چهار ماده که باعث کلسترول می شوند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

چهار ماده که باعث کلسترول می شوند

چهار ماده که باعث کلسترول می شوند

غذاهای گیاهی به عنوان غذایی مفید برای قلب شناخته شده اند. آیا ماده غذایی ویژه ای وجود دارد که سطح کلسترول را پایین آورده و این ارگان حیاتی را قوی و سالم نگهداررد؟ بله. مطالعات جدید توصیه می کنند در حقیقت چهار ماده غذایی اصلی وجود دارد که بسیار برای قلب مفید اند و فایده آنها در تحقیقات مختلف  اثبات شده است.
رژیم های غذای گیاهی برای سلامت قلب بسیار مفید اند. اما خوردن غذای گیاهی با چربی اشباع شده کم، بهترین روش برای کنترل کلسترول نیست. به جای آن می توانید از غذاهایی مصرف کنید که به عنوان کاهش دهنده کلسترول معرفی شده اند:

چهار ماده که باعث کلسترول می شوند

- آجیل
- پروتئین های گیاهی یا مواد غذایی با پایه ی سویا، شیر سویا یا جایگزین کردن سویا به جای گوشت یا خوردن لوبیا، نخود و عدس
- فیبر های قابل حل مانند سیب، پرتقال، جو دو سر، در مقایسه با سایر غلات، جو بهترین منبع فیبر قابل حل می باشد، به طوری که می تواند در قالب یک ژل مانع جذب کلسترول در خون شود .
- ترکیبات شبیه کلسترول که در میوه، سبزیجات، آجیل یافت می شود. در رابطه با مصرف مرکبات و دخالت آنها در داروهایی که استفاده می کنید، حتما قبلا با پزشک خود مشورت کنید.
ازسال 2011 اکثر کشور های جهان به بررسی این رژیم غذایی که به نام رژیم نمونه معروف است، پرداخته اند. به طور خاص این رژیم نمونه شامل مصرف روزانه 42 گرم آجیل، 20 گرم فیبر های قابل حل، 2 گرم استروئید های گیاهی و50 گرم پروتئین گیاهی است. این میزان بر اساس مصرف روزانه 2000 کالری تنظیم شده است.
تحقیقات نشان داده اند به کار گیری رژیم نمونه ای علاوه بر کاهش سطح کلسترول بدن، تری گلیسیرید ها( که شایعه ترین نوع چربی بدن انسان است) و فشار خون  را کاهش می دهد. در حقیقت رژیم نمونه، سطح کلسترول را تا 17 درصد کاهش داده و احتمال بروز بیماری های عروق قلبی را تا 13 درصد پایین می آورد.

از این 5 ماده‌ی غذایی بپرهیزید

چهار ماده که باعث کلسترول می شوند

- گوشت
از مصرف گوشت‌های چرب مانند گوشت گاو بپرهیزید. به جای گوشت قرمز مصرف گوشت‌های سفید مانند گوشت مرغ و بوقلمون را در الویت برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید.
- محصولات لبنی و تخم مرغ
اگر کلسترول خونتان بالا است و رژیم غذایی ضد کلسترول را دنبال می‌کنید لازم است که حواستان به مصرف شیر پرچرب، خامه، پنیر و زرده‌ی تخم مرغ باشد
- کره
در یک رژیم غذایی ضدکلسترول لازم است که مصرف کره کاهش پیدا کند.
- مواد غذایی آماده و صنعتی
در دنیای صنعتی امروز، مواد غذایی آماده و کنسروی را به مردم تحمیل می‌کنند. اما شما حواستان باشد که از این قبیل خوراکی‌ها دور باشید. بیشتر غذاهای آماده و صنعتی به خصوص آن‌هایی که گرم می‌شوند با روغن‌های هیدروژنه و اسیدهای چرب ترانس تهیه می‌شوند که باعث افزایش کلسترول بد خون خواهد شد.
- قندهای تصفیه شده و نشاسته
برای کسانی که کلسترول خونشان بالاست توصیه می‌شود از مصرف این مواد غذایی بپرهیزنند.
نکته:

چهار ماده که باعث کلسترول می شوند

رعایت یک الگوى غذایى سالم مى تواند به شما کمک کند تا چربى بد خونتان را پایین بیاورید. برنامه ی غذایى مدیترانه ای شامل میوه ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون، آجیل و دانه هاى روغنى، حبوبات و انواع ماهى است. تحقیقات نشان داده است که پیروى از این رژیم هم چربى خون را پایین مى آورد و هم خطر ابتلا به بیمارى هاى قلبى و عروقى را کم مى کند
در نهایت این که اگر کلسترول خونتان بالا است رعایت بهداشت زندگی، ورزش منظم، آشپزی به سبک رژیم مدیترانه‌ای، مصرف ماهی بیشتر، مصرف غذاهای گیاهی و مصرف محدود گوشت برای شما مناسب است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

هتل چهار فصل مسکو روسیه

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد