چرا به کالری احتیاج داریم

چرا به کالری احتیاج داریم
برای تأمین اعمال حیاتی مانند تنفس، گردش خون، حرکات عضلانی و انجام فعالیت های روزانه به انرژی نیاز داریم. نیاز بدن به انرژی عبارت است از مقدار کالری مورد نیاز برای انجام هر نوع کاری به اضافه کالری مورد نیاز برای سوخت و ساز پایه یا متابولیسم. انرژی نتیجه سوخت و ساز (متابولیسم) مواد مغذی در بدن است که واحد اندازه گیری آن کیلو کالری (۱۰۰۰کالری) می باشد.
مقدار کالری لازم برای ما بستگی به خود ما و شیوه‌ی زندگی مان دارد. بر اساس شیوه زندگی  و چیزهای دیگر وقتی در دهه‌ی سوم زندگیتان هستید، روزانه بین ۲۲۰۰ یا ۳۰۰۰ کالری احتیاج دارید. جنسیت هم یکی از عوامل دیگر است. مردها معمولا حجم عضلات بیشتری در بدن خود دارند و در نتیجه به طور متوسط به کالری بیشتری احتیاج دارند.
حقایق کوتاه راجع به میزان کالری که مصرف می کنیم

چرا به کالری احتیاج داریم
- کالری توصیه شده بسته به سن، سایز، وزن و جنس، شیوه زندگی  و سلامتی کلی بدن متفاوت است.
- میزان کالری توصیه شده روزانه برای زنان 2000 و برای  مردان 2500 است.
- خوردن یک صبحانه ی کامل می تواند و کاهش و حفظ وزن بسیار کمک کننده یاشد.
- مغز از حدود 20 درصد انرژی در بدن انسان، استفاده می کند.
- یک میان وعده 500 کالری حاوی سبزیجات و میوه بسیار مفید تر از یک میان وعده 500 کالری شامل پفک یا چیپس است. با افزایش پیدا کردن سن، سرعت متابولیک بدن کاهش می یاید. این مساله نیاز آنها را به انرژی کاهش می دهد. بین سن  25-19 سالکی  کالری توصیه شده، 2000  در روز ولی  در سنین بالاتر از 51 سال میزان کالری توصیه  شده 1600 است.
سوزاندن کالری

چرا به کالری احتیاج داریم
برای اینکه زنده بماند، احتیاج به انرژی دارد. حدود 20 درصد  انرژی مصرفی توسط مغز مورد استفاده قرار  می گیرد. باقی مانده ی آن انرژی پایه ای است که ما در زمان استراحت برای  گردش خون، هضم غذا و تنفس احتیاج داریم.
در محیط های سرد بدن ما به انرژی بیشتری برای  حفظ دمای  بدن احتیاج دارد و بدن فعالیت های متابولیسمی  را افزایش می دهد تا گرما تولید کند. در محیط های گرم ما به  انرژی کمتری نیاز داریم. ما هم چنین به انرژی مکانیکی برای ماهیچه ها نیاز داریم تا بتوانیم  آنها را حرکت دهیم. تنفس سلولی فرآیند متابولیسمی است که سلول ها با استفاده از  واکنش اکسیژن با گلوکز و تولید  دی اکسید کربن انرژی بدست  می آورند. میزان انرژی که از تنفس به انرژی  فیزیکی و یا مکانیکی تبدیل  می شود، بستگی به نوع مواد غذایی مصرف شده، دارد.
متخصصان در این رابطه، به زنان باردار توصیه می کنند حتما مراقب وزنشان در طول دوره بارداری باشند. آنها توصیه میکنند که در شش ماه اول بارداری انرژی دریافتی روزانه مادران از مقدار 1940 کالری تجاوز نکند ولی در سه ماهه پایانی میتوانند 200 کالری در روز بیش از این مقدار به دست بیاورند که میتوان آن را به میزان دو قطعه نان تست و کره در نظر گرفت.
مطالعات صورت گرفته نشان داده است زنانی که بیش از میزان توصیه شده، در طول دوره بارداری وزن اضافه کرده‌اند، علاوه بر آن که زایمان سخت‌تری داشته اند، طی 16 سال بعد از آن تقریبا سه برابر بیشتر از سایرین با چاقی و بیماری های ناشی از آن درگیر بوده‌اند.
میزان کالری مورد نیاز مردان و زنان

چرا به کالری احتیاج داریم
زنان انرژی کم‌تری برای فعالیت‌های غیرارادی نیاز دارند چرا که تعداد عضلات آنان کمتر از مردان است. انرژی پایه مورد نیاز خانم‌ها کمتر از آقایان است چرا که تعداد عضلات زنان نسبت به مردان کمتر است و برای تامین انرژی مورد نیاز فعالیت‌های غیرارادی احتیاج به سوخت کمتری دارند. بر مبنای محاسباتی که انجام شده، هر زن به ازای هر کیلو وزن خود 0/9 کالری و هر مرد به ازای هر کیلو وزن، یک کالری برای تامین انرژی پایه نیاز دارد که این در افراد به نوع فعالیت و میزان مصرف انرژی روزانه بستگی دارد و بین افراد متفاوت است. به طور معمول زنان به2000 و مردان به 2500 کالری در روز برای فعالیت‌های عادی و روزانه نیاز دارند که باید با استفاده از منابع درست مغذی‌ها تامین شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

تلاش فیزیکدان ها برای انجام آزمایشی غیرممکن تبدیل نور به ماد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر