ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیشینه باستانی جشن مهرگان ایرانیان


از دوره هخامنشیان جشن مهرگان رواج داشته است. تاریخ شناسان یونانی و رومی این جشن را به نام میترَکَنَه یا میتراکانا، یاد می کند. نام مهر در کتیبه داریوش در بیستون به نام باگیادی یا بغیادی و به معنای یاد خدا دیده شده است. ایرانیان باستان، یک روز مهر از مهر ماه را جشن می گرفتند. البته هم اکنون زرتشتیان این رسم زیبا را ادامه می دهند. به علت آنکه جنگ فریدون و کاوه آهنگر علیه ضحاک بوده است. و فریدون ضحاک را شکست داد. و گفته می شود که در جنگ فرشتگان به یاری فریدون شتافتند. در بین شاهان این رسم شد که در بالا پشت بام خانه، مردان شجاع در هنگام طلوع آفتاب می ایستادند و می گفتند ای فرشتگان بر زمین بیایید و بدان و بدی ها را سرکوب کنید. جشن مهرگان، جشن ستایش و نیایش مهر و میترا است. که در شاهنامه فردوسی اثری از آن دیده می شود.


به روز خجسته سر مهر ماه/ به سر بر نهاد آن کیانی کلاه


زمانه بی اندوه گشت از بدی/ گرفتند هرکس ره بخردی

 

پیشینه باستانی جشن مهرگان ایرانیان


و بعضی مهرگان را بالاتر از نوروز می دانند. در کتاب مجمع التواریخ نوشته شده است که مهرگان و نوروز دارای موهبت و برکات زیادی است و هر حاجتی و دعایی را مستجاب می کنند. در کتاب فرهنگ برهان قاطع آمده است که در این روز فرشتگان به کاوه آهنگر کمک کردند و فریدون بر تخت شاهی نشست و ضحاک را بر بالای کوهی بردند و به کوه بستند و مردم جشنی بزرگ گرفتند و عید به پا کردند. و پادشاهان و حاکمان به مردم عادی برای معیشت زندگی شان، پیشکش هایی تقدیم کردند. آنطور که از معنای مهرگان بر می آید، محبت کردن پیوسته معنا می شود و در نتیجه به این نام نامیده می شود و می گویند که اردشیر بابکان در این روز تاجی از طرح خورشید بر وسط آن بر سر نهاد. و بقیه شاهان در این روز سال همین کار را انجام می دادند.

 

پیشینه باستانی جشن مهرگان ایرانیان


پزشک اردشیر دوم پادشاه هخامنشی می گوید: در این جشن مردم لباس های ارغوانی رنگ به تن می کنند و به جشن و رقص و نوشیدن می پردازند و کارت تبریکی خوشبو که در پارچه ای پیچیده شده و به همراه می آوردند تا به همدیگر به عنوان تبریک کادو دهند.
آنگونه از منابع شعرهای حافظ و فردوسی پیدا است:
سفره ای پهن می کردند که میوه هایی مانند سنجد، انگور، انار، سیب، به، ترنج، انجیر، بادام، پسته، فندق، گردو، زالزالک، ازگیل، خرما، خرمالو و تخمه و نخودچی بو داده وجود داشت و با گل هایی به اسم گل شگفته و جام شمعدانی سفره را زینت می دانند. شیرینی و خوردنی های محلی در آن می گذاشتند. و در جام های شمعدانی ( اسپند، زعفران، عنبر) می سوزاندند تا بوی خوش حاصل شود.

 

پیشینه باستانی جشن مهرگان ایرانیان


دکتر بهرام فره وشی جشن خانوادگی مهرگان را در یزد و کرمان یاد آور می شود که برای ایزد مهر و ستایش او گوسفند قربانی می کنند. تا 30 سال پیش زرتشتیان کرمان در این روز مرغی را کشته و شکمش را از حبوبات و الو به عنوان یاد و خاطرات مردگان درست می کردند. فیثاغورث در کتاب سفرنامه خود گفته است که، در غار تاریکی که چشمه آبی در آن بود و نقاشی صورت فلکی در آن کشیده شده بود. پرستشگران میترا، با مراسمی که انجام می دادند و جشن می گرفتند. نانی می خوردند و نوشیدنی می نوشیدند.

 

پیشینه باستانی جشن مهرگان ایرانیان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مسجد ایرانیان در هند

شهر باستانی پرگا آنتالیا

شهر باستانی الیمپوس آنتالیا

مرکز خرید ایرانیان پاتایا تایلند

مردم شناسی ایرانیان باستان

پیشینه ی باستانی نوروز ایرانیان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد