پیشگیری از بیماری با زدودن موهای زائد

پیشگیری از بیماری با زدودن موهای زائد
برخلاف موهای سر، ابرو و مژه که یکی از عوامل دخیل در زیبایی ظاهری هر انسانی هستند؛ رویش مو در هر جایی از بدن علاوه بر این که عامل زیبایی نیست، حتی در ابتلا به برخی از بیماری ها نقش دارد. این موها که با عنوان موهای زائد شناخته می شوند، بیشتر در نواحی صورت، زیر بغل و محل دستگاه تناسلی رشد می کنند و در بسیاری از موارد برای اشخاص دردسرهایی به همراه دارند.
موهای زائد موجب تجمع آلودگی ها و باکتری ها در محل های مربوطه شده و در طب سنتی اسلامی و همچنین طب نوین به زدودن آنها بسیار تاکید شده است.
در این مطلب به توضیح خواص و فواید استفاده از نوره و چند روش دیگر خانگی در زدودن موهای زائد خواهیم پرداخت.
نوره چیست و چه کاربردی دارد؟
در طب سنتی از ترکیب آهک و زرنیخ (سولفید آرسنیک) ماده ای حاصل می شود که نوره نامیده شده است. در برخی مراجع نیز از نوره با عنوان واجبی یاد می شود.
در کتب طب سنتی، در مورد خواص نوره این گونه بیان شده است: سوزاننده، معفن و نرم کننده پوست. همچنین این ماده دارای خاصیت قابض، از بین برنده گوشت اضافه زخم های درمان شده، از بین برنده آثار خون مردگی و از بین برنده موهای زائد بیان شده است.
علاوه بر این در طب سنتی برای برطرف کردن بیماری های بلغمی، برطرف کردن بادهای تجمع یافته در بدن، تصفیه کردن خون، درمان فلج، سیاتیک و بواسیر استفاده از نوره توصیه شده است.
از آنجایی که یکی از ترکیبات نوره آرسنیک می باشد و ترکیب مقدار کم این ماده با مواد دیگر در درمان بیماری ها کاربرد دارد و این ماده دارای خاصیت ضد سم است؛ بنابراین نوره در ضد عفونی کردن پوست بسیار مفید بوده و در گذشته برای کشتن انگل ها از این ماده استفاده می شده است.
در طب سنتی یونان، با ترکیب آرسنیک، سرکه و گچ ماده ای حاصل می شده است که برای بهبود پوست صورت از آن استفاده می کردند.
البته کارشناسان طب سنتی معتقدند، در تولید نوره نباید از اسانس ها و افزودنی های دیگر استفاده کرد و همچنین میزان ترکیبات آن بایستی کاملا دقیق و طبق دستورات باشد. چنین ماده ای در برطرف کردن عفونت های پوستی بسیار مفید است.
بنابراین مصرف نوره در زدودن موهای زائد علاوه بر نداشتن درد، بسیار مفید خواهد بود.
رازیانه چیست و چگونه در برطرف کردن موهای زائد نقش دارد؟
رازیانه یکی از مواد موثر برای از بردن بردن موهای زائد است. برای این منظور 1 قاشق غذاخوری پودر تخم رازیانه را با 1 فنجان روغن کنجد یا روغن زیتون مخلوط کنید. سپس مخلوط حاصل را در یک بطری ریخته، درب آن را محکم بسته و 10 دقیقه تکان دهید. بطری حاوی مخلوط را به مدت دقیقا 7 روز در محل تاریکی قرار دهید. در این مدت، هر 2 روز یک بار 10 دقیقه بطری را تکان داده و پس از گذشت 7 روز ماده حاصل را توسط پارچه توری صاف کرده و روغن صاف کرده را در بطری تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید.
از این روغن برای ضعیف کردن و کم حجم کردن موهای زائد به ویژه در ناحیه صورت استفاده می شود. روش استفاده از آن نیز به این شرح است: پس از این که موهای زائد صورت را به هر روش دلخواهی از بین بردید، مقدار از این روغن را برای چرب کردن نواحی اصلاح شده مصرف نمایید و از مصرف آن در اطراف چشم ها خودداری کنید. سپس 3 ساعت به صورت خود استراحت دهید و بعد از گذشت این زمان صورت خود را بشوئید.
برای کم پشت کردن موهای زائد نواحی دیگر بدن نیز می توان، 2 بار در روز از روغن یاد شده برای ماساژ دورانی نواحی مورد نظر استفاده کرد. البته برای دستیابی به نتیجه دلخواه 6-3 ماه بایستی از این روغن استفاده نمود.
نکته قابل توجه در تهیه این روغن آن است که در تهیه این روغن مقادیر گفته شده و دستور ساخت آن کاملا باید رعایت شود؛ در غیر این صورت روغن حاصل خواص مورد نظر را نداشته و کمکی به تضعیف موهای زائد نخواهد کرد.
پودر قهوه و تاثیر آن در برطرف کردن موهای زائد

پیشگیری از بیماری با زدودن موهای زائد
برای از بردن موهای زائد در هر نقطه از بدن، می توان از مخلوط پودر قهوه و جوش شیرین استفاده کرد. برای این منظور 20 گرم پودر قهوه را با 5 گرم جوش شیرین مخلوط نموده و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید. در اضافه کردن آب دقت نمایید؛ چرا که مخلوط حاصل بایستی به شکل خمیری یکنواخت و نرم تبدیل شود. سپس محل مورد نظر را با این خمیر پوشانده و 10 دقیقه صبر کنید تا خمیر بر روی موضع مورد نظر خشک گردد. سپس محل مورد نظر را با آب بشوئید. برای دستیابی به نتیجه مورد نظر 3 بار در هفته این کار را انجام دهید.
آرد ذرت و تاثیر آن در برطرف کردن موهای زائد

پیشگیری از بیماری با زدودن موهای زائد
ترکیب آرد ذرت و تخم مرغ موجب ایجاد خمیری چسبناک شده که در برطرف کردن موهای زائد صورت مفید است. برای این منظور 50 گرم آرد ذرت را با یک عدد تخم مرغ کامل مخلوط کنید تا خمیری صاف و سفت حاصل شود. سپس از ماساژ دورانی این خمیر بر روی پوست خود استفاده نمایید و پس از چند دقیقه پوست خود را با آب گرم بشویید. تکرار این روند به صورت 2 بار در هفته به تدریج موجب کاهش موهای زائد خواهد شد.
زردچوبه و تاثیر آن در برطرف کردن موهای زائد

پیشگیری از بیماری با زدودن موهای زائد
ترکیب زردچوبه و شیر در از بردن موهای زائد موثر است. برای این منظور 5 گرم زردچوبه را با 20 سی سی شیر مخلوط کرده تا خمیری یکنواخت و نرم به دست آید. سپس محل مورد نظر را با خمیر حاصل به صورت دورانی ماساژ داده و پس از پوشاندن پوست با خمیر، نیم ساعت به آن استراحت دهید و سپس با آب ولرم بشوئید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر