چگونه آزمايش خون خود را تفسير کنيم؟

چگونه آزمایش خون خود را تفسیر کنیم؟

اغلب ما براي يک بار هم که شده آزمايش خون داده ايم. آزمايش خون يکي از مطمئن ترين راه ها براي تشخيص انواع بيماري هاست. اما در برخي از موارد، پس از گرفتن جواب آزمايش، بيمار به پزشک دسترسي ندارد و همين امر موجب مي شود براي مطلع شدن از وضعيت جسماني و يا بيماري خود دچار مشکل شود. به همين دليل بهتر است نکاتي را که در اغلب آزمايشات خون وجود دارد، بدانيد تا دچار استرس نشويد.

عبارات موجود در برگه آزمايش

هر نوع آزمايشي که پزشک براي شما نوشته باشد، در زير ستوني با عنوان Test نوشته شده است. در اغلب آزمايشات خون، آزمايش‌هاي هورموني، تست قند خون، چربي و ميزان سلول‌هاي خوني درخواست شده است. البته بسته به بيماري، ممکن است موارد خاصي هم در برگه آزمايش وجود داشته باشد.

نتيجه آزمايش در زير ستوني با عنوان Result نوشته شده است. همچنين واحد اندازه گيري نيز در ستون سوم با عنوان Unit نوشته شده است.

هر آزمايشي يک محدوده نرمال دارد که مقادير آزمايشات در زير عبارت Normal Range نوشته شده است. البته اين محدوده بر اساس سن و جنسيت داراي مقادير مختلفي است. همچنين در اين ستون م خطر هم با عنواني همچون مرز خطر با Border Link، خطرناک High Risk و کم خطر Low Risk نمايش داده مي شوند. البته در صورتي که موردي در آزمايش مربوطه يافت نشود عبارتNot Seen يا Negative نوشته مي شود.

آزمايش خون نرمالچگونه آزمایش خون خود را تفسیر کنیم؟

در شرايطي که شرايط جسمي بيمار مطلوب باشد و نتايج آزمايشات وي در محدوده نرمال قرار داشته باشد، آزمايش خون نرمال است. اما بهتر است در هنگام مراجعه به پزشک نتايج آزمايشات قبلي خود را نيز همراه داشته باشيد تا پزشک با مقايسه نتايج دو آزمايش و تغييرات احتمالي، توضيحات لازم را در خصوص وضعيت سلامتي تان، بدهد.

تعيين محدوده نرمال با توجه به جنسيت و سن

نتايج نرمال بسياري از آزمايشات با توجه به جنسيت متفاوت است. به عنوان مثال ميزان طبيعي گلبول‌هاي قرمز خون در مردان 5 تا 6 ميليون در ميکرومتر و در زنان 4 تا 5 ميليون در ميکرومتر مي باشد.

همچنين نتيجه بسياري از آزمايشات با توجه به سن افراد متفاوت است و در هر رنج سني ميزان نرمال خاص خود را دارد. البته در برخي موارد نيز رنج نرمال در همه سنين يکسان است، اما پزشک معالج با توجه به سن بيمار و شرايط جسمي خاص او، نظر قطعي را بيان مي کند.

منفي بودن نتيجه آزمايش به چه معناست؟چگونه آزمایش خون خود را تفسیر کنیم؟

منفي بودن نتيجه هر آزمايش خوني نشانه آن است که فرد داراي عوامل خطرزاي بيماري مانند ويروس يا باکتري نيست و در واقع به معناي عدم ابتلا به بيماري است.

آیا امکان ايجاد اشتباه در نتيجه آزمايش وجود دارد؟

در برخي موارد نتايج آزمايش با نتايج مورد انتظار پزشک همخواني ندارد و يا با اطلاعات پزشکي کاملا در تضاد است. در چنين شرايطي پزشک براي اطمينان از نتايج آزمايش از بيمار مي خواهد تا بار ديگر آزمايش را تکرار کند. اين مورد نگران کننده نيست و ممکن است به هر دليلي در نتيجه آزمايش اشتباهي رخ داده باشد. بنابراين با انجام آزمايش دوباره، نتايج با هم مقايسه شده و نتيجه صحيح مشخص مي گردد.

دستگاه هاي هر آزمايشگاه محدوده نرمال را مشخص مي کنند

شايد عجيب به نظر برسد اما هر دستگاه تست خوني محدوده نرمال خاص خود را دارد و نتيجه يک آزمايش واحد در آزمايشگاه هاي مختلف ممکن است متفاوت باشد. به همين دليل حتما به محدوده نرمال مشخص شده در برگه آزمايش دقت کنيد و نتيجه آزمايش خود را با توجه به آن بسنجيد.

تداخل در نتيجه آزمايشچگونه آزمایش خون خود را تفسیر کنیم؟

دلايل گوناگوني وجود دارد که نتيجه يک آزمايش واحد در يک آزمايشگاه واحد، غير طبيعي و داراي تغييرات غيرعادي باشد. اين دلايل عبارتند از: مصرف داروها، استرس، ناشتا نبودن، بارداري، تفاوت در ساعتي که آزمايش خون در آن انجام گرفته است، ورزش، افسردگي و...

در چنين شرايطي معمولا نياز است تا آزمايش دو مرتبه تکرار شود. البته بهتر است اين موضوع با پزشک درميان گذاشته شود.

نتايج خارج از محدوده نرمال

نتايج خارج از محدوده نرمال هميشه به معناي ابتلا به بيماري نيست. در واقع 5 درصد از افراد سالم به دلايلي نتايج خارج از محدوده دارند.

ميزان خطا در آزمايش

امروزه با پيشرفت علم پزشکي، آزمايشگاه ها نيز با انجام کنترل کيفي و کاليبراسيون دستگاه ‌‌هاي خود، ميزان خطاهاي خود را به حداقل ممکن رسانده اند.

آيا احتمال دارد نتيجه يک آزمايش به اشتباه مثبت بيان شود؟

چگونه آزمایش خون خود را تفسیر کنیم؟

بهتر است براي تاييد نتيجه آزمايشات مربوط به غربالگري، آزمايشات مشخص تري انجام گيرد و سپس با توجه به نتيجه دو آزمايش، نتيجه کلي ارزيابي شود. به عنوان مثال احتمال دارد در تست سريع بيماري ايدز، نتيجه آزمايش بيمار، مثبت بيان گردد. اما بايستي براي اطمينان از اين نتيجه، تست هاي دقيق تري که ميزان پادتن ها را به صورت کاملا دقيق اندازه گيري مي کنند، انجام گيرد. چرا که ممکن است بيمار دچار بيماري ديگري مانند بيماري هاي سيستم ايمني باشد و به علت توليد آنتي بادي هاي خاص، نتايج تست اشتباه شده باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ روسیه

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

میخک را بهتر بشناسید

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

خواص درمانی نعناع فلفلی را بیشتر بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر