پیشینه تاریخی نام شهر بیرجند


شهر بیرجند از استان های استان خراسان می باشد. از گذشته تا به امروز، بیرجند با نام های مختلفی خوانده می شده که در زیر، چند نمونه ی آن آورده شده است.
بَرجن، بَرگان، بَرجند، برکَند، برگَند، بیرجند، بیرگند، پیرچند، قوهستان، قُهستان، کوهستان، کُهستان.
اولین نام های بیرجند، کهستان، کوهستان بوده که به عربی تغییریافته آن قهستان بوده است ( به معنای زمینی دارای کوه)

 

پیشینه تاریخی نام شهر بیرجند


به علت موقعیت جغرافیایی و طبیعی و وجود کوه های پراکنده، به آن جا کهستان می گفتند و عرب ها آن را قهستان می نامیدند. در کتاب المشترک، اثر یاقوت حموی، واژه ی قوهستان دیده می شود. قوهستان به معنای کوه بوده است و بیشتر مناطق کشور ایران دارای کوهستان است و کمتر جایی بدین گونه داراری کوه های فراوان می باشد. در جایی دیگر گفته شده است که کلمه بیرجند، برگند، یا برکند بوده است و عربی یافته آن بَرجند می باشد. که به دو قسمت بر و گند تقسیم شده است. بر به معنای نیم و گند به معنای شهر می باشد و برگند و بیرجند در معنای آن نصف شهر است چون آن شهر بسیار کوچک بوده است برجند می نامیدند.
به مرور زمان واژه ی برگند به بیرجند و برجند تغییر یافت. در کتاب فرهنگ برهان قاطع که نویسنده آن محمد حسین بن خلف تبریزی است می گوید: اساس نام شهر بیرگند بوده که به بیرجند تغییر یافته است. اولین کسی که اسم بیرجند را ذکر کرده است، یاقوت حموی بوده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر بیرجند

زیباترین شهر که در اطراف قهستان می باشد، بیرجند نام دارد. عده ای می گویند که نام اصلی آن برجن بوده که به نام برگان تغییر یافته و زمانی که عرب ها به ایران آمدند نام آن برجان و بعد برجن شد. پس برگان به دو قسمت تقسیم می شود. بر در معنا نصف و گان در معنای آن مکان می باشد. برگان، برجان، برجن، در معنا یعنی نصف شهر است. و کلمات بیرجند و بیرگند از دو قسمت بی در عربی به معنای چاه و گند و جند به معنای مکان و شهر می باشد. بدین ترتیب معنای آن شهری است که چاه آب دارد. حمد الله مستوفی هم از بیرجند اینگونه یاد می کند: بیرجند، شهری است که در آن زعفران یافت می شود و باغ های انگور و میوه های خوش طعم دارد. و شاعری به نام نزاری، در آن جا زندگی می کند. در دوران اسماعیلیه، بیرجند از اهمیت سیاسی و نظامی و بازرگانی برخوردار بوده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر بیرجند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

شهر جرموک ارمنستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

شهر سیقناقی گرجستان

شهر سوخته بانکوک تایلند

بازار شهر چین کیش

شهر باستانی پرگا آنتالیا