چرا مردمک چشم های شما کوچکتر شده است؟ - 3.0 out of 5 based on 1 vote

چرا مردمک چشم های شما کوچکتر شده است؟

دایره ی سیاهی که در مرکز چشم شما قرار دارد مردمک نامیده می شود که در طی روزها سایز آن تغییر میکند. زمانی که شما در شرایطی با نور کم قرار دارید، مردمک برای دریافت نور بیشتر، گشاد می شود و زمانی که نور زیادی وجود داشته باشد، مردمک کوچکتر می شود تا از چشم محافظت کند. کوچکتر شدن مردمک میوز نامیده می شود. اگر زمانی که در نور کم هستید هم چنان مردمک تان میوز(کوچک) باقی بماند، نشان دهنده ی وجود مشکلی در چشم شماست. این شرایط میوز طبیعی نامیده می شود که می تواند در یک چشم یا هر دو رخ دهد.

 

چرا مردمک چشم های شما کوچکتر شده است؟

علت میوز غیر طبیعی (کوچک شدن مردمک در شرایط کم نور )

- سن: برای نوزاد تازه متولد شده تا دو هفته اول مردمک میوز طبیعی است و به علت محافظت از چشم های نوزاد در شرایط نور شدید است. با افزایش سن نیز مردمکها تمایل دارند کوچکتر شوند، به علت اینکه ماهیچه هایی که مردمک را کنترل می کنند، ضعیف می شوند و برای باز کردن مردمک دچار مشکل می شوند به همین دلیل دید شب کاهش می یابد.

- ژن ها: میکروکوریا یا میوز مادرزادی شرایطی است که شما بدون ماهیچه های کنترل کننده مردمک دنیا می آیید یا اینکه این ماهیچه ها به طور کامل شکل نگرفته اند. این مشکل می تواند از پدر یا مادرتان به شما ارث رسیده باشد. میوز مادرزادی باعث نزدیک بینی و مشکل در دیدن اشیا در فاصله دور می شود. هم چنین می تواند باعث به وجود امدن آب سیاه شود که نشان دهنده وجود فشار بالا درون کره چشم شماست.

- التهاب: تورم درون چشم باعث می شود مردمک ها برای بزرگتر شدن دچار سختی شوند. شرایطی به نام التهاب یووآ (تورم عنبیه یا بخش رنگی چشم ) و بافت اطراف آن که می تواند باعث میوز غیر طبیعی شود.

عوارض جانبی داروها:

اضطراب خاص با اسپاسم عضلاتی یا داروهای تشنج مانند دیازپام (والیوم )یا انتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین می تواند مردمک را تنگ تر کنند.

سندرم هورنر:

این شرایط نادر در واقع برروی مسیر مغز یا یک سمت صورت شما تاثیر می گذارد. در سندروم هورنر که مردمک کوچکتر از دیگری خواهد بود. سندروم هورنر از والدین به ارث می رسد و بعد از آسیب گردن یا جراحی های گردن رخ می دهد. هم چنین اگر سینه، گردن یا مغز شما به درستی شکل نگرفته باشد می تواند دچار سندروم هورنر شوید. گاهی در کودکان سندروم هورنر می تواند نشان دهنده نوعی سرطان به نام نوروبلاستوما و یا توموری در یکی از بخش های بدنشان می شود.

علایم سندروم هورنر:

افتادن پلک بالایی، بالا رفتن پلک پایینی، چشمی که مردمک تنگ تر دارد، عنبیه روشن تری دارد. سمتی از صورت که مردمک تنگ تر دارد، کمتر عرق می کند.

درمان:

براساس علتی که باعث میوز شدن مردمک شما شده است، درمان های متفاوتی تجویز خواهد شد. مثلا در صورتی که به علت التهاب، مردمک شما تنگ تر شده باشد، برای شما قطره های گشادی مردمک تجویز خواهد شد تا مردمک شما را گشاد تر کند. اگر علت میوز مردمک شما ابتلا به سندروم هورنر باشد، احتمالا لازم است چندین آزمایش انجام دهید تا مشخص شود بهترین درمان برای شما چیست. امکان دارد که برای حل مشکل عروق یا مغز شما نیاز به انجام جراحی باشد.

 

چرا مردمک چشم های شما کوچکتر شده است؟

چرا مردمک چشم های شما کوچکتر شده است؟

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر