چرا نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند

شیر مادر بهترین گزینه برای تغذیه نوزاد است، ترکیبات آن با هر کودکی هماهنگ است و تمام مواد مغذی مورد نیاز نوزاد را تا سن 4 تا 6 ماهگی دارد. شیر مادر می تواند ار بروز برخی بیماری ها از جمله اسهال، آسم سرماخوردگی، اگزما و آلرژی در کودک جلوگیری کند. هم چنین هنگام شیر دادن، رابطه ای که میان مادر و کودک برقرار می شود، تماس بدنی، چشمی نوزاد و مادر و هم چنین گوش دادن نوزاد به ضربان قلب و تنفس مادر می تواند ارامش عجیبی به وجود می اورد. بنابراین همیشه کافی نبودن شیر مادر نمی تواند دلیلی برای تغذیه نوزاد با شیر خشک باشد و نباید به همین راحتی فواید شیر مادر را نادیده گرفت و کودک را از مزایای آن محروم کرد. شیر خشک معمولا از شیر گاو یا منبع گیاهی و سویا تهیه می شوند. برای تهیه آن تغییرات زیادی روی پروتیین های شیر، کربوهیدرات، چربی و املاح معدنی انجام می شود و به آن ویتامین های ضروری و املاح اضافی افزوده می شود.

 

چرا نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند

آغور

در روز های اول تولد، شیری به نام کلسترول یا آغور ترشح می شود که ابکی و کم رنگ است. غلظت پروتیین آن بسیار بالا است که برای رشد سریع نوزاد در روزهای اول ضروری است. به مرور شیر مادر به حالت کامل تبدیل شده که چربی آن بیشتر می شود و در این زمان کودک با انرژی ای که از چربی شیر به دست می اورد به سرعت وزن اضافه می کند. زنانی که نخستین زایمانشان را تجربه کرده اند، معمولا در روز سوم پس از زایمان قبل از اینکه شیر خارج شود، دچار تراکم شیر در پستان ها می شوند، در این حالت پستان ها سفت و دردناک شده و درجه حرارت بدن مادر ممکن است افزایش یابد که بهترین درمان تقویت جریان شیر مادر است. در صورتی که تراکم شدید باشد به علت سفتی هاله پستان، شیرخوار ممکن است، نتواند نوک پستان را به دهان بگیرد. دوشیدن شیر به کمک شیردوش یا دست به تخلیه پستان کمک می کند.

چند راهکار برای افزایش شیر مادر:

- اجازه دهید نوزاد سینه‌تان را بمکد؛ حتی اگر می‌دانید شیرتان کافی نیست. زیرا مکیدن سینه سلول‌های عصبی را تحریک می‌کند و پیام افزایش شیر مادر را به مغز می‌فرستد.

- هنگام شیر دادن نوزاد را در موقعیتی نگه دارید که بتواند شیر را بمکد. شیر باید از پستان‌ها خارج شود تا دوباره بدن شیر تولید کند.

- در هر نوبت شیردهی، نوزاد باید از هر دو پستان شیر بنوشد.

- هنگام شیر دادن به نوزاد، با دستتان سینه را ماساژ دهید. این کار کمک می‌کند شیر خارج شود.

- هنگام شیر دادن آرام باشید و نفس‌های عمیق بکشید. با این کار شیر راحت‌تر به جریان می‌افتد.

- داشتن تغذیه کافی در دوران شیردهی، یکی از اصلی‌ترین راه های افزایش شیر مادر است. مادران در دوران شیردهی باید کالری بیشتری دریافت کنند تا بتوانند شیر کافی برای کودکشان فراهم کنند. سه وعده غذای اصلی حتما باید با دو میان وعده مغذی همراه باشد تا علاوه بر کالری، تمام ریز مغذی‌های مورد نیاز مادر تأمین شود. باید توجه داشت که نیاز مادران به کالری، املاح معدنی و ویتامین در دوران شیردهی متفاوت از دوران بارداری است. با داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم در دوره شیردهی شامل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و شیر گاو، علاوه بر پروتئین موادی مانند ویتامین D، کلسیم، امگا۳ و امگا۶ به بدن مادر می‌رسد. 

 

چرا نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند

تفاوت شیر گاو و شیر انسان

لاکتوز در شیر مادر بیشتر از شیر گاو است. چربی شیر مادر بیشتر از شیر گاو است ولی پروتیین شیر مادر یک سوم پروتیین شیر گاو است. استفاده از شیر طبیعی گاو خطراتی برای طفل ایجاد می کند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-سیستم گوارش طفل انسان، انزیم های کافی برای هضم مقدار زیادی پروتیین کازیین شیر گاو را ندارد.

- شیر مادر نسبت به شیر گاو سیستیین بیشتر و متیونین کمتری دارد، مقدار سیستیین بیشتر شیر مادر این مزیت را برای آن ایجاد می کند که PH ضعیف اسیدی معده طفل انسان، سریعا شیر به لخته هایی تبدیل می شود که قابلیت هضم راحت تری خواهد داشت.

- 70 درصد پروتیین شیر انسان پروتیین whey است که به صورت محلول است و 30 درصد آن کازیین است که در حضور اسید معده به صورت نامحلول است اما شیر گاو 18 درصد پروتیین whey است و 82 درصد پرتیین کازیین است. شیر خشک هایی که بر پایه پروتیین شیر طبیعی گاو تولید می شود، کیفیت کمتری نسبت به شیر خشک هایی که بر پایه پروتیین whey تولید می شود، دارد.

- از نظر املاح، شیر مادر نسبت به شیر گاو حاوی آهن کمتری است.

- نسبت کلسیم به فسفر شیر گاو 1.2است. این در حالتی است که در شیر مادر این نسبت 2.1 است.

- وجود ایمنوگلوبولین هایی(پادتن) که در شیر مادر نسبت به شیر گاو وجود دارد، بیشتر است.

 

چرا نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند

چرا نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

مجسمه مادر تفلیس گرجستان

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

8 قاعده در رابطه با تأثیر تغذیه بر سلامتی

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد