چه چیزی باعث تپش قلب می شود

چه چیزی باعث تپش قلب می شود
تپش قلب زمانی رخ می دهد که شما می توانید ضربان قلبتان را بیشتر و قوی تر از حالت عادی احساس کنید. بسیاری از شرایط پزشکی می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود. اگر علائم خود به خود از بین نرفتند، باید توسط متخصص معاینه شوید. بعضی از شرایط شایع شامل:
اضطراب  و حمله های عصبی: اضطراب می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. اضطراب حالتی موقتی است؛ در صورت رفع اضطراب و نگرانی، ضربان قلب هم به حالت عادی برمی گردد. در موارد عصبانیت شدید، افراد ممکن است، حمله ی عصبی را تجربه کنند. حمله عصبی معمولا با سرعت رخ می دهد. در بعضی موارد افراد احساس می کنند، دچار حمله قلبی شده اند و همین باعث اضطراب بیشتر می شود.
علائم یک حمله عصبی شامل:

چه چیزی باعث تپش قلب می شود
- ضربان قلب نامنظم
- تپش قلب
- ضربان قلب سریع
- درد در قفسه ی سینه
- تنفس کوتاه
- ترس از دست دادن دوستان  و یا مردن
کمبود آب:

چه چیزی باعث تپش قلب می شود

کمبود آب می تواند باعث از بین رفتن تعادل بدن شود و در این شرایط قلب سریع تر می تپد و تلاش می کند این شرایط نا متعادل را به حالت تعادل برساند.
تپش قلب مربوط به کاهش آب بدن بیشتر در افرادی که حرکات ورزشی شدید دارند، شایع تر است.
تب: در زمان تب، ضربان قلب افزایش می یابد. دمای بدن زمانی که بدن علیه عفونت مبارزه می کند، بالا می رود که نشان دهنده ی فعالیت بیشتر قلب است. این حالت زمانی که  فرد در شرایط آب و هوایی گرم باشد نیز اتفاق می افتد.
داروها:

چه چیزی باعث تپش قلب می شود

بعضی از داروها و درمان ها می توانند، باعث افزایش ضربان قلب شوند:
- داروهای حاوی کافئین و میکونین
- ریتالین
- کوکائین
عدم تعادل در هورمون ها: هورمون ها پیام آور های شیمیایی بدن هستند. تغییرات هورمونی می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. بیماری های تیروئیدی مانند پرکاری تیروئیدی باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئیدی می شود و منجر به عدم تعادل هورمونی می شود.
خوراکی های افزایش دهنده ضربان قلب

چه چیزی باعث تپش قلب می شود
مواد غذایی حاوی کافئین
مواد غذایی حاوی کافئین می توانند تعداد ضربان قلب را افزایش دهند. کافئین محرک سیستم مرکزی اعصاب است و می تواند مغز و سیستم عصبی را تحریک کند  و منجر به افزایش تعداد ضربان قلب می شود. اگر به فشار خون بالا یا نا منظمی تپش قلب مبتلا هستید، از مصرف هر نوع خوراکی کافئین دار خودداری کنید و یا مصرف آنها را به حداقل برسانید. کافئین در قهوه، چای سیاه، چای سبز، برخی از نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا و شکلات وجود دارد.
تئوبرومین موجود در شکلات
تئوبرومین یکی دیگر از محرک های سیستم عصبی است که به طور طبیعی در شکلات و خوراکی های با طعم شکلات (مانند بستنی، کیک، آبنبات، شکلات داغ و شیر شکلاتی) وجود دارد. طبق تحقیقات انجام شده در  سال 2013، تئوبرومین بسته به دوز مصرفی اش، ضربان قلب را افزایش می دهد؛ یعنی هرقدر تئوبرمین بيشتری مصرف کنید، ضربان قلب تان افزایش بیشتری نشان می دهد. اگر شما به تپش قلب بالا مبتلا هستید، سعی کنید از مصرف شکلات خودداری کنید.
مصرف بیش از حد شکر
مصرف خوراکی هایی که قند خون را افزایش دهد، می تواند ضربان قلب را افزايش دهد.  طبق گزارش محققان، قند خون بالا در عملکرد مناسب رگ های خونی اختلال ایجاد کرده و موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. از غذاهایی که فشار خون را افزایش می دهند، می توان به غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا، بويژه کربوهيدرات های ساده اشاره کرد. نوشیدنی های پر شکر، آبنبات، دسرهای شیرین، غذاهای فوری، نان سفید، ماکارونی و برنج سفید، همگی به سرعت قند خون را افزایش می دهند. این نوع خوراکی ها را باید بسیار کم مصرف کرد. به جای آنها می توان از نان گندم کامل، سبزیجات و لوبیاها استفاده نمود؛ زیرا آنها بیشتر حاوی کربوهیدرات های پیچیده هستند و از قندهای ساده کمتر دارند.
الکل
مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند موجب بی نظمی در ضربان قلب شود. بی نظمی زمانی رخ می دهد که قلب یا بیش از حد تپش دارد و یا تپش آن بسیار کم است. افرادی که الکل مصرف می کنند، قلب های بسیار ضعیفی دارند. وقتی قلب ضعیف شود، افراد دچار مشکلات بی نظمی قلبی از جمله فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی و تندتپشی بطنی می شوند. قلب ممکن است زمانی که فرد مصرف نوشیدنی الکلی را قطع می کند، به حالت عادی برگردد و خطر بی نظمی ضربان آن کم شود. الکل به سلول های قلب صدمه زده و تپش قلب را بالا می برد.
برخی از گیاهان دارویی
برخی از گیاهان دارویی مانند افدرا (که در درمان سرماخوردگی و حساسیت ها به کار می رود)، می توانند موجب افزایش فشار خون شده و تپش قلب را دچار بی نظمی کنند. این گیاه حتی می تواند منجر به حملات قلبی، سکته و در برخی موارد مرگ شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر