چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن درامد متوسط جزو کشور های در حال توسعه می باشد. ایران به علت زیر ساخت های نا درست در قرن بیستم، با تلفات جانی زیادی که در زلزله داشته رتبه چهارم را از لحاظ تلفات بین دیگر کشور ها را داشته است. علاوه بر این کشور ایران دارای مشکلات زیادی همچون بهداشت، آلودگی هوا در شهر های بزرگ، بی آبی و غیره بوده است.
حال، نانو تکنولوژی علمی است که می توان مقابل تمام این مشکلات تحول ایجاد کند. نانو تکنولوژی کاربرد های زیادی در حوزه دارو، بهداشت، زلزله، درمان بیماری ها، غذا، محیط زیست، الکترونیک، کامپیوتر، کشاورزی، هوا و فضا و بیو تکنولوژی و غیره دارد. با این که فناوری نانو در اوایل راه اش است، اما می تواند با شکست سنت ها و محصولات قدیمی موجب ارتقا و بهبود مواد و محصولات شود.
همان طور که می دانیم کشور ما با چالش های بسیاری روبرو است. وظیفه ما این است که این چالش ها را شناسایی کرده و با توجه به تغییرات با آن ها مقابله کند. یکی از این چالش ها زلزله است که در ادامه در مورد آن صحبت می کنیم.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


زلزله


بررسی وضعیت ایران در زمینه ی زلزله:


از قرن بیستم تا به الان ایران 89 زلزله را تجربه کرده که جان 122 هزار هم وطنمان را گرفته است. البته زلزله های اخیر در کشور ایران در این جامعه آماری لحاظ نشده است. این زلزله ها مخارج زیادی را هم ( در حدود یک دهم تولید نا خالصی ) به ایران تحمیل کرده است که این میزان مخارج در دیگر کشور ها بسیار پایین تر از مقدار گفته شده است. پس از زلزله بم تمام مسئولان عزم خود را جزم کردند تا با این چالش مقابله کنند. ولی در عمل هنوز هم تکرار این وقایع فجیع مثل بم و غیره را مشاهده می کنیم. حال اگر زلزله هایی مثل بم، کرمانشاه یا غیره را در کلان شهر هایی مثل تهران و مشهد و اصفهان مشاهده کنیم، تصور کنید چه فاجعه ای پیش می آید.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


آسیب شناسی زلزله در تهران:


در سال 1999 شهرداری از موسسه جایکای ژاپن در خواست کرد که مطالعات آسیب شناسی تهران را انجام دهد. تهران در مدت زمان 5 سال توسط این موسسه بررسی شد. طبق این مطالعه ها بین هشتاد تا صد سال طول می کشد که ترمیم شود ولی می توان با انجام برنامه هایی خسارات وارده را تا 30 در صد کاهش داد. هم چنین طبق اظهار نظر های کارشناسان 3 گسل فعال در شهر تهران وجود دارد که گسل شهر ری با وجود کوتاه تر بودن و بزرگی کمتر نسبت دو گسل دیگر ( به علت قرار داشتن در بافت قدیمی و محدوده ی جنوبی ) خسارات بیشتری را وارد می کند. حال برای جلوگیری از همچین فاجعه ی انسانی نیازمند مدیریت مناسب داشتن علم جدیدی به نام نانو تکنولوژی هستیم.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها

 

کاربرد های نانو تکنولوژی در زلزله:


1- بهبود مقاومت بتن: بر اساس تحقیقات و مطالعه های انجام شده در چین، می توان با استفاده از نانو ذره هایی مثل ( نانو ذرات سیلیکا و نانو ذرات آهن ) اثر مقاومت فشاری و خمشی ملات سیمان را نسبت به ملات معمولی آن افزایش داد. با استفاده از این نانو ذره ها می توان زین پس شاهد مقاومت یکپارچه بتن و ساختمان در مقابل زلزله بود.


2- ساختمان های سبک و مقاوم در مقابل کشش توسط نانو لوله ها: نانو لوله های کربنی از مقاوم ترین مواد شناخته شده روی زمین هستند. چون چگالی کربن از فولاد و آلومینیوم کمتر است، پس سبک تر است و مقاومت فشاری و کششی ساختمان را بالا می برد. از این فناوری می توان در برج های بلند استفاده کرد که به علت مقاومت بیشتر و وزن کمتر، مقاومت سازه را در مقابل نیرو های وارده بیش تر می کند.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها


3- سازه های خود تعمیر شونده با به کار گیری پلمیر های خود ساخته: مطالعه ها در زمینه ی پلیمر های خود ساخته نشان می دهد که اگر گارد ریل ها دچار آسیب شوند، خود توانا به تعمیر قسمت های آسیب دیده هستند. حتی آسفالت ها و روسازی های بتنی هم که در آزمایشگاه توسط دست بشر ساخته می شوند، دارای همین امکان هستند و می توانند خودشان را به راحتی تعمیر کنند. در وقوع زلزله، این فناوری در صورت نهایی شدن، می توان مورد استفاده قرار بگیرد. تصور کنید زلزله ای رخ می دهد و شهر دچار آسیب شده و تمام آسفالت ها، گارد ریل های بتنی، روسازی بتنی و غیره دچار آسیب شدند؛ به جای صرف هزینه و وقت و استفاده از افراد برای تعمیر کردن آن، تمام سازه های نام برده توسط خودشان تعمیر شوند. امیدواریم در آینده ای نه چندان دور از این فناوری در ساخت پل ها و بزرگ راه ها استفاده شود.

 

چالش های روبروی کشور و نقش نانو تکنولوژی در حل و توسعه ی آن ها

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

صفحه پکیج ها

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر