد. برای انطباق این برج با گسترش کانال ­های زیاد در سال 2002 یک رقابت بین المللی برای این ساختمان جدید شکل گرفت. سرانجام این برج توسط دفتر معماری متروپولیتن طراحی شد.

 این دفتر معماری با موسسه شرق چین همکاری داشت. این موسسه یک طراح برای ساختمان­ های محلی در چین است. طراحی این برج به گونه ­ای است که می­ شود در این ساختمان 473000 متر مربعی بخش­ های 234 متری وجود داشته باشد. این ساختمان­ ها شامل ادارات، قسمت پخش اخبار، برنامه ­ها، کل پروسه ساخت تلویزیون و غیره می­باشند. کل بخش توسعه یافته 599000 متر مربع مساحت ناخالص را پوشش داده است. این برج یک پارک رسانه­ ای محصور با ویژگی­ های خارجی نیز دارد.

همه چیز در مورد برج پکن

معماری برج

     کل فرآیند ساخت برج توسط دوربین ­های مدار بسته ضبط شده است. این ساختمان به دو بخش تقسیم می­ شود. بخش اول به پخش اختصاص دارد. بخش دوم به خدمات مرتبط با پخش، تحقیقات مرتبط با پخش و آموزش اختصاص داده شده است. یک پنت هاوس نیز در برج برای مدیریت تلویزیون و برج و نظارت بر کار کارکنان نیز تعبیه شده است تا امکان نقص و تخلف در مراحل مختلف وجود نداشته باشد. این رویکرد سنتی که در این پروژه بزرگ به کار رفته است ساختمان را طبق برنامه ­ای سنجیده به بخش­ های مختلفی تقسیم می­ کند. این بخش ها شامل موارد زیر هستند: 

  • استدیو تولید در بخش های صنعتی و صرفه جویی شهری
  • مدیریت مالی
  • بخش های خلاقانه و نوآوری

همه چیز در مورد برج پکن

وجود تمامی این بخش ­ها در کنار هم این امکان را فراهم می­ کند که یک سیستم بزرگ به طور هم زمان مشغول به کار شده و با سرعت هر چه تمام­تر کار خود را دنبال کنند. در این سیستم کارمندان بخش­های مختلف با هم در ارتباط هستند. این زنجیره بزرگ نوعی وابستگی متقابل بین کارمندان را ایجاد کرده است. در این همبستگی دره­ای انزوا و مخالفت وجود ندارد. این همه همبستگی ثمره معماری فوق العاده این ساختمان است. در حالی که این ساختمان محیطی امن برای کارکنان و تولید برنامه ­های تلویزیونی است.

 عموم مردم می ­توانند از مسیرهای مشخص شده به این ساختمان وارد شده با معماری منحصر به فرد این ساختمان آشنا شوند. از طریق مسیرهای اختصاصی بازدید می­توانید به تمامی عناصر تولید کننده برنامه­ های تلویزیونی دسترسی داشته باشید. در این ساختمان دور بین مدار بسته وجود دارد. این دوربین­ ها ساختمان را به عنوان یک سازمان رسانه ­ای به عموم مردم معرفی می­ کنند.

همه چیز در مورد برج پکن

 طراحی ساختمان به گونه­ای است که طبیعت آن ایجاب می­کند تا حلقه ­های گردشگری به یک گفتگوی مداوم با کارکنان و بازدیدکنندگان بپردازند. همه چیز در این ساختمان در شفافیت کامل است. بازدید کنندگان می­توانند کارمندان بخش ­های مختلف برج را ملاقات کنند، با آنها صحبت کرده و به دور هم جمع شوند. این ساختمان نه تنها مسیری برای گردش را ایجاد کرده است بلکه یک تعامل اجتماعی را ترویج می ­کند و راه­ های خروج مختلفی را برای خروج اضطراری بازدیدکنندگان و کارمندان ارائه خواهد داد. در مقایسه با سایر برج­ های معروف جهان این برج یک برج حیرت انگیز است. بخش اعظمی از کارکرد برج را مساحت عمودی برج تشکیل داده است. برج دارای بخش ­های فرار اضطراری مختلفی است. در این برج نگران جان خود نباشید. همیشه راه فراری برای خود خواهید یافت. طراحی این برج پس از فراز و نشیب­ هایی که داشت بسیار جالب است. این ساختمان به صورت کاملاً سه بعدی ساخته شده است. اگر به دنبال یک ساختمان بلند سه بعدی هستید که تاکنون کمتر کسی از آن دیدن کرده است برج پکن انتخاب خوبی است.

 این برج به گونه ­ای طراحی شده است که به صورت نمادین یک سایبان را تداعی می­ کند که کل جمعیت را فرا گرفته است. سایر برج­ های دو بعدی تنها به آسمان بلند شده و به آسمان نیز اشاره دارند. وقتی این همه فعالیت و فضا را در کنار هم مشاهده می­ کنید این برج را به عنوان یک سرعت دهنده فعالیت تعریف خواهید کرد. این برج بزرگ شهری با 10 هزار کارمند است که روزانه ساعت­ های طولانی مشغول به کار هستند. روزانه هزاران بازدید کننده از فعالیت کارمندان این برج آگاه می­شوند و با نحوه تهیه برنامه ­های تلویزیونی بیشتر آشنا خواهند شد. بلندترین برج پکن یک شهر تلویزیونی بزرگ است.

همه چیز در مورد برج پکن

طراحی سازه

     از همان ابتدای کار مشخص بود که یک طراحی هوشمندانه نیاز است تا این همه بخش را در کنار هم جای دهد. ابعاد این برج به گونه ­ای طراحی و ساخته شده ­اند که توانایی بیشترین فشارها را دارند. این برج برای مقاومت در برابر نیروهای مختلف خمشی و کششی طراحی شده است. ساختمان این برج امتحان خود را در باد و زمین لرزه­های متعدد پس داده است و جای هیچ گونه نگرانی در پایداری و مقاومت برج وجود ندارد. این ساختمان در همه جهات مقاوم سازی شده است. این ساختمان حجمی پیوسته و مقاوم دارد و گوشه ­های این ساختمان بسیار محکم طراحی شده ­اند.

همه چیز در مورد برج پکن

سیستمی که در این برج به کار رفته است سیستمی ایده آل برای بارگیری موقت و دائمی برج است. این مدل طراحی ساختاری چند منظوره و کار آمد را ایجاد کرده است که هر برجی این سیستم مهندسی شده را ندارد. پیچ و خم ­های این برج تحمل سختی برج را افزایش داده ­اند. این طراحی پایه­ های برج را تقویت کرده است. بارها و فشارهای وارده به برج به پایه ­های مقاوم این برج هدایت شده و خنثی می­ شوند. طراحی اولیه دارای ستون­ های مورب و مقاوم بود. برج از ابتدا دارای دو بخش مجزا بود. نیروهای وارده به ستون­ ها محاسبه و برج وارد مرحله ساخت و ساز شد.

کلیک ها: 8
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (2)

در بخش دوم معرفی جاذبه های شهر پکن به معرفی دیدنی های دیگر شهر پکن می پردازیم. با ما همراه باشید.

معبد آسمانی

یگی از شاهکار های معماری چین که یک مکان برای برگزاری مراسم قربانی اسمان بوده است. قربانی آسمان یک سنت قدیمی است که در اختیار خاص امپراتور است. شنیدن انعکاس صدا در یک سالن بزرگ و دایره ای شکل که از ترکیبات چوبی ساخته شده، یکی از جذاب ترین بخش های این معبد تاریخی است. این معبد در یک محوطه چهار گوش واقع شده است. شهر ممنوعه، معبد آسمانی و قصر تابستانی از بهترین نمونه های معماری چینی هستند که در مساحت های بزرگ در شهر پکن قرار گرفته اند. سالنی به نام چی نیان با طراحی دوار و دیوارهایی به ارتفاع 38 متر، مجلل ترین و با شکوه ترین بخش این معبد تاریخی است. معبد آسمانی یک مرکز مهم عبادی و فرهنگی در امپراتوری های چین بوده است که بعد از انقلاب پین به یک موزه منحصربفرد تاریخی تبدیل شد و مورر بازدید عموم قرار گرفت.

بهترین-جاذبه-های-گردشگری-شهر-پکن-2

خیابان نانلوزیانگ

یکی از خیابان های تاریخی شهر پکن که شمال و جنوب این شهر را به یکدیگر مرتبط می کند. خیابان نانلوزیانگ از مشهور ترین و طویل ترین خیابان های پکن است که از جایگاه تاریخی و فرهنگی خاصی برخوردار است. طول الین خیابان 286 متر و عرض آن 8 متر است. مغازه های اطراف این خیابان از قدیمی ترین سازه های این شهر هستند که قدمت بسیار بالایی دارند. قدم زدن در این خیابان تاریخی و تماشای مغازه های تاریخی و رنگارنگ با فرهنگ غنی چین از بخش های جذاب سفر به شهر پکن است.

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (2)

خیابان نانلوگوکسیانگ

بر خلاف خیابانی که در قسمت قبلی معرفی شد این خیابان از مدرن ترین خیابان های پکن است. خیابانی که بخشی از خیابان بزرگتر به نام گولو شرقی است. کلوب های شبانه و کافه و رستوران های شیک از مهم ترین بخش های این خیابان است. این خیابان شب های شلوغ و پرهیاهوتری نسبت به روز ها دارد. تماشای مد های جدید لباس و پوشاک در فروشگاه های لوکس این خیابان از بخش های هیجان انگیز و لذت بخش بازدید از این خیابان است. در این خیابان هنوز هم ساختمان های قدیمی وجود دارند. ساختمان های قدیمی که هر چند در طول سالیان بازسازی و مدرنیزه شده اند اما هنوز شاکله معماری سنتی خود را حفظ کرده اند.

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (2)

برج طبل و برج ناقوس

از دیگر بناهای تاریخی شهر پکن این مجموعه تاریخی با شکوه است که در دوران مختلف امپراتوری چین به عنوان مکان های رسمی برای برگزاری جلسات مورد استفاده قرار می گرفته است. برج طبل و برج ناقوس در انتهای خیابان گولو قرار دارند. برج ناقوسی در پشت برج طبل و در چند قدمی آن قرار گرفته است. این مجموعه در سال 1272 و توسط معماری به نام کوبلای خان ساخته شده است. گردشگرانی که بتوانند خودرا به بالای برج ناقوس برسانند با یک چشم انداز زیبا از شهر پکن مواجه خواهد شد.

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (2)

معبد لاما

یکی دیگر از معابد قدیمی و ارزشمند پکت که در قسمت شمال شرقی این شهر قرار گرفته است. این صومعه محل عبادت و اجرای مراسمات مذهبی بودایی های تبتی بوده است. این معبد امروزه نیز از جایگاه عبادی و تربیتی مهمی نزد راهبان بودایی تبت برخوردار است. راهبان بسیاری در طول تاریخ در این مکان زندگی کرده و آموزش دیده اند.

 

 

کلیک ها: 26
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

پکن، پایتخت کشور وسیع چین، یکی از پرجمعیت ترین و مهم ترین کلان شهر های جهان که دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی متنوعی است. پکن جزو شهرهایی از جهان است که علی رقم حرکت به سمت مدرنیزه و معماری مدرن شهری هنوز هم شکوه و قدمت باستانی خود را در بناهای تاریخی و خیابانی های قدیمی را حفظ کرده است. شهری با تلیق قدمت و مدرنیزه که سالانه گردشگران زیادی را به این شهر شلوغ و پر هیاهوی آسیایی می کشاند. طبق آخرین آمار در سال 2013 شهر پکن 21 میلیون نفر جمعیت داشته و دومین شهر پرجمعیت چین بعد از شانگهای است. این شهر میزبان شلوعغ ترین و پر رفت وآمد ترین فرودگاه بین المللی در جهان است که فرودگاه پکندومین نامیده می شود.

جاذبه های گردشگری پکن

در ادامه این مطلب به معرفی برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر پکن می پردازیم. از مهم ترین جاذبه های پکن می توان به برج طبل و برج ناقوس، میدان تیان آمن، ورزشگاه ملی پکن، شهر ممنوعه، معبد آسمان، باغ وحش پکن، خیابان نانلوزیانگ، موزه های و نمایشگاه های هنری، پارک ابی پکن، پارک بیهای، معبد بهشت، کاخ تابستانی و معبد لاما اشاره کرد.

شهر ممنوعه

یکی از تاریخی ترین و شگفت ترین جاذبه های شهر پکن این شهر تاریخی است که یک شاهکار کامل از معماری چوبی است. ساخت این شهر قدیمی 14 سال به طول انجامید. مراحل اولیه ساخت این شهر از سال 1406 میلادی آغاز شد و تا سال 1420 به طول انجامید. تا قبل از سال 1924 این کاخ به عنوان محل سکونت پادشاهان و خانوادهایشان مورد استفاده قرار می گرفت اما از سال 1924 به بعد، این مجموعه به عنوان کاخ موزه معرفی شد و بازدید از آن برای عموم گردشگران و اهالی پکن آزاد شد. این کاخ نزدیک به 500 سال محل زندگی و حکمرانی 24 امپراتور بوده است. یک دیوار بلند به طول 10 متر دور این مجموعه را احاطه کرده و در زیر این دیوار یک خندق به عرض 52 متر حفر شده بود تا از این مجموعه در برابر حجوم دشمنان حفاظت کند. شهرممنوعه به سبک طبقاتی و فئودالی ساخته شده است. مهم ترین بخش های این مجموعه تاریخی سه کاخ به نام های کاخ حه، کاخ جون حه و کاخ بایو حه می باشد که در امپراتوری های مختلف محل برگزاری مراسم رسمی مهم کشور و مرکز حکمرانی پادشاهان استفاده می شده است. درون قصر های این شهر هزاران مجسمه و تصویر اژدها وجود دارد؛ در فرهنگ چین، اژدها نمایانگر قدرت امپراتوری چین بوده است و پادشاه نیز اژدهای حقیقی نامگذاری می شده است.

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن

قصر تابستانی پکن

یکی دیگر از بناهای کهن و ارزشمند شهر تاریخی پکن که قدمت آن به سال 1750 میلادی باز می گردد. این مجموعه حدود 3 کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهر باستانی در 17 کیلومتری شهر پکن قرار دارد و بزرگترین بخش آن محوطه دریاچه است که چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی به این منطقه بخشیده است. طرح اولیه این مجموعه در سال 115 ایجاد شده است. تا قبل از سال 1924 این شهر در قلمرو شهر ممنوعه بوده است اما بعد از سال 1924 و با انقلاب چین، قصر تابستانی نیز مانند بسیاری از بناهای دیدنی شهر پکن بر روی عموم مردم باز شد. قصر تابستانی پکن نمونه ای از  شاهکار های معماری چین است.

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن

 

 بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن

 

کلیک ها: 25