چگونه از گرما زدگی پیشگیری کنیم؟

سیستم بدن انسان مکانیسمی دارد که به طور خودکار گرمای بدن را تنظیم می کند. اما وقتی درجه حرارت بدن به شکلی غیر طبیعی بالا برود، دچار گرما زدگی شده ایم.
سیستم تنظیم کننده دمای بدن با تولید بیش از حد گرما از کار می افتد چون ما در مدتی طولانی در معرض هوای گرم قرار گرفته ایم. وقتی گرما زده شدیم بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را از بین ببرد و دمای بدن خیلی بالا می رود و سلامتی فرد به خطر می افتد.

چگونه از گرما زدگی پیشگیری کنیم؟


مهم ترین نشانه های گرما زدگی
سردرد، اسهال، ضعف و غش، سرگیجه، ضعف و خستگی، کشیدگی و درد عضلات، گرفتگی عضلات، استفراغ و تهوع، رخوت و بی حسی، رفتار پرخاشگر، توهم و بی حالی، تشنج و واکنش های بیش از اندازه آرام و آهسته بدن از نشانه های گرمازدگی محسوب می شود. در چنین شرایطی پوست خشک می شود. تعریق صورت نمی گیرد. پوست داغ شده از حالت قرمزی به حالت رنگ پریدگی و کبودی در می آید. نبض سریع و ضعیف می زند و تنفس کوتاه و سریع است. دمای بدن به بالاتر از 40 درجه می رسد و هوشیاری کم می شود.
چطور گرما زدگی را درمان کنیم؟
اگر میزان گرما زدگی شدید بود، باید فورا فرد را به مراکز پزشکی انتقال دهید ولی اگر میزان گرما زدگی زیاد نبود باید هر چه سریع تر دمای بدن بیمار را کم کنیم. معمولا آتش نشان ها و کشاورزان دچار چنین حالتی می شوند. وقتی فعالیت بدنی شدید باشد و در معرض گرمای زیاد قرار بگیرید دچار گرما زدگی متوسط می شوید.

چگونه از گرما زدگی پیشگیری کنیم؟


برای درمان فرد گرما زده چکار کنیم؟
اول باید لباس های فرد گرما زده را از تن او خارج کرد و بدن او را در آب فرو برد. اگر ممکن نبود چنین کاری را انجام دهید با استفاده از حوله یا اسفنج بدن مصدوم را با آب سرد خیس کنید. می توانید با کیسه یخ یا آب یخ سر و گردن مصدوم را خنک کنید، تکه های یخ را روی نقاطی از بدن مثل گردن، زیر بغل و کشاله ران مصدوم قرار دهید. با کاغذ، حوله یا پنکه او را باد بزنید.
بعد از حمام کردن، فرد باید در مکان خنکی قرار گیرد. پاهای او را حدود 30 سانتی متر بالاتر نسبت به بدنش قرار دهید تا جریان خون به سمت سر مصدوم حرکت کند.
در ادامه شروع به ماساژ دادن دست ها و پاهای مصدوم کنید تا جریان خونی که خنک شده سریع تر جریان یابد و اگر فرد بی هوش نیست او را تشویق به نوشیدن یک نوشیدنی خنک کنید ولی اگر بیهوش است چنین اقدامی را انجام ندهید. اگر فرد بی هوش است بدن او را خنک کنید و وقتی به هوش آمد او را تشویق کنید، آب بنوشد.
دمای بدن مصدوم را چک کنید تا به طور ناگهانی دمای بدنش کم نشود.

چگونه از گرما زدگی پیشگیری کنیم؟


چطور از گرما زدگی پیشگیری کنیم؟
از پوشیدن لباس هایی با رنگ تیره خودداری کنید. جنس لباس بهتر است پنبه ای باشد و از پوشیدن لباس تیره رنگ یا تنگ با الیاف مصنوعی پرهیز کنید.
خود را در معرض نور شدید آفتاب قرار ندهید.
در هوای گرم ورزش نکنید.
در هوای آزاد و در ساعات خنک ورزش کنید.
اگر فعالیت شدید بدنی دارید، آب زیاد بنوشید.
در برنامه غذایی خود از لیموی تازه استفاده کنید.

چگونه از گرما زدگی پیشگیری کنیم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد