چرا دوتایی می بینم؟

چرا دوتایی می بینم؟
دوبینی موقت می تواند به دلایل مختلف رخ می دهد، مثلا خوردن مشروب  یا خستگی بیش از حد می تواند باعث دو بینی شود. این  دو بینی کوتاه مدت باعث نگرانی نمی شود. دو بینی، یعنی  یک فرد یک شی را بعنوان  دو تصویر مجزا می بیند. دوبینی می تواند عمودی (تصاویر یکی بالای دیگری) یا افقی (عکس در کنار یکدیگر) باشد.  شرایط بهداشتی متعدد می تواند  منجر به دوبینی شود
افرادی که دچار دوبینی هستند چیزها را به صورت دو تصویر می‌بینند. این تصاویر از هم جدا هستند اما اغلب وضوح خوبی دارند. بروز دوبینی می‌تواند علل زیادی داشته باشد و معمولاً وقتی که یک چشم را می‌بندیم این دوبینی از بین می‌رود. اگر شما دچار دوبینی شده‌اید باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است علت ایجاد آن، یک بیماری زمینه‌ای خطرناک باشد.
دوبینی طولانی مدت دلایل دیگی دارد شامل:

چرا دوتایی می بینم؟
- سکته: آسیب به سر، تومورهای مغزی، تورم مغز، آسیب به مغز و سایر شرایط مشابه می تواند باعث دوبینی شود.
- ناهنجاری های قرنیه: کراتوکونوس(قوز قرنیه) باعث دو بینی می شود. بعضی از این دو بینی ها زمانی که شما  لنز تماسی استفاده می کنید یا از قطره های خشکی چشم  مصرف می کنید، کاهش می یابد.
- خشکی چشم: خشکی چشم شدید باعث می شود اشک ناکافی و بی کیفیت شود و در نتیجه دو بینی ایجاد می کند.
- جراحی های لیزری چشم: اگر شما لیزیک، پی آرکی یا هر جراحی دیگری انجام داده اید، این احتمال وجود دارد که  دچار دو بینی شوید. این دو بینی به علت تغییرات سطح قرنیه است. ناهنجاری های به وجود آمده از تغییرات، سبب دو بینی می شود. این مشکل معمولا در ظرف دو، سه هفته یا چند ماه کاهش می یابد و برطرف می شود.
- آب مروارید: آب مروارید هم باعث دو بینی می شود ولی این دو بینی تنها در یک چشم اتفاق می افتد. آب مروارید، کدر شدن لنز طبیعی چشم است که جایگاه آن پشت  مردمک است. کدر شدن این لنز سبب پخش شدن پرتو های نوری  می شود.
- فلج عصب مغزی: دو بینی می تواند به علت فلج شدن یا از  دست دادن هماهنگی یک یا چند عضله باشد که  موقعیت چشم ها را  کنترل می کند. بسیاری از موارد فلج عصب مغزی بدون درمان  بهبود می یابد اما بعضی  افراد نیاز به ویژن تراپی یا جراحی دارند  تا دو بینی آنها درمان شود.
نحوه تشخیص دوبینی

چرا دوتایی می بینم؟
پزشک ممکن است از شما بخواهد که در هر بار یکی از چشم‌هایتان را ببندید تا ببینید که آیا دوبینی از بین می‌رود یا خیر. همچنین ممکن است از شما بپرسد که آیا دو تصویر ایجاد شده در کنار هم هستند و یا روی دیگر می‌افتند. پزشک احتمالاً نحوه حرکت چشم‌ها را بررسی می‌کند تا ببیند آیا ضعف یا فلج عضلات چشم وجود دارند. همچنین آزمایشهای ویژه بینایی را برای شناسایی ضعف حرکات چشم انجام می‌دهد. اگر دوبینی به طور ناگهانی ایجاد شده باشد و یا اگر هیچ علت مشخصی یافت نشود، ممکن است اقدام به گرفتن سی‌تی‌اسکن و یا ام آر آی شود تا هرگونه ناهنجاری در کاسه چشم و یا مغز مشخص گردد. همچنین یک معاینه عصبی انجام خواهد شد. وقتی بیمار چشمش تار می‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه‌ای که تار می دید شفاف شد او مشکل عیوب انکساری دارد و با تجویز عینک يا اعمال جراحی مشکل او حل می شود.
نحوه درمان دوبینی

چرا دوتایی می بینم؟
درمان دوبینی بستگی به علت زمینه‌ای ایجاد آن دارد. یکی اختلال جدی مثل وجود یک آنوریسم ممکن است نیازی به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. دوبینی‌ای که بر اثر مرض قند (دیابت) ایجاد شده باشد معمولاً بعد از مدتی از بین می‌رود. در غیر این صورت ممکن است پزشک به شما توصیه نماید که مدتی روی یک چشم‌تان پارچه‌ای قرار داده تا از ایجاد دو تصویر جلوگیری نمایید. اگر دوبینی به مدت زیادی باقی بماند ممکن است نیاز به عمل جراحی برای تنظیم عضلات چشم وجود داشته باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر