پیر چشمی

افزایش سن همان طور که بر روی مفاصل شما تاثیر می گذارد، بر روی چشم های شما هم تاثیر خواهد گذاشت. وقتی که شما به دهه چهارم زندگی خود برسید، لنز طبیعی داخل چشم شما انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. این لنز نمی تواند مانند زمانی که شما سن کمتری دارید، برای دیدن اشیا دور و نزدیک تمرکز کند. هرچقدر لنز داخل شما بیشتر انعطاف پذیری خودش را از دست می دهد، دید نزدیک بین شما، تار تر خواهد شد. این شرایط پیر چشمی نامیده می شود.

 

پیر چشمی

علل بروز پیرچشمی:

وقتي پا به سن مي‌گذاريم، لنزها سفت و ماهيچه‌هايي كه لنز را كنترل مي‌كنند، ضعيف مي‌شوند. ماهيچه‌هاي ضعيف شده نمي‌توانند عدسي چشم را به راحتي خم و پهن كنند، در نتيجه نوري كه از طرف اشياء وارد چشم مي‌شود، دقيقا روي شبكيه متمركز نشده و اشياء با وضوح رويت نمي‌شوند. در پيرچشمي در واقع قدرت تمركز، بر روي اشياء را از دست مي‌دهيم. پیرچشمی بخشی از روند طبیعی افزایش سن می‏باشد و هنگامی که عدسی چشم قابلیت انعطاف خود را بتدریج از دست می‏دهد، اتفاق می‏افتد. اما از دلایل عمده پیرچشمی سخت شدن پوسته عدسی چشم می‌باشد. بطور کلی یک سری تغییرات در بدن به علت افزایش سن ایجاد می‌گردد که غیر قابل برگشت می‌باشد و پیرچشمی یکی از این تغییرات است. پیرچشمی مساله نگران کننده‌ای نیست و به راحتی قابل درمان است، منظور از درمان همان اصلاح است. 

 

پیر چشمی

علایم پیر چشمی:

- وقتی کتاب یا تلفن همراه را نزدیک به چشم در فاصله مطالعه قرار می دهید، حروف و نوشته ها تار به نظر می رسند. برای خواندن حروف مجبورید آنها را دورتر نگهدارید.

- برای خواندن حروف کوچک در نور کم، مشکل خواهید داشت.

- در حین مطالعه، خیاطی یا سایر کارهای نزدیک، چشم های شما درد خواهد گرفت.

- در هنگام تلاش برای واضح تر دیدن حروف، سردرد خواهید گرفت. اگر دید نزدیک شما تار است، به نزد بیناسنج بروید تا مورد معاینه قرار بگیرید. او برای شما عینک نزدیکی بر اساس نیاز شما تجویز خواهد کرد. اگر دید دور شما هم دچار مشکل است، می توانید استفاده از عینک های دو کانونه، سه کانونه یا تدریجی را مد نظر بگیرید. با عینک های دو کانونه شما می توانید دور و نزدیک را ببینید و با عینک های تدریجی و سه کانونه شما سه دید دور، میانی و نزدیک را خواهید داشت. 

 

پیر چشمی

پیرچشمی در افراد عینکی:

فردی که مبتلا به دوربینی است، زودتر پیر چشم می‌گردد و هر چه مقدار دوربینی وی بیشتر باشد، پیرچشمی زودتر اتفاق می‌افتد. افراد نزدیک بین یا پیرچشم نمی‌شوند و یا خیلی دیرتر پیرچشم می‌شوند. این بیماری به گونه‌ای هست که در نتیجه آن افراد با دید طبیعی (بدون ضعف چشم) احتیاج به عینک مطالعه پیدا می‏کنند و افراد نزدیک بین یا دوربین احتیاج به دو عینک یکی برای دور و یکی برای نزدیک یا عینک دو دید، پیدا می‏کنند. در صورت داشتن علایم زیر فورا به متخصص مراجعه کنید:

-تغییر ناگهانی یا شدید در دید

- تاری در تمام فواصل

-درد در چشم

-دیدن جرقه نوری و هاله اطراف چراغ ها

آکادمی چشم پزشکی توصیه می کند که بعد از سن 40 سالگی باید طبق برنامه ای معین و مرتب به متخصص مراجعه کنید:

بین سن 64-55، هر سال یا هر 3 سال یکبار

بالاتر از 65 سال، هرسال یا هر دو سال یکبار


پیر چشمی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد