چرا خون دماغ می شویم؟

چرا خون دماغ می شویم؟
خون‌دماغ از بیماری‌های مهم بینی است اما بیشتر از اینکه خطرناک باشد آزاردهنده است.
چرا خونریزی از بینی اتفاق می‌افتد و سایر اجزای صورت مثل گوش دچار خونریزی نمی‌شوند؟
بینی وظیفه گرم و مرطوب کردن هوای تنفسی است. به همین دلیل است که عروق خونی داخل بینی به مخاط‌ها بسیار نزدیک هستند. اگر بینی دچار خشکی شود یا مدام بینی تان را دستکاری کنید ممکن است دچار خون ریزی خفیف  شوید. هرچند خون ریزی بینی را باید جدی گرفت اما در اغلب موارد نشانه یک بیماری خطرناک نیست. البته ممکن است دلیل خون ریزی، تومورها، اختلالات انعقادی و داروهای ضدانعقاد خون باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند دلیل خون دماغ شدن بیماری هایی نظیر سرطان خون و یا تومور است و به همین دلیل وحشت آن ها را فرا می گیرد اما این موضوع بسیار نادر است و ۹۹ درصد از علل خون‌ دماغ ارتباطی با سرطان و مشکلات انعقادی خون ندارند.
آیا آفتاب باعث خون‌دماغ می‌شود؟

چرا خون دماغ می شویم؟
قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرمای شدید هم ممکن است باعث خون ریزی بینی شود، زیرا در این حالت درجه حرارت بینی افزایش پیدا می‌کند و مخاط آن خشک می‌شود. مصرف مواد مخدر از طریق بینی نیز عروق بینی را شکننده می‌کند؛ طوری‌که با کوچک‌‌ترین دستکاری، فرد خون‌ دماغ می‌شود.
سینوزیت باعث خون ‌دماغ نمی‌شود اما افرادی که سینوزیت دارند ممکن است خلط خونی داشته باشند. خلط خونی نیز همیشه نشانه خون‌دماغ نیست و می‌تواند از علائم سینوزیت باشد.
هنگام خون ریزی بینی چکار کنیم؟

چرا خون دماغ می شویم؟
ساده‌ترین راه این است که مقداری یخ را در کیسه یا پارچه قرار دهید و روی پیشانی بگذارید. هنگامی که دچار خون ریزی بینی می شوید، باید قسمت قدام بینی را با دست و انگشت فشار دهید و دو تا سه دقیقه نگه دارید. در این وضعیت نباید سر خود را عقب بگیرید زیرا این کار بیشتر باعث می‌شود که خون داخل حلق بریزد و وارد معده شود. در خیلی از موارد خونریزی با گرفتن بینی بند می‌آید در غیر این صورت باید در حالت نیمه نشسته قرار بگیرید و روی صورت‌تان یخ بگذارید. نوشیدن مایعات زیاد، استفاده از اسپری بینی نمک‌دار، استفاده از کرم چرب‌کننده برای داخل بینی از جمله توصیه‌های لازم برای خون‌ریزی بینی است.
اگر باز هم خونریزی بند نیامد، به پزشک مراجعه کنید. در این موارد پزشک محل خونریزی را شناسایی می‌کند و در صورت امکان از کوتر یا روش سوزاندن استفاده می‌کند. منظور از کوتر استفاده از وسیله گرم برای سوزاندن رگ نیست بلکه منظور به کار بردن مواد شیمیایی برای بستن سر رگ است. اگر هم سوزاندن قابل انجام نباشد پزشک در ناحیه خونریزی تامپون یا باند آغشته به پماد آنتی‌بیوتیک قرار می‌دهد. این پانسمان باید سه تا پنج روز داخل بینی باقی بماند و بعد خارج شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ روسیه

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند