چرا کف دستانم عرق می کند

چرا کف دستانم عرق می کند
خیس شدن پوست ناشی از عرق معمولا نشان دهنده بیماری نیست.
علت عرق کردن کف دست:
عموما تشخیص علت زیاد عرق کردن برای افراد عادی ممکن نیست. شایع ترین و محتمل ترین علت این است که بدن آنها خیلی گرم است. عرق کردن بخشی از تنظیم سیستم گرمایی بدن است. پوست بیشترین منبع آب، بدن را داراست و گرما غدد عرق را فعال می کند و بیشتر مایعات به سطح می آیند. این مایعات باعث خشک شدن بدن می شوند و علاوه بر آن باعث خیس شدن بدن می شود. البته گاهی این مکانیسم درست کار نمی کند و حتی زمانیکه بدن فرد گرم نیست، بدن عرق می کند. شرایط پزشکی که می تواند باعث عرق کردن و چروک شدن پوست شود. کف دست بیش ترین میزان غدد را درون خود دارند به همین دلیل بیشتر از جاهای دیگر عرق می کند. فعالیت غدد کف دست بستگی به وراث دارد در بعضی اشخاص نیز فعالیت این غدد بسیار کم و در بعضی بسیار شدید است. فشارهای عصبی مستقیما روی عصب های بدن تاثیر می گذارند و در کف دست خودشان را با عرق کردن نشان می دهند. هیجانات و عوامل  روانی در تعریق کف دست نقش دارند و باعث دفع آب بدن می شوند.

چرا کف دستانم عرق می کند
پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید سبب عرق کردن بیش از حد می شود و زمانی رخ می دهد که بدن نیازی به خنک شدن ندارد. افراد دچار پر کاری تیروئیدی، در بعضی نواحی دچار عرق کردن می شوند. مثل کف دست، پاها، زیر بغل یا حتی بالای سر؛ این نواحی می تواند عرق کند در حالیکه بقیه نواحی بدن خشک است.
دوران یائسگی: گاهی افراد دوره ای از عرق کردن را در زمان یائسگی تجربه می کنند. این عرق کردن در شب اتفاق می افتد.
تب: بیماری یا عفونت می تواند باعث تب شود و تب اغلب منجر به عرق کردن می شود. تب جزئی از پاسخ ایمنی طبیعی بدن است و لزوما نشان دهنده ی وجود خطر نیست. زمانیکه بدن با عفونت مبارزه می کند، تب پایین می آید.
حمله قلبی: در موارد نادر، عرق سرد می تواند نشان دهنده ی حمله قلبی باشد.
دیگر علائم اصلی که می توانند اخطار دهنده باشند شامل:
- درد و ناراحتی در سینه
- درد و ناراحتی در بازوها، کمر، گردن،  فک و زیر معده
- کوتاهی تنفس
- حالت تهوع
- احساس سبک شدن سر و بی هوشی
محققان بر این باور هستند که تعریق زیاد از مواردی است که خیلی از افراد به آن اهمیت نمی دهند. بعضی از افراد این مشکل را برای ماهها، سالها و یا حتی دهه ها نادیده می گیرند. ولی اینکار کار درستی نیست. اول از همه این نادیده گرفتن، می تواند عواقبی جدی در پی داشته باشد. تعریق زیاد می تواند نشانه ی بیماری خطرناکی باشد، تشخیص به موقع بیماری به درمان بیماری کمک بزرگی می نماید. حتی اگر تعریق شدید ناشی از بیماری خاص و جدی نباشد، باز هم باید به متخصص مراجعه کنند. این تعریق زیاد می تواند باعث جدایی آنها از جامعه و خجالت زدگی و فاصله گرفتن از دیگران شود.
درمان هایی برای این مشکل وجود دارند که واقعا موثر هستند، این درمان ها بهبود قابل توجهی در زندگی شغلی، زندگی شخصی و اعتماد و عزت نفس شما دارد.
راههایی برای کنترل شدت عرق کردن وجود دارد که شامل:

چرا کف دستانم عرق می کند
•    ضدعرق ها:  اسپری ها، لوسیون ها و مام های ضدعرق که در داروخانه ها موجود هستند می توانند به شما کمک نمایند.
•    یونتوفورزیس: در این روش از جریان های کم الکتریکی برای غیرفعال کردن غدد عرق زا استفاده می شود.
•    داروها: بعضی از داروها غدد عرق زا را از تولید عرق باز می دارند.
•    بوتاکس:  تزریق بوتاکس، بطور موقت غدد عرق زا را غیرفعال می کند. این نوع درمان روشی تایید شده برای عرق زیر بغل می باشد.

چرا کف دستانم عرق می کند
•    جراحی:  یکی از راهها، قطع کردن یکی از اعصاب درون قفسه سینه بوده که محرک تعریق زیاد است. راه دیگر برداشتن تعدادی از غدد عرق زا میباشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد