چاقی و عوامل موثر در آن

چاق شدن یکی از عوامل مستعد کننده برای بیماری های متعدد است. مشکلات قلبی عروقی، مشکلات اسکلتی، کاهش توانایی، افزایش احتمال سکته ی مغزی و ... مواردی هستند که به طور مستقیم با افزایش وزن در ارتباط هستند. به طور کلی کسانی که BMI آن ها بیش از 25 باشد اضافه وزن دارند و BMI بالاتر از 30 به معنای چاقی است. نحوه ی محاسبه BMI به این شکل است که باید وزن (بر حسب کیلوگرم) را تقسیم بر قد (بر حسب متر) به توان دو کرد. برای مثال دختری با قد 159 سانتی متر و وزن 56 کیلوگرم BMI برابر با 22.21 دارد و در بازه ی معمولی قرار دارد.


(BMI= 56 ÷ (1.59*1.59

 

چاقی و عوامل موثر در آن

به همین ترتیب با یک فرمول ساده می توان متوجه شد آیا اضافه وزن و چاقی داریم یا خیر. همچنین پایین تر بودن BMI یا body mass index از عدد 20 نشانه ی لاغر بودن است.
چاقی تحت تاثیر عوامل مختلفی است. از ژنتیک گرفته تا میزان فعالیت، نوع خوراک، میزان خوراک و حتی شرایط روانی. گاهی تشخیص دیر رس کیست های گوارشی که موجب افزایش وزن حتی تا میزان 10 کیلوگرم می شوند با چاقی اشتباه گرفته می شود. برای همین امر است که در شک به چاقی پیش از درمان خانگی باید به پزشک مراجعه کرد تا علت آن تشخیص داده شود. باید توجه کرد این فرمول برای افراد بالغ است و برای کودکان کاربرد ندارد و باید کودک توسط نمودارهای رشدی که از بدو تولد دارد مورد سنجش قرار بگیرد.

 

چاقی و عوامل موثر در آن
در ادامه برخی از عوامل موثر در چاقی را با هم بررسی خواهیم کرد.
ژنتیک: ژنتیک جزو مهم ترین عوامل چاقی است. هورمون ها و دستگاه گوارش این افراد نه تنها موجب پر خوری که موجب عدم دفع مواد غیر ضروری برای بدن و در نتیجه چاقی می شود. مبارزه با چاقی ژنتیک به مراتب سخت تر از دیگر انواع آن است و بهتر است پیش از بزرگ شدن فرد و از دوران کودکی صورت بگیرد. والدین در صورت وجود چاقی ارثی در بین خانواده خود باید از دادن غذاهای چاق کننده به کودک خودداری کنند و تا حد امکان وی را به فعالیت تشویق کنند. در صورت عدم رعایت نکات پیشگیری و چاق شدن کودک سلول های زیاد چربی ساخته می شوند که در هنگام رژیم لاغری تنها کوچک تر می شوند اما از بین نمی روند و با اندکی نا پرهیزی دوباره مولکول های چربی را به خود جذب می کنند.

 

چاقی و عوامل موثر در آن
عادت به پر خوری: در برخی خانواده ها پر خوری نوعی رسم جا افتاده شده است و از دوران کودکی به فرزندان خود این مسئله را الغا می کنند. کم کم این مسئله عادت خود کودک هم شده و روند معیوب پ رخوری و افزایش اشتها در او رخ می دهد. نه تنها کودک که والدین و خانواده ی وی باید با استفاده از جدول های کالری غذایی میزان دریافتی کالری خود را تنظیم کنند تا دچار چاقی نشوند. به خصوص که در افراد بدون زمینه ی ژنتیک که دچار چاقی می شوند خطرات بروز سکته قلبی و مغزی بیشتر است.

 

چاقی و عوامل موثر در آن
عدم تحرک: عدم تحرک به عنوان مهم ترین عامل اکتسابی چاقی شناخته می شود. مهم ترین درمان کاهش وزن هم داشتن تحرک است. اما نکته ی مهم این است که اگر افراد از کودکی و جوانی و جهت پیشگیری به ورزش روی آورند بسیار بهتر و موثر تر از زمانی است که ورزش به عنوان درمان چاقی ایشان باشد. ورزش های هوازی مانند دویدن و شنا یا حتی حداقل سی دقیقه پیاده روی روزانه موجب می شود افراد دچار چاقی و عوارض آن نشوند.

 

چاقی و عوامل موثر در آن
پر خوری عصبی: گاهی به طور نادر افراد هیچ یک از موارد فوق را ندارند اما در تنش های عصبی مانند اضطراب یا افسردگی به خوردن زیاد و بدون کنترل روی می آورند. بولمیا که اصطلاحی برای این اختلال است با رعایت رژیم غذایی یا ورزش برطرف نمی شود و بایستی به روانپزشک برای رفع اختلال روانی مراجعه کرد. اگر مشاهده کردید پر خوری شما یا اطرافیان بدون توقف و حتی در موارد سیری به شکل سیری ناپذیر و همراهی با اضطراب یا افسردگی است حتما به روان پزشک مراجعه کنید. این اختلال می تواند تا مرز آسیب معده و خفگی پیش رود.

 

چاقی و عوامل موثر در آن
غذای ناسالم: برخلاف نظر عامه چاقی بیماری پول دارها نیست. در بیشتر موارد چاقی بیماری افرادی است که غذای ناسالم مانند فست فودها، غذاهای پر چرب، چربی های ناسالم، مواد تراریخته و... استفاده می کنند. ممکن است فرد چاق هیچ یک از موارد فوق را نداشته باشد اما تنها به علت اعتیادش به فست فود دچار چاقی شود. استفاده از نگهدارنده ها و روغن های پالم و چربی های حیوانی عواملی هستند که حتی در صورت حجم پایین غذا و داشتن تحرک موجب چاقی می شوند. دقت در انتخاب مواد غذایی و استفاده از محصولات ارگانیک باید همیشه مد نظر باشد.

 

چاقی و عوامل موثر در آن

چاقی و عوامل موثر در آن

چاقی و عوامل موثر در آن

چاقی و عوامل موثر در آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد